MAAG Gear wyprowadza się z Elbląga

154
02.02.2026
MAAG Gear wyprowadza się z Elbląga
Zdjęcie z siedziby firmy z 2013 r., wówczas nazywała się jeszcze FLSmith MAAG Gear (fot. Anna Dembińska)
Jedna z czołowych firm przemysłu ciężkiego – MAAG Gear – wyprowadza się z Elbląga do Gdańska. O tej decyzji władze spółki niedawno poinformowały pracowników. – Głównym powodem przeprowadzki jest brak sprzyjających warunków w Elblągu do prowadzenia takiej działalności: przestarzałe hale, nieremontowane dźwigi, brak portu jako takiego – pisze do nas jeden z pracowników.

MAAG Gear działa w Elblągu od 2001 roku w halach po byłym Zamechu przy ul. Stoczniowej. To firma zajmująca się produkcją przekładni wielogabarytowych dla przemysłu ciężkiego, zatrudnia kilkaset osób. Władze spółki podjęły jednak decyzję o wyprowadzce z Elbląga do Gdańska, o czym poinformowały już pracowników.

- Głównym powodem jest brak sprzyjających warunków w Elblągu do prowadzenia takiej działalności. Przestarzałe hale, przestarzałe i nieremontowane dźwigi, brak odpowiedniego wyposażenia portu a nawet brak portu jako takiego. Zakład zatrudnia kilkaset osób - część biurowa najpewniej przerzuci się na pracę zdalną, natomiast cześć produkcyjna stoi przed wyborem: dojazdy lub utrata pracy. Jest to ogromny cios dla miasta. Odczują to lokalni podwykonawcy, odczują to lokalni dostawcy, pracownicy, budżet miasta. Jest to też ogromny cios moralny dla ludzi w Elblągu, ponieważ chcielibyśmy słyszeć o nowych dużych firmach w naszym rejonie i rozwoju, a nie ucieczce tak zakorzenionej w elbląskiej tradycji firmy, która stanowi część historii tego miasta. Mam przeczucie, że kłótnie i zwlekanie z odbudową portu z infrastrukturą, oraz niedostateczne warunki infrastrukturalne na Modrzewinie, przypieczętowały los MAAG Gear – napisał do nas jeden z pracowników, prosząc o anonimowość.

W biuletynie, który otrzymali pracownicy od zarządu MAAG Gear, można przeczytać, że władzom spółki zależy na zatrzymaniu jak największej liczby pracowników w nowej lokalizacji – CT Park Gdańsk Port. Spółka nie planuje redukcji etatów.

MAAG Gear wyprowadza się z Elbląga
Zdjęcie z firmy MAAG Gear z 2013 r. (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

– Wręcz przeciwnie. Dzięki przejęciu produkcji z Włoch i rozpoczęciu produkcji korpusów pracy będzie więcej. Co oznacza stabilność zatrudnienia – czytamy w biuletynie.

Spółka zapewnia pracowników, że zrobi wszystko, by dojazd do pracy w Gdańsku był dla nich jak najmniej uciążliwy.

MAAG Gear informuje też, że proces przenosin będzie rozłożony w czasie. Pierwszy etap – przenosin maszyn - potrwa do końca pierwszego kwartału 2027 roku, a nowa siedziba w Gdańsku ma w pełni ruszyć w 2028 roku.

„Konsolidujemy produkcję rozproszoną między Mediolanem a Elblągiem w jednej centralnej lokalizacji w Gdańsku. Inwestycja ma na celu wyeliminowanie dotychczasowych ograniczeń operacyjnych i stanie się fundamentem dla zwiększenia efektywności oraz budowania trwałej przewagi konkurencyjnej MAAG Gear” – czytamy w biuletynie.

Próbowaliśmy dzisiaj skontaktować się z przedstawicielami władz spółki. Jak się dowiedzieliśmy w sekretariacie, do środy są poza Elblągiem. Wysłaliśmy pytania mailem, czekamy na odpowiedź.

Dodajmy, że właścicielem obiektów, w którym funkcjonuje spółka, jest osoba prywatna. MAAG Gear je dzierżawi.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A mieli być inwestorzy przyciągani do Elbląga a tu odwrotnie
(2026.02.02)

info

175  
  8
Najważniejsze, że drużyna z Ukrainy ma mega sprzyjające warunki do gry. Stawki wynajęcia hali śmiesznie niskie, ale co tam? Bawimy się!!!
(2026.02.02)
Pewnie będą nie jedynymi co zmienią lokalizację. Kłótnie, w domu czy pracy czy w państwie, przeważnie gorzkie zbierają owoce... w tym przypadku w Elblągu, brak porządnego portu....
1991 (2026.02.02)

info

102  
  5
nie martwcie się! Ważne, że mamy nowe chodniki, łwaeczki, pomniki i place zabaw, to sukces miasta :) na pewno bedzie lepiej się zyło :) gospdoarka zwija się!
(2026.02.02)
Wyprowadzka firmy Maag Ega to deindustrailizacja przemyslowej przestrzeni pozamechowskiej oraz w szerszym kontekscie rownież naszego miasta. To niedobra wiadomość.
(2026.02.02)

info

133  
  3
A co na to pan nissan? Ma on jakieś pomysły na przyciągnięcie inwestorów przemysłowych do miasta? Jeśli tak to była by to pierwsza taka sytuacja od kilkunastu lat.
unduś (2026.02.02)

info

92  
  19
nie ma portu - ale jest... "derektor" portu. A jakże!!!
kupczyk (2026.02.02)
Jeżeli spółka dzierżawiłaby hale od miasta można by deliberować o zasadności. Zawsze warto popsioczyć robią otoczkę a zakład w Gdańsku nie buduje się od wczoraj.
(2026.02.02)
Kolejny sukces gospodarczy Missana brawo!!!
(2026.02.02)
Jak to jest zarząd POtru to chyba jest POrt. PIS chciał zaimać POrt ale my nie dali bo POrt jest nasz... to dzięki Witoldowi i wciśle POrt jest nasz. PO dzielnie walczyło i walczy żeby tu nic nie było.
(2026.02.02)