Zdecydują o projekcie wspierającym seniorów

21
21.03.2025
Zdecydują o projekcie wspierającym seniorów
Ilustracja do tekstu, przemarsz podczas Dni Seniora 2023, fot. Mikołaj Sobczak
„Korpus Wsparcia Seniorów” – to inicjatywa, której przyjęcie będzie głosowane na najbliższej sesji Rady Miejskiej, 27 marca. Program został wprowadzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ma być realizowany od 1 kwietnia do końca tego roku.

Jak czytamy w projekcie uchwały, cele programu to „zapewnienie realizacji usługi społecznej na rzecz osób w wieku 60 lat i więcej wynikającej z rozeznanych potrzeb” oraz poprawa bezpieczeństwa i możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania poprzez dostęp do tzw. opaski bezpieczeństwa. Program skierowany jest do seniorów mających problemy zdrowotne, samodzielnie prowadzących gospodarstwa domowe i tych, którzy mieszkają z bliskimi, jednak nie są oni im w stanie zapewnić odpowiedniego wsparcia. W Elblągu będzie go realizował ECUS.

„Program będzie realizowany w następujący sposób: 1. zakup lub dzierżawę tzw. opaski bezpieczeństwa wraz z obsługą systemu monitorowania 2. pokrycie kosztów obsługi systemu monitorowania dla opasek zakupionych w 2022,2023 i 2024 roku 3. koszty napraw pogwarancyjnych (jeżeli koszt naprawy nie przewyższa kosztu zakupu nowego sprzętu)” – czytamy w projekcie uchwały.

Wspomniane opaski bezpieczeństwa będą wyposażone w przycisk bezpieczeństwa, sygnał SOS, detektor upadku, lokalizator GPS, funkcję umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami, funkcje monitorujące podstawowe czynnik życiowe jak np. puls. Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy, będzie łączyła z dyspozytorem, np. ratownikiem medycznym. Dodajmy, że nie jest to rozwiązanie nowe, o jego realizacji w Elblągu pisaliśmy m. in. tutaj.

„Program finansowany będzie na podstawie art. 115 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, zgodnie z którym jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymywać dotacje celowe z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych z zakresu pomocy społecznej, przy czym wysokość dotacji nie może przekroczyć 80% kosztów realizacji zadania” – czytamy w projekcie uchwały.

By program mógł być realizowany, potrzeba jest zgoda radnych. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, warunkiem koniecznym przystąpienia przez samorząd do realizacji programu jest przyjęcie programu osłonowego na podstawie ustawy o pomocy społecznej. Odpowiedni przepis pozwala na „podejmowanie innych zadań z zakresu pomocy społecznej wynikających z rozeznanych potrzeb gminy, w tym tworzenie i realizacji programów osłonowych”.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Renta alkoholowa do likwidacji - najlepsza na kaca jest PRACA. Te pieniądze mają pójść na tą inicjatywę.
(2025.03.21)

info

37  
  7
Trzeba inwestować w młodych, a nie emerytów
(2025.03.21)
Miasto emerytów i rencistów
(2025.03.21)
Emerytów dobić? Gdyby emeryci nie pomagali dzieciom i wnukom, wymienieni nie żyliby tak dobrze, jak żyją, Ponad własny stan. Emeryci to ostatni intelektualiści. To dzięki Nim istnienie bibliotek ma sens. To Oni jedyni hołdują zasadom dobrego zachowania. Przyszłość nie wróży nic dobrego młodemu pokoleniu. Nauka nie jest ważna. Najważniejsze dla Nich są social media.
B (2025.03.21)
@B - Emeryci wybrali nam oszukańczy PIS, to nie jest chlubne. Tylko dzięki Wam ci oszuści dorwali się do władzy.
(2025.03.21)
A skąd takie wnioski? Do wygranej PiSu głównie przyczynili się ludzie młodzi, rozpoczynający dorosłe życie (teraz zaczynają wierzyć w Konfederację, myślą że wszyscy będą Mentzenami, a będą jemu reflektory pucować bez ZUS-u, NFZ-u, armii itp). Ich główny elektorat można oglądać w każdą niedzielę pod świątyniami zniewolenia, sprawdź jacy tam ludzie chodzą, sami emeryci?
(2025.03.21)
"teraz zaczynają wierzyć w Konfederację" - Bo 8-letnia przygoda z PIS to za mało? Przygód potrzebują ci młodzi? Nie, młodzi w kolejkach stali by PIS pogonić, proszę Pana.
(2025.03.21)
Rangóry "bezradni powiatowi" oddali za darmo
(2025.03.21)

info

17  
  0
Skoro nie ma tu perspektyw to młodzi uciekają, dlatego zostają emeryci i renciści. Przyszłość tylko dla układu biznesowo-urzędowego. Rączka rączke myje.
(2025.03.21)
Nie wybrałam PiS-u. Proszę mnie nie obrażać.
B (2025.03.22)