Dawno temu w Elblągu... dzieci były o krok od śmierci

13
26.06.2010
Dawno temu w Elblągu... dzieci były o krok od śmierci
Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej. Miał to być cykl archiwaliów prasowych zatytułowany „Sto lat temu w Elblągu...”, ale rocznika 1910 nie ma jeszcze w zasobach BE. W styczniu rozpoczęliśmy więc publikację serii tekstów przypominających wydarzenia z 1912 roku. Dziś ostatnia porcja wiadomości z czerwca 1912.
Cyrk Geisler
   
Jak udało nam się ustalić, i tym razem nasze miasto odwiedzi cyrk Geisler, który odbywa teraz swoje tournee w Prusach Wschodnich. Cyrk przybędzie do Elbląga z Olsztyna i przez kilka następnych dni gościnnym występem rozbawi elbląską publikę. (ENN, 30.06.1912 r.)
   
   Nieszczęśliwy wypadek
   
Do nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w jednej z elbląskich fabryk maszyn. Jeden z pracowników firmy otworzył przez nieuwagę drzwi będące w naprawie. Drzwi spadły na mężczyznę, wynikiem czego doznał licznych i dość poważnych obrażeń. Musiał zostać przewieziony do szpitala. (ENN, 29.06.1912 r.)
   
   Grubiańskie słowa nie powinny uchodzić za obrazę, gdy zostało się sprowokowanym
   
Pewien elbląski subiekt [pomocnik handlowy – DK], pan Cz., zatrudniony u tutejszego handlarza, miał często w zwyczaju stosować prowokację słowną wobec swego pracodawcy. Gdy razu pewnego przebrał miarę, zdenerwowany i sprowokowany pracodawca zwymyślał go od filistrów. Pan Cz. poczuł się obrażony i zrezygnował z pracy. Zaskarżył przy tym kupca i zażądał odszkodowania. Pracodawca zaproponował mu polubownie 50 marek. Cz. nie przyjął jednak pieniędzy, żądając kwoty 100 marek.
   Dzisiaj sąd kupiecki oddalił skargę pana Cz. i nakazał mu zwrócić koszta procesu. Jak wyjaśnił przewodniczący, oskarżony został sprowokowany do wypowiedzenia tak obraźliwych słów i nie mogło to być podstawą do tego, by Cz. zrezygnował z pracy. (ENN, 29.06.1912 r.)
   
   Wizyta cesarza w Gdańsku
   
Plany cesarza odnośnie jego wojskowej wizyty w Gdańsku uległy zmianie. Cesarz przybędzie do Gdańska dopiero we wtorek, 2 lipca przed godz. 8 rano. Przybędzie koleją, specjalnym pociągiem na gdański dworzec główny. Tam opuści pociąg i uda się przez Aleję Zwycięstwa na wielki plac ćwiczeń, gdzie o godzinie 8 cesarza oczekuje I. Regiment Huzarów, który pokaże mu miasto. Po zwiedzaniu miasta odbędzie się uroczyste śniadanie w kasynie oficerskim Brygady Huzarów. (ENN, 29.06.1912 r.)
   
   Za czynsz tylko gotówką
   
Przypominamy, że opłaty za czynsz i inne podobne płatności powinny być uiszczane w gotówce. Najemca nie będzie przyjmował czeków, kuponów i weksli. W momencie przekazania pieniędzy przekazem pocztowym musi on bowiem dodatkowo zapłacić za doręczenie.
   W odpowiedzi na wielokrotne prośby zmieniono termin płatności odsetek za hipotekę z 1 na 10 lipca. Ze względu na to, że przesunięto termin płatności, 10 lipca jest terminem ostatecznym. (ENN, 29.06.1912 r.)
   
   Zebranie Związku Nauczycieli
   
Elbląski Związek Nauczycieli organizuje w najbliższą sobotę zebranie w „Hotel Stadt Elbing”. Omawiane będą na nim różne ważne sprawy bieżące. (ENN, 28.06.1912 r.)
   
   Brzydki nawyk
   
Czytelnicy zwrócili naszą uwagę na pewien nieładny nawyk sprzedawców czereśni, truskawek i innych owoców, którzy brudnymi rękami dotykają swój towar, pakują go i ważą oraz tolerują fakt, że klienci również dotykają owoce i odkładają je z powrotem do koszyków. [...] Nie zachęca to zbytnio do kupowania. (ENN, 28.06.1912 r.)
   
