Ile płacą w miejskich spółkach

28
23.09.2025
Ile płacą w miejskich spółkach
Najwyższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie odnotowano w 2024 r. w EPEC (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)
2024 był kolejnym rokiem podwyżek wynagrodzeń w elbląskich spółkach komunalnych. Sięgnęły one ok. 17 procent. Najwyższą średnią wynagrodzeń odnotowano w Elbląskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, najniższą – w Elbląskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Co ciekawe, zatrudnienie w miejskich spółkach spada.

Z corocznego raportu przygotowywanego przez departament gospodarki miasta wynika, że w spółkach z udziałem elbląskiego samorządu w 2024 roku było w sumie prawie 931 etatów, w tym w firmach z większościowym lub 100-procentowym udziałem miasta – prawie 825 etatów. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku oznacza to spadek liczby etatów odpowiednio o prawie 27 i prawie 24.

Najwięcej osób pracuje w Elbląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji - 227 etatów (o 6 mniej niż w 2023 r.), Elbląskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej - 173,5 etatu (wzrost o 0,4 etatu), Elbląskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej (148,9 etatu, spadek o 3,4 etatu). Kolejne pod względem liczby zatrudnionych miejsca zajmują: Zakład Utylizacji Odpadów (120.8 etatu, mniej o 11,3 ), Tramwaje Elbląskie (113,8 etatu, mniej o 4) i Zarząd Komunikacji Miejskiej (30,2 etatu, mniej o 1).

 

Zarobki w miejskich spółkach

W raporcie urzędników podawane jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie, a nie mediana, co sprawia że obraz nie jest pełen. Biorąc pod uwagę różnice między przeciętnym wynagrodzeniem a medianą z ogólnopolskich danych GUS (mediana o 25 procent niższa), można zaryzykować stwierdzenie, że mediana wynagrodzeń w miejskich spółkach też byłaby niższa o co najmniej 20 procent od przeciętnego wynagrodzenia.

W Polsce przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (z tzw. trzynastką, bez wypłat z zysku) wyniosło w 2024 r. 8266 zł, co oznacza wzrost o 11 procent rok do roku. W województwie warmińsko-mazurskim było to odpowiednio - 6863 zł i 12,7 proc.

W spółkach z udziałem samorządu elbląskiego przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło w 2024 r. 7261 zł, a w firmach, gdzie miasto ma większość lub 100 procent udziałów - 7387zł. To oznacza wzrost odpowiednio o 16,5 i 17,2 proc. Podobna skala podwyżek miała miejsce w 2023 roku.

Najwyższe przeciętne wynagrodzenie odnotowano w Elbląskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, Elbląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji oraz Zakładzie Utylizacji Odpadów. Najniższe – w Elbląskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego oraz Zarządzie Portu Morskiego. Ostatnia ze spółek jako jedyna odnotowała spadek przeciętnego wynagrodzenia, co wiąże się ze zmniejszeniem liczby etatów z 4 do 3,4 i odejściem na emeryturę głównej księgowej. Spółka, jak się dowiedzieliśmy, od dłuższego czasu korzysta z usług zewnętrznego biura księgowego. Do średniej nie zalicza się też wynagrodzenie dyrektora, który jest na kontrakcie a nie umowie o pracę.

- Spadek wysokości wynagrodzeń związany jest przede wszystkim z redukcją etatu głównej księgowej i korzystaniem z outsourcingu za niższe wynagrodzenie. Poza tym na ogólną sumę wynagrodzeń składały się premie jubileuszowe i odprawa księgowej, co znacznie podwyższało ogólną sumę wynagrodzeń, co statystycznie zawyżało wysokość wynagrodzenia na osobę, szczególnie jeżeli w spółce zatrudnione były 4 osoby - wyjaśnił w odpowiedzi na nasze pytania Arkadiusz Zgliński, dyrektor Zarządu Portu Morskiego w Elblągu.

 

Przeciętne wynagrodzenie w elbląskich spółkach miejskich w 2024 (kwoty brutto, dotyczy spółek ze 100-procentowym lub większościowym udziałem miasta)

 

EPEC - 8600 zł (wzrost o 19,4 proc.)

