Porta Mare z pozwoleniem na budowę

74
24.11.2021
Porta Mare z pozwoleniem na budowę
Wizualizacja biurowca, fot. arch. spółki
Wiosną 2022 roku ma ruszyć budowa biurowca na Wyspie Spichrzów. Spółka, która będzie realizowała inwestycję, uzyskała pozwolenie na budowę.

Przypomnijmy, że Rada Miejska w Elblągu w 2019 roku zgodziła się na wejście miasta do spółki z Agencją Rozwoju Przemysłu, która ma zbudować biurowiec na Wyspie Spichrzów. Spółka o nazwie Porta Mare otrzymała od miasta 1,5-hektarowy grunt nad rzeką Elbląg przy ul. Warszawskiej.

- Podpisane zostały akty notarialne dotyczące podwyższenia kapitału spółki Fabryka – Porta Mare Sp. z o.o., która będzie realizowała inwestycję. Kapitał zakładowy spółki podwyższony został obecnie z kwoty 2 mln zł do kwoty ponad 12 mln zł. Gmina Miasto Elbląg wniosła do spółki wkład niepieniężny w postaci niezabudowanych 3 działek o łącznej powierzchni 6,6 tys. metrów kwadratowych i wartości 2,3 mln zł, na których wybudowany zostanie biurowiec - informuje Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Pod koniec maja br. po raz pierwszy zaprezentowano wizualizację inwestycji, która ma kosztować 90 mln zł. Jest już pozwolenie na jej budowę.

- Wojewoda warmińsko-mazurski udzielił pozwolenia na budowę spółce, która ma realizować inwestycję – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Biurowiec ma się architektonicznie wpisać w historyczny charakter Wyspy Spichrzów.

- Inspiracją dla projektowania obiektu było zabudowanie historyczne tego terenu oraz to, jak wyglądały przemiany na Wyspie Spichrzów. Cały układ urbanistyczny wyspy skierowany był ku rzece, ulice przebiegały prostopadle do niej, spichrze również frontem były skierowane do rzeki. Z reguły były to smukłe budynki o charakterystycznych proporcjach. W zależności od dostępności materiałów były to budynki o charakterze ryglowym lub konstrukcji murowanej. Pod koniec XIX wieku wyspa przestała pełnić rolę spichrzową, zaczęła pełnić funkcję zakładów przemysłowych i rzemieślniczych – mówiła w maju podczas konferencji prasowej Małgorzata Golenko, architekt z firmy Pas Projekt, która zaprojektowała biurowiec.

- Jestem przekonany, że Porta Mare nie tylko da impuls rozwojowy Elblągowi i ściągnie do miasta firmy, które ulokują tu swoje oddziały, ale także będzie służyć wszystkim mieszkańcom. Jeśli chodzi o przestrzenie biurowe będą to elastyczne, łatwe do przearanżowania powierzchnie, które będą oferowały zróżnicowane rozwiązania dla najemców. Od klasycznych gabinetów przez biura typu open space, przestrzenie coworkingowe, sale konferencyjne, sale focusowe po wirtualny adres. Dlatego dobrze będzie się tu czuł także młody, stawiający pierwsze kroki lokalny biznes. Z kolei partery, w których ulokują się usługi i handel będą atrakcyjną ofertą dla elblążan odwiedzających centrum miasta – informuje Mariusz Domeradzki, prezes zarządu Operator ARP sp. z o.o., która będzie realizowała inwestycję.

Miasto w związku z tą inwestycją zmodernizuje również nabrzeże rzeki. Koszt to ok. 30 mln zł, z czego 27 mln samorząd pozyskał z programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

- Projekt ten ma na celu zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej naszego miasta. Dotyczy umocnienia i zagospodarowania zachodniego brzegu rzeki Elbląg na długości ok. 1 km od mostu w ciągu Al. Kard. Wyszyńskiego wzdłuż linii Wyspy Spichrzów. Zadanie będzie polegać na: modernizacji nabrzeży, budowie infrastruktury technicznej elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej, wyposażeniu nabrzeży w urządzenia cumownicze oraz dostosowaniu głębokości rzeki do potrzeb żeglugi jachtowej – podkreśla Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Głupota, projekt wyłącznie wyborczy, bezmyślne marnowanie pieniędzy publicznych oraz dokładanie po raz kolejny złodziejskim kapitaluchom z naszych kieszeni. Wszystko w dodatku bez jakiegokolwiek planu, bo przecież miejski plan zagospodarowania terenu Wyspy Spichrzów nigdy, pomimo chyba ze 20-letnich już "dyskusji", w elbląskim ratuszu nie powstał. Żal. pl #TaxTheRich 🚩
RobertKoliński (2021.11.24)
Czy ktoś widział biznesplan tej inwestycji?
$$$$$$$$$ (2021.11.24)

info

37  
  9
@RobertKoliński - Zastanawiam się dlaczego nic w życiu pan nie osiągnął skoro uważasz pan że wszystko zrobiłby lepiej że wszystko pan wiesz. Jesteś pan wiecznym krytykiem wszystkiego a zarazem największym nieudacznikiem w tym mieście i przegranym życiowo człowiekiem
(2021.11.24)
@RobertKoliński - Ja tam się cieszę, że w końcu zagospodarują dzielnicę, która od momentu zakończenia II wojny światowej w ogóle nie został zagospodarowany. Jeśli Ci się to nie podoba człowieku to nie wiem. .. Wyprowadź się na wieś.
(2021.11.24)
@RobertKoliński - Kotliński co ty możesz wiedzieć o ekonomii i marnowaniu pieniędzy, skoro ideą tej twojej lewicy jest życie na cudzy koszt.
Jhv (2021.11.24)
@RobertKoliński - Bezmyślnie to przenieśli tam ten twój czerwony domek z 12 lutego i postawili byle gdzie blokując dalsza zabudowę tej części Wyspy Spichrzow
Klakier (2021.11.24)
Cytuję ". .. Jestem przekonany, że Porta Mare nie tylko da impuls rozwojowy Elblągowi i ściągnie do miasta firmy, które ulokują tu swoje oddziały, ale także będzie służyć wszystkim mieszkańcom. .. ."ta jasne. .. co jeszcze?!
Fan_Gargamela (2021.11.24)

info

19  
  20
Piekna inwestycja, która wypełni wybrzeże starówki!
(2021.11.24)
A niech już "budujo, "Bo ostatni plan jaki miał ratusz, to mini kąpielisko, dwie wywrotki piasku I rekraacja całą gębą, - oczywiście kameralna.
MOSER (2021.11.24)

info

20  
  3
@RobertKoliński - Koński idź końska zwał, bo pi####lisz.
(2021.11.24)