25
10.09.2011

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
www. youtube. com-obejrzałam ten wstrząsający film. .. nie wolno, nie wolno zapomnieć piekła, jakie zaprojektowała nam nacja budowniczych przedwojennego Elbląga.
(2011.09.12)

info

0  
  0
Wielkomiejski i reprezentacyjny budynek ze zdjęcia stał prawdopodobnie na rogu ul. Robotniczej (d. Bożego Ciała, a po 1933 r. - Horst-Wessel-Str 64) i Teatralnej (Großer Wunderberg), gdyż jego właściciel Arnold Quass /towary kolonialne i wyszynk/ prowadził interes przy Horst-Wessel-Str. 64.Powierzchnia i przestronność tych mieszkań oraz ich rozplanowanie są jeszcze dzisiaj przedmiotem westchnień młodych ludzi szukających swojego lokum. A pomyśleć, że w siermiężnym PRLu pod koniec lat 60.i na początku lat 70.wybudowano w Elblągu słynne punktowce i bunkier-bloki przy Gwiezdnej, Bażyńskiego, Władysława IV, gdzie albo przewidziano kuchnie "kiszki dla Chińczyków", albo. .. ciemne kuchnie! A takie kuchnie budowano już w XVII wieku, w wiejskich domach podcieniowych, tzw. czarne kuchnie w. .. .przewodzie kominowym! Wzmiankowany wykład odbył się w "Der Goldene Löwe", hotelu restauracji przy ul. Mostowej 26,której właścicielem był Klemens Schoennagel. Ściany główne tego obszernego budynku z napisem "Der Goldene Löwe" stały jeszczed długo po wojnie, a następnie obiekt padł łupem kanibalizmu budowlanego, realizowanego w myśl hasła "każdy Polak buduje swoją stolicę". I wybudowano tą "stolyce" jak mówi premier Leszek Miller, jedną z najbrzydszych stolic w dzisiejszej Europie. .. .
erg. (2011.09.12)

info

0  
  0
Szanowny erg. - kanibalizm starego miasta w Elblągu trwał dzięki autorom powstania warszawskiego i późniejszego zniszczenia Warszawy przez hitlerowców. Zawsze są jakieś potrzeby pierwszoplanowe i takimi była odbudowa stolicy. Odnośnie ciasnych mieszkań to zapooznaj się z histrorią budownictwa w II RP i jak miezkali ludzie zwykłej pracy, niestety naród składa sie również ze sprzątaczek tokarzy, stolarzy i zwykłych sprzątaczy ulic a nie tylko z inteligencji. Możesz porównać to zresztą z obecnymi czasamiu gdzie mieszkania stoją puste ale niewielu ze zwykłych ludzi na nie stać.
karolus (2011.09.12)

info

0  
  0
dobrze prawisz karolusku. .. teraz takie czasy, że ludziom ciemnotę wciskają o dobrobycie przedwojennym.
bob sprzątacz (2011.09.12)

info

0  
  0
ty erg wyjedż czym prędzej do berlina i tam zamieszczaj swoje wypociny na temat Elbląga. Tu jest Polska i twoje zachwyty nad tym przedwojennym faszystowskim miastem nas nie interesują.
(2011.09.12)

info

0  
  0
anonimku powyżej: a skąd ty jesteś "prawdziwy" Polaku i gdzie urodzili się twoi dziadkowie? Napisz, odwaga przed kompem nie kosztuje. ..
ket (2011.09.13)

info

0  
  0
dane o dziadkach? Czyżbyś już robil listę "chętnych" na roboty do Stuthofu?
(2011.09.13)

info

0  
  0
No pokaż się "prawdziwy" Polaku. BTW, nie chciałbyś by Alstom pobudował parę domków ? Czytaj ze zrozumieniem i podziwiaj wiedzę erga.
(2011.09.13)

info

0  
  0
Szacun dla wiedzy a z liścia dla półgłówków. Erg na prezydenta Elbląga bądź chociaż nominacja na konserwatora miasta. Ten facet czuje to miasto. Myślę że wtedy mielibyśmy starówkę z prawdziwego zdarzenia a nie steropianowo-klinkierowe barachło.
Staruch (2011.09.13)

info

0  
  0
'prawdziwy"Polak boi się pokazać,więc pokażmy prawdziwego niemca: http://www.youtube.com/watch?v=brF2XgbaQaI&feature=related
(2011.09.14)

info

0  
  0