UWAGA!
[X]Zgłaszanie opinii do moderacji
Wielkomiejski i reprezentacyjny budynek ze zdjęcia stał prawdopodobnie na rogu ul. Robotniczej (d. Bożego Ciała, a po 1933 r. - Horst-Wessel-Str 64) i Teatralnej (Großer Wunderberg), gdyż jego właściciel Arnold Quass /towary kolonialne i wyszynk/ prowadził interes przy Horst-Wessel-Str. 64.Powierzchnia i przestronność tych mieszkań oraz ich rozplanowanie są jeszcze dzisiaj przedmiotem westchnień młodych ludzi szukających swojego lokum. A pomyśleć, że w siermiężnym PRLu pod koniec lat 60.i na początku lat 70.wybudowano w Elblągu słynne punktowce i bunkier-bloki przy Gwiezdnej, Bażyńskiego, Władysława IV, gdzie albo przewidziano kuchnie "kiszki dla Chińczyków", albo. .. ciemne kuchnie! A takie kuchnie budowano już w XVII wieku, w wiejskich domach podcieniowych, tzw. czarne kuchnie w. .. .przewodzie kominowym! Wzmiankowany wykład odbył się w "Der Goldene Löwe", hotelu restauracji przy ul. Mostowej 26,której właścicielem był Klemens Schoennagel. Ściany główne tego obszernego budynku z napisem "Der Goldene Löwe" stały jeszczed długo po wojnie, a następnie obiekt padł łupem kanibalizmu budowlanego, realizowanego w myśl hasła "każdy Polak buduje swoją stolicę". I wybudowano tą "stolyce" jak mówi premier Leszek Miller, jedną z najbrzydszych stolic w dzisiejszej Europie. .. .
erg.