Ile wakatów w elbląskiej policji?

28
19.07.2024
Ile wakatów w elbląskiej policji?
Fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl
W warmińsko-mazurskiej policji jest 451 wakatów – informował niedawno serwis olsztyn.com.pl. Jak wygląda sytuacja w KMP Elbląg?

Wiosną tego roku Rzeczpospolita informowała, że w "policji jest obecnie 108 909 etatów, a zatrudnienie sięga 92 647 funkcjonariuszy – brakuje więc 16 276 funkcjonariuszy – średnio blisko 15 proc. składu (w ubiegłym roku było 10 tys. wakatów, rok wcześniej 4,3 tys.). To efekt zwiększenia liczby etatów, a z drugiej strony masowych odejść – w ubiegłym roku aż 9 tys. policjantów". Jak mówił portalowi Andrzej Szary, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów, komentując sytuację kadrową formacji, "to największy kryzys w policji od ćwierć wieku".

Serwis olsztyn.com.pl informował z kolei niedawno, że na Warmii i Mazurach w lipcu ślubowanie złożyło 13 policjantek i 21 policjantów.

Warmińsko-mazurska policja przypomina, że służyć w policji może "obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe, posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych".

- Mamy 379 policjantów (etatowo) i obecnie 40 wakatów. Ostatnio do KMP w Elblągu zostały przyjęte 2 nowe policjantki. Najbliższy nabór jest planowany na 9 września – wskazuje nadkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu. A jak wygląda kwestia zarobków na start? Na kursie podstawowym pensja wynosi 5284 zł "na rękę", po jego ukończeniu, świeżo upieczony posterunkowy dostaje 5645 zł netto.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
no nic same kobiety jak widać i aż dwie w Elblągu... w ogóle się nie czuję bezpieczniej
(2024.07.19)

info

24  
  0
Śpieszę z odpowiedzią, czemu nie ma chętnych do policji: 1.Od dnia złożenia kwitów po 1 dzień w służbie w miejscu docelowym może minąć nawet 1,5 roku!!!! 2.Pół roku szkółki, która jest biciem piany za grosze. Totalnie za długo. Nikogo nie stać na takie poświęcenie finansowe i czasowe, żeby za 3000 zł/miesiąc od tak zniknąć na pół roku. 3.Komuna wewnątrz jednostek i traktowanie jak śmiecia. 4.Fatalna opinia policji, która dzięki władzy poprzedniej, ale i współczesnej po akcji z rolnikami skutecznie zaorała relację pomiędzy obywatelem, a funkcjonariuszem 5.Zarobki w Policji to jest żart...
Byłem i widziałem (2024.07.19)

info

47  
  4
Jakaś dziurawa ta Policja.
(2024.07.19)

info

9  
  2
Bo w wieku około 40 lat policjant w Polsce idzie na emeryturę... a jak by tak pracował do 67 to by tak często nie trzeba było nowych ludzi zatrudniać no i według ekonomi emerytury mieli by wyższe.
(2024.07.19)
Jam masz poniżej 26 lat, to w wojsku dostaniesz 6000 zł podstawy + 1100 mieszkaniówki za bycie w mundurze.
(2024.07.19)

info

21  
  0
A wyobrażasz sobie 67 letniego policjanta np. goniącego przestępcę, bo ja sobie nie wyobrażam. Potrzeba młodych i wysportowanych.
Strażnik Teksasu (2024.07.19)
Jest proste rozwiązanie na zwiekszenie liczby policjantów - pbniżenie minimalnego wymogu z wykształcenie średnie na wykształcenie zawodowe. Ale jakoś nasi polscy decydenci w rządzie uważają, że osoby z wykształceniem zawodowym są gorszego sortu i nie nadają się do pracy w Policji.
(2024.07.19)

info

9  
  18
U naszego sąsiada w Niemczech policjanci odchodzą na emeryturę w wieku 63 lat.
(2024.07.19)
w Niemczech zarabiają w Euro trzy razy więcej
(2024.07.19)
Braki są również w długopisach i kamizelkach kuloodpornych.
(2024.07.19)

info

9  
  2