   Międzynarodowy lot balonem
   
Od poniedziałku 1 lipca do soboty 6 lipca w godzinach porannych organizowane będą międzynarodowe, naukowe loty balonem. Lotnie i balony zarówno załogowe, jak i bezzałogowe wznosić się będą w większości europejskich stolic. Znalazca jednego z balonów bezzałogowych otrzyma nagrodę, gdy zabierze balon i wszystkie znajdujące się na nim instrumenty i przeniesie w bezpieczne miejsce według załączonej do balonu instrukcji, a następnie wyśle telegraficzną wiadomość na podany adres. (ENN, 27.06.1912 r.)
   
   Pierwsze letnie kolonie w Królewcu
   
Pierwsze kolonie zjechały się wczoraj do schroniska „Adolfsheim” w Królewcu. W schronisku zawitało 40 dziewcząt z elbląskich szkół podstawowych i kilka dziewcząt ze szkół średnich. Zatrzymają się w „Adolfsheim” cztery tygodnie i wrócą wzmocnione i wypoczęte do domu, żeby zrobić miejsca 40 chłopcom, którzy również przyjadą tu na wypoczynek. (ENN, 26.06.1912 r.)
   
   Dzieci szczęśliwie uratowane od śmierci
   
Dzisiaj po południu o mały włos zginęłaby grupa dzieci bawiąca się na ulicy Bednarskiej. Z jednego z dachów oderwał się drewniany gzyms i runął z wielką siłą obok grupy bawiących się dzieci. Całe szczęście żadne z dzieci nie zostało ranne. Skończyło się tylko na strachu. (ENN, 26.06.1912 r.)
   
   Zidentyfikowane zwłoki
   
Zwłoki, które wypłynęły w niedzielę, osiem dni temu w miejskiej pływalni, nie są zwłokami (jak wcześniej informowaliśmy) czeladnika ślusarskiego Krolla z Gdańska, który utonął podczas kąpieli. Chodzi tutaj o niepełnoletniego jeszcze wychowanka opieki społecznej, który z jeszcze jednym chłopcem uciekł z zakładu poprawczego. Za pomocą fotografii zbiegłego wychowanka potwierdzono tożsamość topielca. Obaj uciekinierzy zawędrowali do Elbląga i jeden z nich postanowił wykapać się w pobliżu mostu kolejowego, w wyniku czego utonął. Po jego towarzyszu ślad zaginął. (ENN, 26.06.1912 r.)
   
   
   
tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
szkoda ze nigdy nie widzilam pieknego elblaga tak jak byl ok 100 lat temu. Tylko teraz widze syf nic innego. pozdrawiam
miad (2010.06.27)

info

0  
  0
Kiedyś Elbląg to był pięknym miastem. Starówka była ewenementem w skali Europy. Teraz to totalna porażka. Syf, bród, szaro i ponuro.
(2010.06.27)

info

0  
  0
finito. .. starowka skonczona w porownaniu z historia
(2010.06.27)

info

0  
  0
ia ja ja. .. .
(2010.06.27)

info

0  
  0
Angela trzymaj sie !
(2010.06.27)

info

0  
  0
Pewnie, że 100 lat temu Elbląg był czysty, rozwinięty. Zakładów przemysłowych było więcej niż obecnie, lotnisko z lotami rejsowymi, ale. .. wtedy Był nie Elbląg tylko Elbing. A później weszła Armia Czerwona, wysiedliła prawowitych mieszkańców, zasiedliła słowiańskim ludem napływowym, no i mamy to, co mamy. ..
Ori (2010.06.29)

info

0  
  0
Ciekawe czy i obecnie organizowane są międzynarodowe dni lotu balonem. Dużo bym dała, aby móc taki lot odbyć!!! To marzenie "chodzi" za mną od niepamiętnych czasów! :-) A może ktoś wie, czy na terenie Elbląga istnmieje taka możliwość?? Pozdrawiam!
małaMi (2010.06.29)

info

0  
  0
.. .jaki Pan taki kram. ..
gk (2010.06.29)

info

0  
  0
MałaMi - w Pasłęku były organizowane zawody balonowe, ale - czy jeszcze są - może ktoś wie. ..
(2010.06.29)

info

0  
  0
Właśnie przed chwilką przeczytałam, że w ten weekend będzie organizowany w Pasłęku pokaz lotów. Ciekawe czy będzie możliwość wykupienia przelotu :-)
małaMi (2010.06.30)

info

0  
  0