Święty Mikołaj patronem miasta

31
21.04.2016
Święty Mikołaj patronem miasta
Figura św. Mikołaja w elbląskiej katedrze (fot. ze strony internetowej katedry św. Mikołaja)
Elbląg będzie miał swojego patrona – świętego Mikołaja. Taką decyzję przez aklamację mają podjąć władze miasta na uroczystej sesji 5 maja. - Odwoływanie się do uniwersalnych wartości, które reprezentuje ten patron – miłosierdzia, dobroci i dobroczynności – nie będzie pokazywało jakiegoś rozdźwięku między sacrum i profanum – stwierdził Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej. Co sądzicie o tym pomyśle? To hit czy kit?
Uroczysta sesja ma się odbyć 5 maja w Bibliotece Elbląskiej. Wezmą w niej udział władze miasta, zaproszeni goście, m.in. z przedstawiciele Kościoła, władz wojewódzkich, parlamentarzyści, honorowi obywatele Elbląga, dotychczasowi prezydenci miasta. - To wspólna inicjatywa prezydenta i całej Rady Miasta ponad podziałami. Chodzi o to, by nasze miasto w roku jubileuszowym 1050-lecia chrztu, w Roku Miłosierdzia, miało swojego świętego patrona – mówi Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej. - Nasza decyzja, uzgodniona w biskupem elbląskim, jest taka, by tym patronem został święty Mikołaj. Nie tylko dlatego, że jest patronem katedry i kojarzy się z dobroczynnością i z dawaniem prezentów, ale także dlatego że w średniowieczu był patronem miast hanzeatyckich, żeglarzy, dzieci. Może być pięknym patronem wolontariuszy, których w naszym mieście nie brakuje.
   Święty Mikołaj dzisiaj jest bardziej znany jako ten, który przynosi prezenty. Ale prawdziwy Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry (teren dzisiejszej Turcji), wsławił się cudami i pomocą biednym i potrzebującym. Przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Największe jego sanktuarium znajduje się we włoskim Bari.
   Podczas sesji radni podejmą uchwałę w sprawie patrona przez aklamację, a więc bez głosowania. Uroczystości będzie towarzyszył występ kwartetu smyczkowego i chóru, a także inscenizacja przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Pijarskich, który także ma św. Mikołaja za patrona.
   Czy radni nie obawiają się zarzutów o mieszanie sacrum z profanum?
   - Wręcz przeciwnie. Żyjemy w społeczeństwie wymieszanym, pluralistycznym, możemy się odwoływać do uniwersalnych wartości. Miłosierdzie, dobro i dobroczynność, czyli wartości które reprezentował święty Mikołaj, nie będą pokazywać jakiegoś rozdźwięku między sacrum i profanum. To może łączyć ludzi i pokazywać wspólne wartości – uważa Marek Pruszak.
   Warto dodać, że świętych za patronów ma wiele miast w Polsce. Na przykład w Poznaniu są nimi św. Piotr i Paweł, a w Olsztynie – św. Jakub. A Wam jak się podoba elbląski pomysł? To Waszym zdaniem hit czy kit?
   
15
Głosuj na hit
14
Głosuj na kit
RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Ogólnie nie przepadam za PiS i absurdalnymi pomysłami kościoła ale ten pomysł akurat jest dobry. Może dzięki Świętemu w mieście będzie w końcu lepiej się działo?
(2016.04.21)

info

18  
  25
Ogólnie nie przepadam za PiS i absurdalnymi pomysłami kościoła ale ten pomysł akurat nie jest dobry.
kokoryko (2016.04.21)

info

15  
  13
Dla mnie kitem panie Gruchalski była pana "ucieczka " z Urzędu Miejskiego od Nowaczyka
beka (2016.04.21)

info

3  
  0
Miłosierdzie, dobro i dobroczynność, prawo ii sprawiedliwość czyli wartości które reprezentuje święty Jarosław - i to on powinien zostać patronem tego zaścianka. Generalnie tego typu pomysły uważam za @###% Wielki KIT.
kicha (2016.04.21)

info

21  
  8
mam dosyć świetych patronów za rpbote sie zabierajcie radni bezradni elblążanka.
(2016.04.21)

info

17  
  8
Czy władze miasta wybrano aby zajmowały się takimi sprawami ?
abco (2016.04.21)

info

25  
  5
Moim zdaniem już za dużo jest tych zwanych śwíętymi ! Między ludźmi nie ma miłości i pomocy z serca, raczej przy kamerze. Pogański Lud jak głaz potrzebuje rozumu a nie wymyślonych świętych bo któż ich robi świętymi kler i ciemnota a nie wiara.
max7 (2016.04.21)
Gdzie jest rozumek?! totalna żenada ! Wybudowaliśmy za pieniądze kapitalistycznej Unii autostrady i pokazując jej środkowy palec pędzimy nimi do PRL a mentalnie w Katolicki bolszewizm! Wieszczę rokosz wzorem lat 1970,1980.
zającpoziomka (2016.04.21)

info

22  
  5
Ok. niech będzie patronem, ale wpierw musi być honorowym obatelem miasta. Dołączyłby do grona prześwietnych. Panie Pruszuk, chodzi pan do kościoła, ale chyba niezbyt gorliwie słucha pan ewangelii-w jednej z nich jest coś o wielbłądzie i uchu igielnym. Miasto natomiast, na tą okoliczność musi chlasnąć jakiś marny (tak z 20m wysokości) pomniczek, najlepiej pod oknami pałacu biskupa
chore (2016.04.21)
Hmmm. .. nie głupi pomysł.
pampi-ZAWADA (2016.04.21)

info

4  
  13