Władze miasta i spółki: EPWiK nie jest na sprzedaż

37
24.11.2022
Władze miasta i spółki: EPWiK nie jest na sprzedaż
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)
Pełnomocnik inicjatorów referendum twierdzi, że w Elbląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji trwają prace przygotowawcze do prywatyzacji spółki. - To bzdura, informacje wyssane z palca – odpowiada prezydent Elbląga. Dementuje też takie rewelacje dyrektor spółki.

Stefan Rembelski stwierdził, że wie z dwóch niezależnych źródeł (nie chciał ich podać, twierdząc że musi swoje źródła chronić), że w EPWiK trwają analizy, zmierzające do rozpoczęcia procesu prywatyzacji tej miejskiej spółki.

- Co to będzie oznaczało dla elblążan? Możemy się posiłkować przykładem takiej operacji, która została przeprowadzona w Gdańsku, w niedługim okresie czasu ceny wody i za odprowadzanie ścieków podwoją się – stwierdził pełnomocnik inicjatorów referendum. - Podobną sytuację mieliśmy już w Elblągu pod koniec kadencji śp. prezydenta Henryka Słoniny, który chciał sprzedać EPEC. Wówczas Rada Miejska zablokowała ten pomysł. Prawdopodobnie wrócimy do takiej sytuacji, gdzie będzie podejmowana próba sprzedaży EPWiK. To by się jasno łączyło z pewnymi ruchami kadrowymi, które zostały wykonane w tym przedsiębiorstwie. Ponieważ nowy prezes nie jeste specjalistą z tej branży, natomiast ma pewną wiedzę i umiejętności w kierunku przeprowadzania takich operacji w kierunku komercjalizacji. Przed tym chcemy przestrzec i uwrażliwić zarówno radnych, jak i mieszkańców – stwierdził.

Na wypowiedzi Stefana Rembelskiego zareagował prezydent Elblaga Witold Wróblewski, który określił je jako „wyssane z palca”.

- Informacje o rzekomych przygotowaniach do sprzedaży udziałów w spółce EPWiK są kompletną bzdurą. Po raz kolejny Pan Rembelski używa kłamstw, które nie są poparte żadnymi dowodami. Nie ma i nigdy nie było takich planów. Nie po to prowadzimy w EPWiK najdroższą w historii miasta inwestycję, związaną z oczyszczalnią ścieków, czy wcześniej z kompleksowym zabezpieczeniem mieszkańców w wodę, aby ten majątek sprzedać. Informacje, które są wyssane z palca mają jedynie na celu wzbudzić niepokoje wśród mieszkańców. Zastanawiam się, co jeszcze wymyśli Pan Rembelski w prowadzonej przez siebie kampanii, aby zaistnieć w opinii publicznej – komentuje Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Wysłaliśmy też pytania w tej sprawie do kierownictwa EPWiK. Dyrektor Marek Misztal odpisał nam, że „w spółce nie są prowadzone ani planowane żadne prace dotyczące sprzedaży udziałów w EPWiK”. - W każdym przedsiębiorstwie na bieżąco wykonywane są różnego rodzaju analizy, w tym finansowe. To podstawa w prowadzeniu biznesu. EPWIK nie prowadzi żadnych analiz, które miałyby być wykorzystane do podejmowania decyzji właścicielskich – stwierdził dyrektor EPWiK.

Dodał również, że spółka nie prowadzi obecnie żadnych działań dotyczących zmian obowiązujących obecnie taryf za wodę i odprowadzanie ścieków. Przypomnijmy, że obecna taryfa obowiązuje do 2024 roku i przewiduje co roku zmiany, o czym pisaliśmy tutaj.

Prezydent Elbląga odniósł się także w komentarzu przesłanym do naszej redakcji do krytyki pełnomocnika ds. referendum w sprawie budżetu Elbląga na 2023 rok. Przypomnijmy, że Stefan Rembelski stwierdził, że budżet jest niedoszacowany o kwotę 34 mln złotych i radni powinni go przygotować w bardziej ostrożnej wersji.

- Co do kwestii budżetowych to trudno nawet odnieść się do tych zarzutów. Raz jeszcze pragnę podkreślić, że budżet na rok przyszły jest zbilansowany i nie zakłada zaciągania żadnych nowych zobowiązań. W poniedziałek na debacie budżetowej była okazja dla mieszkańców, aby wyrazić swoje zdanie na temat projektu. Pan Rembelski jakoś nie miał odwagi przyjść na merytoryczną dyskusję – stwierdził Witold Wróblewski. - Wzywam więc Pana wiecznego kandydata, który próbuje ugrać swój kapitał polityczny na nieprawdziwych informacjach, do zaprzestania ich rozpowszechniania i do publicznego sprostowania swoich kłamstw.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Tyle strat przynosi ta spółka a czemu Prezes tyle zarabia?? Powinien miec od kondycji płacone anie straty czy zysk a bierze jak za spółke przynoszącą zyski
olek12\2 (2022.11.24)
Chcą za wszelką cenę przejąć władzę by posadzić swoich w porcie. Zobaczycie od razu się kasa znajdzie. Ludzie nie dajcie się omamić, zobaczcie jak działa miasto, skąd są fundusze, jak wszystko poszło w w górę dzięki Warszawie. Nie dajcie się sprzedać.
(2022.11.24)
W kazdej plotce jest zarnko prawdy
(2022.11.24)

info

26  
  15
To bylem ja Jarząbek.
AntyWazeliniarz (2022.11.24)
panie Misztal chyba coś nie tak z tą pana wypowiedzią... "spółka nie prowadzi obecnie żadnych działań dotyczących zmian obowiązujących obecnie taryf za wodę i odprowadzania ścieków. Przypomnijmy, że obecna taryfa obowiązuje do 2024 roku"... , czy mieszkańcy nie otrzymali informacji o podwyżce tychże taryf od 1 listopada 2022 roku? panie Wróblewski nie uchodzi jako / jeszcze / prezydentowi używać słów do adwersarza - takich jak... " wzywam więc Pana wiecznego kandydata"... , chyba jednak nie?
kuk (2022.11.24)
Pan Dyro juz zasłynął robiąc, ,porządki, ,które nie zostaną zapomniane na długo! Tak to bywa ze czasem my sprzątamy a potem sprzątają nas!
(2022.11.24)

info

27  
  2
@olek12\2 - Największe straty to straty moralne ludzi!
(2022.11.24)
Wiadome jest jedno, Witek sprzedaje mie ie miasta ad choć, jak lleci wszystko, bo mu S Sie grunt pod nogami pali. Powstrzymajmy wyprzedaż miasta. Ostatni
Ostatni gasi światło (2022.11.24)

info

17  
  9
GM delikatnie zaproponuje złożenie pozwu przeciwko panu Rembelskiemu w związku z jego jakby nieco kłamliwą wypowiedzią.
GłębokaMyśl (2022.11.24)
Rembelskiego trzeba pozwać za kłamstwa.
Oleo (2022.11.24)