„Ta wycinka była konieczna”

23
14.10.2025
„Ta wycinka była konieczna”
W parku rosło 79 drzew, fot. arch. UM w Pasłęku
Podczas remontu placu dworcowego w Pasłęku wycięto 27 drzew. Sprawa ta poruszyła mieszkańców, którzy prosili o jej wyjaśnienie również naszą redakcję. - Podczas prac związanych z rewitalizacją parku zaistniała bezwzględna konieczność usunięcia drzew, które obumarły, a ich stan zdrowotny stwarzał realne zagrożenie dla bezpieczeństwa powszechnego – poinformowała podczas ostatniej sesji Teresa Wasiuk, burmistrz Pasłęka.

W Pasłęku trwa modernizacja placu dworcowego. Inwestycja będzie kosztowała ponad 7,5 mln zł. Ma tu powstać nowy węzeł komunikacyjny, z którego korzystać będą mogli autobusowi przewoźnicy, będzie tutaj również postój taksówek oraz ogólnodostępny parking. Zrewitalizowany zostanie dawny park. Rosło w nim 79 drzew, wycinką objęto 27 z nich. Sprawa ta poruszyła mieszkańców, którzy dopytywali o nią również w naszej redakcji. Podczas ostatniej (2 października) sesji Rady Miejskiej w Pasłęku, burmistrz wyjaśniała, że „zaistniała bezwzględna konieczność usunięcia drzew, które obumarły, a ich stan zdrowotny stwarzał realne zagrożenie dla bezpieczeństwa powszechnego”, i że zostanie ona zrekompensowana nowymi nasadzeniami.

- Zakończono prace związane z pielęgnacją i wycinką drzew w parku przy placu dworcowym w Pasłęku. Wykonawcą robót była specjalistyczna firma: Dendroserwis Robert Porębny z Kwidzyna. Pierwotnie planowano wycinkę 29 drzew oraz pielęgnację 15 drzew. W trakcie prac przygotowawczych, w wyniku przeprowadzenia dodatkowych badań ustalono, że dwie topole włoskie mogą zostać poddane zabiegom pielęgnacyjnym poprzez cięcia sanitarne, co może je uchronić przed koniecznością wycinki – wyjaśniała burmistrz Pasłęka.

Ostatecznie wycinką objęto 27 drzew, a cięcia pielęgnacyjne objęły drugie tyle.

- Drzewostan znajdujący się w parku przy dworcu w Pasłęku, w tym pozostawione topole, będzie nadal poddany obserwacji w celu uniknięcia niepożądanych zdarzeń. Podczas prac związanych z rewitalizacją w parku zaistniała bezwzględna konieczność usunięcia drzew, które obumarły, a ich stan zdrowotny stwarzał realne zagrożenie dla bezpieczeństwa powszechnego – tłumaczyła Teresa Wasiuk.

„Ta wycinka była konieczna”
Remont placu dworcowego w Pasłęku zdjęcie z marca 2025, fot. Anna Dawid

Jak zauważyła burmistrz, zgodę na wycinkę wydał starosta elbląski, po uprzedniej analizie.

- W treści swoich decyzji potwierdził, iż wycinka jest uzasadniona, ponieważ drzewa są w złym stanie fitosanitarnym (susz w koronach, ubytki w korowinie, zaburzona statyka, wysięki, oznaki chorobowe), a część z nich całkowicie obumarła. Zagrożenie ze strony drzew, będących w takim stanie zdrowotnym jest realne, zwłaszcza w przypadku wystąpienia silnego wiatru, gdyż wówczas drzewa narażone są na złamania i wywrócenia. Pragnę zapewnić, iż przedmiotowa wycinka, która była podyktowana względami bezpieczeństwa, zostanie zrekompensowana nasadzeniami zastępczymi z gatunków rodzimych – wyjaśniała Teresa Wasiuk.

W parku przy dworcu zaplanowano nasadzenia dwudziestu drzew liściastych.

- Dodatkowo zrealizowane zostaną nasadzenia uzupełniające: 34 drzew na terenie należącym do gminy Pasłęk. Warto wspomnieć, że w Parku Ekologicznym Zakrzewo II posadzonych zostanie 360 młodych drzew miododajnych. Co do prac pielęgnacyjnych 27 drzew, pragnę poinformować, iż odbyły się one z poszanowaniem przepisów ustawy o ochronie przyrody. Cięcia w koronach drzew zostały przeprowadzone w sposób najmniej szkodzący drzewom. Prace te miały na celu usunięcie suszu oraz ogólną poprawę kondycji drzew – podkreśliła burmistrz.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
To dotyczy też Kaczyzmu...
(2025.10.14)

info

7  
  12
Coś na zasadzie jestem stary to jestem bardziej narażony na choroby.
poinformowany (2025.10.14)

info

4  
  2
Zrobią nowe nasadzenia będzie ładnie i bezpieczniej niż pod tym starym drzewostanem.
jaa25698 (2025.10.14)
Burmistrz Pasłęka Elżbieta Wasiuk.
JAGP (2025.10.14)

info

2  
  1
@jaa25698 - Tak niech wytną jeszcze dąb Bażynskiego będzie jeszcze bardziej bezpiecznie i ładnie! Po co nam stare drzewa.
Widzisz i nie grzmisz (2025.10.14)
W Elblągu przy ul. Browarnej zwisaja gałęzie nad chodnikiem nie można bezpiecznie przejść. A nie wspominając o uschnietych drzewa w okolicy np. Kolo GE i byłego przeds, kola teraz rechabilitacji.
(2025.10.14)
A dodatkowo jest to zgodne z prawem tak jak my je rozumiemy i co nam zrobicie.....
(2025.10.14)

info

7  
  1
Przycięcie pielęgnacyjne drzew przydałoby się wzdłuż ul. Zamkowej w Elblągu. Jak na razie trzeba uważać, by gałęzie nie rysowały po głowie
Bezproblemowy (2025.10.14)

info

4  
  3
To nie jest żadne drzewo Barzyńskiego ani Napoleona. Jak stare i spróchniałe to wyciąć. Będą nowe nasadzenia i bardzo dobrze!!! Za sto lat też będą się o te drzewa bić!!!
(2025.10.14)

info

5  
  6
Bzdura. Nie dajcie się robić na szaro. Wycinka drzew to niezła kasa a jak jeszcze drzewa dobrej jakości to ho ho.
(2025.10.14)

info

9  
  3