Góra problemów z Górą Chrobrego

40
18.11.2015
Góra problemów z Górą Chrobrego
fot. arch. WS
Od kilku lat terenem Góry Chrobrego zajmuje się jedna firma, która go zagospodarowała. Zmieniają się tylko stawki, jakie płaci za dzierżawę i powierzchnia. Tym razem przedsiębiorstwo poprosiło miasto, które jest właścicielem terenu, o rozwiązanie umowy. Nie oznacza to jednak, że wielbiciele sportów zimowych nie będą mieli w tym sezonie gdzie pojeździć.
W 2011 r. miasto wydzierżawiło teren Góry Chrobrego na 25 lat. Firma, która wygrała przetarg, zagospodarowała go – pojawiły się m.in. wyciągi, trasy zjazdowe, wypożyczalnia sprzętu czy bar z małą gastronomią. Za użytkowanie 22 hektarów przedsiębiorstwo płaciło miesięcznie 20 tys. zł plus podatek VAT.
   Niecałe trzy lata później, w lutym 2014 r., zawarto kolejną umowę z tym samym podmiotem. Tym razem odnosiła się do znacznie mniejszego obszaru, czyli do ok. 8,14 hektara. Za dzierżawę tego terenu firma płaciła 9120 zł plus podatek VAT.
   Teraz to samo przedsiębiorstwo poprosiło o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, bo działalność przynosi straty. Nie pomagały zbyt wysokie stawki czynszu, pogoda, która w ostatnich latach nie sprzyja wielbicielom sportów zimowych, a także duże nakłady, które firma musi ponieść, by dalej prowadzić działalność.
   Miasto przeanalizowało całą sytuację, uznało, że argumenty dzierżawcy mają sens i zgodziło się na rozwiązanie umowy. Nie oznacza to jednak, że nastąpi to natychmiast. Jak informuje przedsiębiorstwo, które prowadzi działalność na Górze Chrobrego, elblążanie nie muszą się martwić, bo firma przygotowuje się do sezonu.
   Jednocześnie Urząd Miejski uruchomił procedurę, która pozwoli ponownie wystawić teren do dzierżawy. Jak wynika z zarządzenia wydanego przez prezydenta, dalej ma on pełnić funkcję ośrodka sportowego dla narciarzy i saneczkarzy. Na razie ustalono stawkę wyjściową – 28,5 tys. zł plus podatek VAT. Ta ostateczna zostanie ustalona już po przetargu, który odbędzie się w grudniu.
mw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Należy zrobić kolejny przetarg określić konkretna cenę za rok i niech wygra najlepszy! A nie jakieś chocki klocki wygrali wydzierżawili, zdziwili się poprosili o obniżkę potem zmniejszenie terenu a za chwile usłyszymy, że jak z EU-HE dzierżawa wieczysta albo za 1 zł?
Kat.Na.Idiotów (2015.11.18)

info

13  
  9
Słonina tuż przed swoim odejściem wynajął ten teren za grosze i dopiero Grzesio Nowaczyk podniósł im stawki. Wychodzi na to, że w Elblągu trzeba być w dobrych układach z władzą, żeby móc prowadzić biznes na większą skalę.
(2015.11.18)

info

17  
  5
Chetnie tez zapłace 10 razy mniej za mieszkanie i podatki, gdzie mam sie zgłosić ? Do kogo z UM podejść ?
(2015.11.18)

info

29  
  5
Znaczy w końcu będzie można puścić obwodnicę przy Bażantarni a nie jak do tej pory planowano przez Bażantarnię?
(2015.11.18)

info

6  
  8
Będzie można puścić bąka bo na obwodnicę miasto nie stać
(2015.11.18)

info

21  
  3
Slonina jest w radzie nadzorczej tej spolki. Dobry uklad.
(2015.11.18)

info

16  
  3
Jak za górę chrobrego zabrały się barany, to neich sie teraz tam pasa.
2t2gewsdgsd (2015.11.18)

info

10  
  9
nie zdziwię się jak obecny dzierżawca również przystąpi do nowego przetargu. .. i wygra.
detektyw (2015.11.18)

info

7  
  4
Gdzie sięgają brudne i pazerne pazury urzędniczej zarazy tam kończy się inwestycja tworzona z pożytkiem dla mieszkańców
(2015.11.18)

info

14  
  1
Moim zdaniem, teren ten ograniczony do terenów niezbędnych dla uprawiania sportów zimowych winien być zwolniony od opłat. Nie przynosi on takich korzysci finansowych jak obliczają urzędnicy siedzacy na samorządowej posadzie. Góra Chrobrego w okresie zimy i sprzyjających warunkach pogodowych cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Elblaga i okolic. Na stoku bywali narciarze z Gdańska i Kaliningradu. Władze Miasta winny w tym temacie podejmować rosądne decyzje i starać się udzielać maksymalnej pomocy celem utrzymania i rozwoju tego miejsca dla sportów zimowych i letnich. Lepsze to, niż dopłacać do różnego rodzaju patologi szerzącej sie wśród społeczeństwa. .
(2015.11.18)