Ten tydzień przyniesie zmiany w diecezji

31
14.10.2025
Ten tydzień przyniesie zmiany w diecezji
Fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl
18 października odbędzie się uroczysty ingres biskupa Wojciecha Skibickiego do katedry św. Mikołaja w Elblągu. Nominat zastąpi w kierowaniu diecezją elbląską biskupa Jacka Jezierskiego.

Przypomnijmy. Papież Leon XIV zdecydował, że nowym biskupem elbląskim zostanie Wojciech Skibicki, który był do tej pory biskupem pomocniczym diecezji.

- Ojciec Święty Leon XIV ustanowił biskupem elbląskim księdza biskupa Wojciecha Skibickiego, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji elbląskiej. Jest on czwartym w kolejności pasterzem Kościoła partykularnego elbląskiego. Zarząd nad diecezją Biskup Nominat przejmie w dniu 17 października, a 18 października odbędzie uroczysty ingres do katedry św. Mikołaja w Elblągu - poinformowała na swojej stronie diecezja elbląska.

Jak już podawaliśmy, biskup elbląski Jacek Jezierski, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, w listopadzie ubiegłego roku złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnienia urzędu w związku z osiągnięciem wieku 75 lat. Przez kolejne miesiące nadal kierował diecezją. Jego następcę wybrał już następca papieża Franciszka, Leon XIV.

- W sobotę 18 października br. przeżywać będziemy historyczne wydarzenie dla naszej wspólnoty diecezjalnej. Bp Wojciech Skibicki odbędzie uroczysty ingres do katedry św. Mikołaja w Elblągu (z rąk Nuncjusza Apostolskiego w Polsce i swego poprzednika w urzędzie bp. Jacka Jezierskiego przyjmie pastorał/znak władzy pasterskiej i zajmie miejsce na katedrze/tronie biskupów elbląskich). Zarząd nad diecezją Biskup Elbląski Nominat przejmie dzień wcześniej, w piątek 17 października. Zachęcamy do czynnego udziału w Mszy ingresowej, która rozpocznie się o godz. 12 - zaprasza na ingres diecezja elbląska. Planowane są też transmisje wydarzenia na YouTube i na Facebooku.

Wojciech Skibicki (ur. 1970 w Skrwilnie) był wcześniej biskupem pomocniczym diecezji elbląskiej. Do szkoły podstawowej i liceum uczęszczał w Malborku. Studiował teologię w w seminariach w Olsztynie i w Elblągu, przyjął święcenia kapłańskie w 1995 r.

Po święceniach był wikarym w parafii św. Rodziny w Elblągu, sekretarzem biskupa w latach 1997-1998 i 2003-2010, w latach 2009-2019 rzecznikiem prasowym kurii. W latach 2004-2016 pełnił funkcję wicedyrektora Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, od 2006 do 2015 r. pełnił funkcję diecezjalnego korespondenta Katolickiej Agencji Informacyjnej. Obronił doktorat z liturgiki na KUL-u, wykładał ją w seminariach w Elblągu i Pieniężnie.

Święcenia biskupie przyjął 6 kwietnia 2019 r. W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji ds. Duchowieństwa. Był delegatem biskupa elbląskiego ds. ochrony małoletnich oraz ds. indywidualnych form życia konsekrowanego.

red.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
kolejny, nikomu niepotrzebny koszt
(2025.10.14)

info

17  
  42
Na oddziale schizofrenicznym bez zmian. Ile można wciskać ludziom bajki, które są plagiatem pism sumeryjskich? Wiecie, że w 1410 r. podczas bitwy pod Grunwaldem nie było jeszcze Pisma Świętego? Półtora tysiąca lat po śmierci Jezusa, nadal Kościół zastanawiał się, w jaki sposób wygodnie dla siebie, zredagować te wszystkie treści, żywcem przepiane od myślicieli sumeryjskich. Żenada!
Mezopotamczyk (2025.10.14)
Powodzenia i dużo zdrowia !
(2025.10.14)

info

29  
  6
@Mezopotamczyk - Wiecie ? Dobrze że Ty wiesz bo moim zdaniem gdyby nie google to byś nie wiedział gdzie wisła płynie ! Co do pisma św. to każdy papież coś zmieniał a polski najwięcej i tu dużo przekazu że słów i czynu Chrystusa się nie dowiemy ! Proponuję szanować Bliźniego i wstrzymania się od zmyślonych teorii bo z wiarą jest jak z polityką.
(2025.10.14)
Skibicki był rektorem w sprawie molestowania nic nie zrobiono.. biskup.. Naprawdę tak wszystko jest zapominane ? Gdzie są prawdziwi kapłani ?
Witold68 (2025.10.14)
@Mezopotamczyk - Jest jedna zmiana na tym oddziale - zginął im jeden pacjent i wypisuje swoje rojenia na Portelu (których historyczność można sprawdzić naprawdę kilkuminutowym googlaniem - to, że Sobór Trydencki ostatecznie zatwierdził doktrynalnie kanon Pisma Świętego to nie oznacza, że go "stworzył". Chodziło głównie o "ostateczne rozwiązanie" kwestii tych wszystkich sekt typu katarzy, bohomilcy, atinganie itp. , którzy wprowadzali swoje zmiany).
(2025.10.14)
Dlaczego przez prawie dwa tysiące lat po śmierci Jezusa, w praktycznie całej Europie, najstarszy syn każdego możnowładcy, szkolony był na dziedzica władzy państwowej, a młodszy wysyłany był do seminarium, żeby sprawować w przyszłości władzę religijną nad prostym ludem? Kościół zawsze był największym i najsolidniejszym budynkiem w każdej gminie, a chłopstwo z lichych ruder zrzucało się potulnie na ten przepych jednej, wpływowej grupy społecznej. I jeszcze do dzisiaj tak robią i się z tego cieszą, bo im wmówili, że za potulną naiwność i uległość, będą mieli fajnie w innym, abstrakcyjnym wszechświecie. Ahahahahaa nie mogę z tego. Dwa tysiące lat i żadnych wniosków stan chłopski nie wyciągnął. Niesamowite! Ahahaha
Mezopotamczyk (2025.10.14)
Najlepsze jest to, że jak ktoś chce skutecznie połączyć się z SuperNajlepszymKosmicznymUltraBytem, czyli "Bogiem", to musi udać się do faceta, który ukończył Specjalną Szkołę Łączności z SuperNajlepszymKosmicznymUltraBytem! Inaczej się nie połączycie, a jak Wam się będzie wydawało, że się połączyliście, to połączenie będzie nieważne, bo nie zatwierdził go absolwent tej Specjalnej Szkoły Łączności! Kabaretoooon... Kabareton! Ahahahahaha :D
Mezopotamczyk (2025.10.14)
Habemus papam
(2025.10.14)
@Mezopotamczyk - Głupich nie sieją sami się rodzą ! Bo głupie ich płodzą i rodzą !
(2025.10.14)