Musieli zwracać dotacje do miasta

35
10.12.2025
Musieli zwracać dotacje do miasta
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu (fot. pixabay.com)
W Elblągu istnieje prawie 40 niepublicznych placówek edukacyjnych, które otrzymują dotacje z budżetu miasta na swoją działalność. Kwoty idą w miliony, a kontrole miejskich urzędników co roku wykazują nieprawidłowości w rozliczaniu tych środków. Tylko w ostatnich pięciu latach opiewały one na kwotę prawie 4 milionów złotych, nie wszystkie środki udało się jeszcze odzyskać.

Dotacje wypłacane przez samorządy stanowią jedno z podstawowych źródeł finansowania oświatowych placówek niepublicznych - przedszkoli, szkół podstawowych, liceów ogólnokształcących, szkół policealnych dla dorosłych. Z elbląskiego budżetu na ten cel w 2025 roku zaplanowano ok. 47 mln zł, w przyszłym roku kwota ma być podobna. Dodajmy, że dotacją w mieście objętych jest 18 niepublicznych przedszkoli, 2 niepubliczne terapeutyczne punkty przedszkolne, 1 niepubliczna poradnia psychologiczno-pedagogiczną, 15 szkół niepublicznych, w tym 8 szkół dla dorosłych, 2 publiczne szkoły podstawowe i jedno publiczne liceum ogólnokształcące, których organem prowadzącym nie jest miasto.

Samorząd jest zobowiązany do kontroli, jak dotacje są wydawane. Okazuje się, że co roku jest wiele nieprawidłowości.

- Zespół kontrolny wielokrotnie stwierdzał nieprawidłowości najczęściej związane z wydatkami, które nie mogą być finansowane z pieniędzy publicznych. Jeżeli placówka dobrowolnie nie zwracała środków dotacyjnych wszczynano niejednokrotnie postępowania administracyjne z urzędu. W niepublicznych szkołach dla dorosłych stwierdzono także dotacje pobierane na uczniów, którzy nie uczęszczali na zajęcia - informuje w odpowiedzi na nasze pytania Joanna Urbaniak z Biura Prezydenta Elbląga. - Dotacja pobrana nieprawidłowo oraz dotacja wydatkowana na cele nie związane z działalnością edukacyjną czy opiekuńczą podlega zwrotowi do budżetu miasta.

Sprawdziliśmy w urzędzie, jaka jest łączna kwota nieprawidłowości w latach 2020-25. Wykryto je w 10 niepublicznych przedszkolach i 13 niepublicznych szkołach, w tym 8 szkołach dla dorosłych.

- Zostały one zobowiązane do zwrotu środków do budżetu miasta w szacunkowej łącznej wysokości 3,9 mln zł. W ciągu ostatnich 5 lat udało się realnie uzyskać łącznie blisko 2 mln 890 tys. zł. Pozostałe sprawy nadal są w toku. Część podmiotów po kontroli dokonuje także samokontroli i zwraca środki bez konieczności wszczynania postępowań administracyjnych - dodaje Joanna Urbaniak.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
To może tak publikacja tych, którzy oszukali? Bo to pieniądze podatników na to poszły... więc chce wiedzieć, kto chciał UKRAŚĆ moje-nasze pieniądze.
(2025.12.10)
Brawo Platforma Obywatelska nie pozwala tak jak PiS rabować publicznych środków i dzielić pomiędzy swoich ludzi.
TeofilSkorupa (2025.12.10)
Kiedy kontrola w sprawie 600 000zł z Budżetu Obywatelskiego dla logopedy?
(2025.12.10)

info

59  
  1
Poszły na premie, podwyżki i wycieczki, przecież wiesz że szkoła ma najdłużej wolne i trzeba żyć. Po co Ci nazwiska ? Wystarczy spojrzeć kto rządzi w szkole z dotacją i wszystko jasne.
(2025.12.10)
Jest 150 tyś. głosów, wreszcie wszedł projekt do sejmu godny uwagi, wnoszący zakaz trzymania psów w blokach mieszkalnych ! Popieramy tych którzy podobnie płacą  czynsz i nie życzą sobie ujadania, sierści na schodach i odchodów pod blokiem. wetomat. pl. "
(2025.12.10)

info

31  
  19
@TeofilSkorupa - Oooo, teofil zapomniał o mafii vatowskiej, o ambergoldach, o polnordach i wielu innych, ...
(2025.12.10)
To podpucha. Mam nadzieję, że jeszcze tylko dwa lata tych nieudaczników.
bra (2025.12.10)
Jeśli tak to dlaczego Ziobro do Budapesztu uciekł?
TeofilSkorupa (2025.12.10)
Abyś miła ujadanie teofiulu. Nic nie wiesz o politycy tyle co w tv i z gazet a mędrkujesz haha za kulisy nie wejdziesz, bełkoczesz co okruchów :)
(2025.12.10)

info

8  
  14
w szkołach niepublicznych słuchacz na początku roku szkolnego bierze zaświadczenioe, że jest uczniem - bo np. dostaje alimenty i już nie pojawia się w szkole, ale w dzienniku jest cały czas. Biorą kasę za nic. Patalogia oświatowa
słuchacz który chodzi (2025.12.10)