Dorzucić do pieca

25
14.03.2022
Dorzucić do pieca
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do tekstu. Fot. pixabay.com
"W sprawie uciążliwości związanych z ogrzewaniem piecowym w mieszkaniach" – taką interpelację, dotyczącą bloków przy ul. Słonecznikowej, złożyła radna Halina Sałata (PiS).

- Zwróciły się do mnie rodziny zamieszkałe w budynkach w Rubnie, ul. Słonecznikowa 3 i 5 z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu dotyczącego uciążliwości związanych z ogrzewaniem piecowym ich mieszkań. W 2008 r. w budynkach tych ZBK w Elblągu dokonał wymiany ogrzewania polegającego na likwidacji osiedlowej kotłowni i zamontowaniu dla każdego z lokatorów w pomieszczeniach piwnicznych odrębnych pieców – wskazuje radna w piśmie z 24 lutego. Według niej, w związku z tym, że każdy budynek ma po 8 kominów, "na niewielkiej powierzchni szczególnie w sezonie grzewczym występuje duże stężenie trującego powietrza, co powoduje, że w sezonie grzewczym nie można otworzyć okien, czy przebywać na zewnątrz, nawet korzystać ze zrealizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego placu zabaw".

Halina Sałata stawia w swoim piśmie pytania: czy w rejonie Słonecznikowej przeprowadzano monitoring powietrza, czy jest przekroczony poziom benzo(a)pirenu? Radna spytała też: Czy miasto podejmie działania w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w tym rejonie ("należy również wspomnieć o zanieczyszczeniu z Zakładu Utylizacji"), czy takie zadanie można dofinansować ze środków na ochronę środowiska i czy istnieje możliwość przebudowy pieców na opalanie pelletem czy ekogroszkiem, gdyż nie ma tam gazociągu i sieci ciepłowniczej...

Na interpelację radnej odpowiedział 9 marca prezydent Witold Wróblewski. Wskazuje w niej, że zgodnie z ustawą o Inspekcji Ochrony Środowiska za taki pomiar odpowiada rzeczona inspekcja, nie miasto. Co do poziomu benzo(a)pirenu prezydent odpowiada natomiast:

- W 2020 r. Strefa Miasto Elbląg została zaliczona do klasy A, co oznacza, że poziom stężeń zanieczyszczenia benzo(a)pirenu (...) na terenie miasta nie przekracza poziomu dopuszczalnego/docelowego.

Co do działań ograniczających zanieczyszczenia powietrza w rejonie prezydent Wróblewski pisze:

- Gmina Miasto Elbląg prowadzi szereg działań w celu poprawy jakości powietrza w mieście m. in.: Program dofinansowania wymiany systemu ogrzewania, edukację ekologiczną, patrole antysmogowe prowadzone przez Straż Miejską, nasadzenia drzew i krzewów. Kolejne działania w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza będą dostosowane do "Uchwały Antysmogowej", która obecnie jest w fazie projektowania - wskazuje.

W kwestii dofinansowania, zgodnie z obowiązującymi zarządzeniami nie ma możliwości dofinansowania wymiany systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na system ogrzewania oparty na innym paliwie stałym. Dofinansowanie można uzyskać przy wymianie takiego systemu na proekologiczne ogrzewanie: gazowe, elektryczne lub przez podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej...

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Ludzie nie wymieniajcie pieców to jest propaganda a zwłaszcza hasło czyste powietrze dałem się skusić minęło juz 7 miesięcy czuję się jak przestępca po złożeniu wniosku do Olsztyna totalna biurokracja jakieś dziwne wyliczenia to co im się podoba nie ważne że wpakowalem kupę kasy ogólnie za gówno zwracają. .. żałuję kopcilbym dalej nie bałbym się cen gazu a jak się ludziom nie podoba to trudno taki klimat. Pozdrawiam.
Czyste powietrze klamstwo (2022.03.14)
Na terenie miasta Elbląg powinno się zakazać ogrzewać domów paliwem stałym. 21 wiek. .. idziesz na rower/pobuegac/spacer, a okolica śmierdzi dymem. Przecież to jest dramat!
(2022.03.14)
Peletem? Przecież to to samo jak płyty meblowe tylko że sprasowane z klejem i tym można palić heh
Kierownik (2022.03.14)

info

17  
  12
To nigdzie nie wychodź i siedź w domu malkontencie
(2022.03.14)
Dajcie sałatę do wymiany ogrzewania
(2022.03.14)
Niech pala salata. ..
yyy (2022.03.14)
To sobie kominiarkę załóż jak biegasz. .. albo biegaj po kładce swoje
(2022.03.14)
Miasto dało za darmo chałupę a ty chcesz jeszcze doplaty i co jeszcze, weź kredyt na 30 lat i kup se chatę z centralnym
(2022.03.14)
Chyba tobie miasto dało i zebrałeś na farbe i na meble biedaku
(2022.03.14)
Ktoś tu dostał w czuły punkt hahahahaha
PrawdaWoczyKole (2022.03.14)