EPWIK - 7761 zł (wzrost o 12,7 proc.)

ZUO - 7017 zł (wzrost 16,7 proc.)

TE - 6690 zł (wzrost o 12,5 proc.)

EPGK - 6598 zł (wzrost o 27,3 proc.)

ZKM - 6180 zł (wzrost o 17,6 proc.)

ETBS - 5575 zł (wzrost o 22,5 proc.)

ZPM - 6079 zł (spadek o 12,4 proc.)

 

- Należy zaznaczyć, że kategoria przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto obejmuje praktycznie wszystkie elementy wynagrodzenia wypłacane pracownikom z funduszu osobowego, w tym płace zasadnicze, wszelkie dodatki, nadgodziny, premie, ale także odprawy, nagrody jubileuszowe, roczne i inne. W spółkach o niższym zatrudnieniu może to zniekształcać zarówno poziom jak i kierunek zmian w wynagrodzeniach ich pracowników – piszą w raporcie urzędnicy departamentu gospodarki miasta.

oprac. RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Epec i epwik no nieźle na nas zarabiają!
(2025.09.23)
Zapomnieliście napisać że Elbląg płaci też wybitnym " nauchycielom" religii. Tylko w szkołach jest ich 14 i dostają rocznie 4.5 mln. Do tego ksiądz w US ksiądz, ksiądz w LP, ksiądz w JW
Kolonia watykańska (2025.09.23)
@Kolonia watykańska - I jeszcze większej ilości nauczycieli edukacji seksualnej, jak ci się nie podoba żyć w kraju gdzie znaczna większość, nawet jeżeli jest 'niepraktykująca' to deklaruje się jako katolicy to proszę wyjechać do Izraela, lub muzułmańsko protestanckich Niemiec. Jak nie wierzysz w Boga to bądź na tyle przyzwoity i wykaż tolerancje dla tych co jest to dla nich istotne, źle na tm nie wyjdziesz. Pozdrawiam
(2025.09.23)
Wy i wasza tolerancja... Jak jesteś taki wierzący to się wyprowadź do Watykanu
Rzygać się chce (2025.09.23)
A emerytom dali 5 %
dobre sobie (2025.09.23)
Od kiedy sezon grzewczy?
(2025.09.23)

info

7  
  3
trzeba się zbadać
zuzia 3 (2025.09.23)
@Kolonia watykańska - Elbląg nie tylko finansowo biedny. Żyjemy w jakimś patologicznym systemie w którym Polak nie jest gospodarzem we własnym kraju
Bieda umysłowa (2025.09.23)
@dobre sobie - Że co ??? Starcy dostali 13,14 darmowe przejazdy, darmowe leki, darmowy abonament, dopłaty do węgla, dopłaty do prądu i jeszcze 5% podwyżki. My młodzi musimy na to zap... ć
To jest nienormalne (2025.09.23)
A nauczycielom obecny rzad na ktorego w wiekszosci zaglosowali sami nauczyciele da 3 % podwyzke w 2026 roku. Wiem wiem zaraz wylwje sie fala hejtu jakie to nieroby jestesmy. Ze wakacje ferie 18 godzin pracy w tygodniu itp. To wszystko juz przezylem. Troche mi zal Waszych dzieci i wnukow tych wszystkich roszczeniowym mamus Karyn i tatusiów Braiankow. Z mouch ovliczen wynika mimo zbliżającego nizu demograficznego ze za okolo 10 lat nie bedzie nauczycieli w polskich szkolach a przynajmnie tych wyksztalconych w tym kierunku. No jacys beda bo zatrudnia pierwszych lepszych wysla na 3 miesieczny kurs pedagogiczny i bedzie ok. Jakosc nauczania drastycznie niestety spadnie ale kto by sie tym przejmowal. Napewno nie ja bo mi juz blizej niz dalej do zasluzonej emerytury. I takich jak ja sa dziesiatki tysiecy w Polsce. Srednia belfrow w szkole to prawie 55 lat. A rzad daje 3% podwyzki. Zero mlodych nauczycieli w mojej szkole. Najmlodszy zatrudnil sie 4 lata temu
Belfer matematyk (2025.09.23)