Największa Orkiestra świata już gra!

18
08.01.2012
Największa Orkiestra świata już gra!
Pierwsi wolontariusze odebrali puszki i identyfikatory o godzinie 9 (fot. WS)
O godzinie 9 przed sztabem głównym Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tłoczyli się wolontariusze, którzy tu odbierali identyfikatory i puszki. Po pouczeniu przez policjantów, a młodsi w towarzystwie żołnierzy wyszli na ulice Elbląga, by zbierać datki. Zobacz zdjęcia.
Atmosfera w sztabie głównym, który mieści się w Banku PeKaO S.A. przy ul. Stary Rynek gorąca od rana. Setki identyfikatorów i puszek czekały na wolontariuszy.
   - Mamy 400 identyfikatorów – mówi Gabriela Zimirowska, szefowa elbląskiego sztabu WOŚP. – Część już wczoraj rozeszła się do sztabików - 30 sztuk pojechało do Pasłęka, kilka sztuk do Krynicy Morskiej. Siła jednak jest tutaj. Każdy wolontariusz otrzyma identyfikator przysłany ze sztabu warszawskiego - kontynuuje. - To ważny dokument wykonany w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Identyfikator ma numer taki sam, jak na puszce. Dodatkowo na zalaminowanym dokumencie wpisane są dane osobowe wolontariusza, widoczny jest też jego podpis i zdjęcie. Puszki natomiast są zaplombowane, oklejone taśmą dla bezpieczeństwa.
   O godzinie 9 wolontariusze zaczęli odbierać identyfikatory i puszki. To głównie uczniowie elbląskich szkół, chociaż…
   - Najmłodsza wolontariuszka, Marta, ma półtora roku - mówi Gabriela Zimirowska. - Mamy też seniorki ze Stowarzyszenia Razem z ul. Gwiezdnej. Kilka pań będzie ogarniało dzielnie okolicę. Stworzyły także miejsce, w którym wolontariusze będą mogli odpocząć, ogrzać się i napić czegoś ciepłego.
   Jako jeden z pierwszych identyfikator odebrał Marek Walkowski z Gimnazjum nr 3 w Elblągu: - To już moja trzecia kwesta dla WOŚP – przyznał. – Po co to robię? Bo chcę pomagać innym. Dodatkowo w szkole będzie lepsza ocena z WOS-u. W ubiegłym roku chodziłem po Zawadzie - dodaje. - Ludzie chętnie dawali pieniądze, nawet z okien wołali, by podejść i je odebrać.
   Marek kwestuje ze swoim starszym kolegą, Krystianem, z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
   Młodsi wolontariusze, którzy nie ukończyli 16. roku życia, kwestują w towarzystwie żołnierzy. W sumie do ochrony przydzielonych zostało 50 mundurowych z 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Zanim jednak wolontariusze wyruszą na ulice miasta muszą wysłuchać policyjnych porad.
   - Macie wyznaczone rejony, w których się poruszacie – mówi asp. Rafał Pawlicki z KMP w Elblągu. – Unikajcie bram, zaułków, piwnic, klatek. 112 i 997 to numery alarmowe, pod które powinniście dzwonić, jeśli by doszło do niebezpiecznej sytuacji. Wówczas podajecie informacje, gdzie jesteście, jak się nazywacie i co się zdarzyło. Najważniejsze jest wasze bezpieczeństwo, a potem puszki – podkreśla policjant.
   [fotoc]
   O godzinie 14 ruszy scena główna na Starym Rynku. Tu będą odbywać się koncerty, ale i licytacje.
   - Licytacje będą prowadzone co godzinę – mówi Gabriela Zimirowska. - Na początek pod młotek pójdą elbląskie gadżety WOŚP, czyli koszulki, kubki. Najatrakcyjniejsze rzeczy będą licytowane wieczorem, ok. godz. 18.10.
   Najcenniejsze przedmioty są jednak licytowane w Internecie na stronie WOŚP.
   - Tam są rzeczy cudowne – zachwala szefowa elbląskiego sztabu Orkiestry. – Jest ławeczka, ale także zabytkowy stolik wykonany w 1906 r. Przepiękny. Jest też bardzo dużo elbląskich książek, kufel przekazany przez Urząd Miejski, przelot wiatrakowcem. Można również wylicytować odwiedziny w Areszcie Śledczym. Aukcje zamykamy o g. 19. A o godz. 20 będzie Światełko do nieba. Po nim koncert gwiazdy, czyli Sidneya Polaka.
   
A

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Ciężkie życie mają, widziałem jak koło kościoła stali i babka wyskoczyła i pogoniła ich krzycząc że przy kościele maja zabronione zbieranie :)
akronis (2012.01.08)

info

0  
  0
Skoro takie cieżkie życie to niech nie zbierają pod kościolem. Moga zbierac np w parku, na pl. Jagielonczyka, w Bażantarni na ul. Hetmańskiej itp i nikt nie bedzie miał pretensji.
hipek (2012.01.08)

info

0  
  0
Ja rozumiem, żeby nie zbierali w kościele, żeby nie robić konkurencji naciągaczom w czarnych sukienkach, ale przed?? Najciekawsze, że najbardziej boli to nie samych funkcjonariuszy kk a ich fanatycznych "cywilnych" wielbicieli (nie mylić z prawdziwymi katolikami).
Atheo (2012.01.08)

info

0  
  0
Nikogo to nie boli. Ale jak ludzie wychodzą z kościoła to nie miejsce i czas na zbieranie pieniedzy przez WOSP.
Uszatek (2012.01.08)

info

0  
  0
Odważna kobieta, ze mną na solo nie miałaby szans.
(2012.01.08)

info

0  
  0
Dlaczego zbierają pod kościolem? Duzo ludzi wychodzi z kościla i ktos tam cos wrzuci? W hipermarketach tez jest duzo ludzi. Po zakonczeniu seansow w kinie tez duzo ludzi wychodz.
Bolek i Lolek (2012.01.08)

info

0  
  0
Damski bokser wisal sie wyzej.
(2012.01.08)

info

0  
  0
ahaha raczej bym nie boksował tylko założył dźwignie, wszystko w obronie własnej!
(2012.01.08)

info

0  
  0
czarnych nazioli boli strasznie konkurencja? panstwo zbiera od nich podatki na czarnych, to niech zbieraja gdzie chca.
sexo bez logowania (2012.01.08)

info

0  
  0
Żeby pogodzić wszystkich, WOŚP i Jurek mają wielkie serce, niech każdy pomyśli ile dają dobrego dla ludzi na pewno trochę więcej niż NFZ. Myślę, że nasi duchowni także mogliby pokazać swoje i chociaż jedną tackę przekazać na ten szczytny cel, który powinni popierać. mamuśka
(2012.01.08)

info

0  
  0