Tylko Finowie chcą budować pogłębiarkę

74
18.01.2022
Tylko Finowie chcą budować pogłębiarkę
Fot. Mat. pras. NDI/Besix
W drugim przetargu ogłoszonym przez Urząd Morski w Gdyni na budowę statku pogłębiarki, która ma pracować ma Zalewie Wiślanym, ofertę złożył ponownie jeden i ten sam oferent: fińska stocznia Uudenkaupungin Työvene Oy. Jednak i tym razem kwota, jaką przeznacza urząd na realizację zamówienia, jest mniejsza niż suma zaproponowana przez skandynawskiego oferenta.

W poniedziałek, 17 stycznia, w Urzędzie Morskim w Gdyni otwarto oferty, które wpłynęły na drugi przetarg mający wyłonić dostawcę statku pogłębiarki ssąco-refulującej na Zalew Wiślany. Oferent jest jeden i ten sam: fińska stocznia Uudenkaupungin Työvene Oy. Na budowę statku przeznacza ona ponad 116,5 mln zł, natomiast Urząd Morski w Gdyni na sfinansowanie zamówienia dysponuje sumą 80 mln zł.

Przypomnijmy. Po wybudowaniu kanału przez Mierzeję Wiślaną i toru wodnego przez Zalew Wiślany i rzekę Elbląg konieczne będzie systematyczne pogłębianie toru wodnego. Będzie się tym zajmował Urząd Morski w Gdyni, który poszukuje dostawcy nasiębiernej pogłębiarki ssąco-refulującej. W pierwszym przetargu jedyną ofertę złożyła fińska firma Uudenkaupungin Työvene Oy. Cena brutto wówczas przez nią zaoferowana wynosiła ponad 117 mln zł, z okresem gwarancji i rękojmi 36 miesięcy. Natomiast kwota jaką UM w Gdyni przeznaczał na zakup pogłębiarki to 40 mln zł. Kwota zaproponowana przez fińską stocznię w drugim przetargu również znacznie przewyższa sumę, jaką Urząd Morski w Gdyni dysponuje na budowę pogłębiarki.

- Pogłębiarka będzie użytkowana do utrzymania zadanych parametrów głębokości na torze wodnym łączącym Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską (w tym w obszarze rzeki Elbląg) o głębokości 5 m (wraz z odkładem urobku na wyspę za pomocą systemu rurociągów refulacyjnych) oraz do obsługi utrzymania parametrów głębokości torów podejściowych do portów morskich w zakresach głębokości pogłębiania do 18 m – czytamy w dokumentach przetargowych.

Uudenkaupungin Työvene Oy to fińska stocznia, która specjalizuje się w małych i średnich jednostkach pływających do użytku profesjonalnego, począwszy od łodzi roboczych z aluminiowym kadłubem po stalowe statki wielozadaniowe i promy drogowe.

Czy drugi przetarg również zostanie unieważniony z powodu wyższej oferty niż szacunki urzędników? O tym zdecyduje komisja przetargowa.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Dzięki przekopowi Elbląg wstanie z kolan. Skończy się bezrobocie, rozwinie gospodarka. Dziękuje w imieniu mieszkańców za tę wspaniałą inwestycje. Niedługo wszyscy będziemy spijać śmietankę z przekopu.
LucynaŁupina (2022.01.18)
Najlepiej jak by poglebiali za 1 zł w promocji. Myślcie tymi czachami, praca kosztuje.
(2022.01.18)
@LucynaŁupina - O TeofiluGumofiluSkorupo ujawniłeś się. Pal gumę i do budy.
(2022.01.18)
Praca z twoich podatków. Zamiast ulg dokręcają śrubę. Polski wał.
(2022.01.18)
Twój tok myślenia jest taki prosty, pretensjonalny i oczywisty. Czekałam kiedy jakiś detektyw Rutkowski tak napisze. :)))))))))
LucynaŁupina (2022.01.18)
Co się dzieje z senatorem motorówą?????daj głos chau chau chau
Kolega Dlugiego (2022.01.18)
@LucynaŁupina - Teofil kręgosłupa moralny to obce Ci pojęcie ale jaja też dałeś sobie obciąć ???
(2022.01.18)
@LucynaŁupina - "Dzięki przekopowi Elbląg wstanie z kolan"- Polska klęczy na kolanach od 2015 roku, a ostatnio z wielką inflacją na plecach, a ty biedny Elbląg stawiasz na nogi obłudniku?
(2022.01.18)
@LucynaŁupina - Przekop nic nie zmieni. Czy to do Was nie dociera? Kilku turystów z Niemiec przypłynie raz w roku?
(2022.01.18)
Taki mam pomysł na szybko, iż chwilowo nieco zarobiony jestem, że skoro kiedyś Schichau z Elbinga budował krążowniki dla chińskiej floty, to może dziś dla odmiany Chińczycy zbudowaliby taką pogłębiarkę po rozsądnych kosztach dla Elbląga, hm? Pytał tam ktoś w Pekinie już, czy znowu wszystko tow. Koliński ma robić?;
RobertKoliński (2022.01.18)