"Stereotypowy mieszkaniec osiedla" przykucnÄ…Å‚ w galerii
Zacznijmy jednak od początku. W 2018 r. w Gdańsku odbył się wernisaż wystawy "Kunszt. Rzeźba z Orońska". W czasie tego wydarzenia przeprowadzona została Akcja "DRES", która polegała na cichym wprowadzeniu styropianowej rzeźby dresiarza na wystawę i miała być komentarzem dla miejsca młodych rzeźbiarzy na rynku sztuki. Teraz dresiarz kuca sobie grzecznie w Galerii EL w ramach wystawy "Bibeloty". Wczoraj (3 września) odbył się wernisaż prac Natalii Magalskiej, autorki rzeźby i mniejszych figurek przedstawiających stereotypowych mieszkańców osiedla.
- Przyznam szczerze, że od czasu, kiedy Natalia skoÅ„czyÅ‚a Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym, obserwowaÅ‚am jej rozwój i oczekiwaÅ‚am tej wystawy – mówiÅ‚a podczas wernisażu Adriana Ronżewska-KotyÅ„ska, dyrektor Centrum Sztuki Galerii EL.
Kurator wystawy, Joanna Mierzejewska, zaznaczyła, że to pierwsza od długiego czasu wystawa w ramach cyklu "Elbląg Plastyczny". Przedstawiła też autorkę prac: Natalia Magalska jest absolwentką Rzeźby na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i laureatką nagród i wyróżnień artystycznych. Jej prace można było już oglądać w wielu miejscach w Polsce, jednak wczorajszy wernisaż był dla niej wyjątkowy.
- To pierwsza wystawa indywidualna Natalii i pierwsza indywidualna wystawa któregokolwiek absolwenta liceum plastycznego – zaznaczyÅ‚a Joanna Mierzejewska.
Co o wernisażu i wystawie mówiła sama autorka prac?
- Nie spodziewaÅ‚am siÄ™ takiej iloÅ›ci osób – mówiÅ‚a Natalia Magalska – Nie spodziewaÅ‚am siÄ™, że moja pierwsza, indywidualna wystawa bÄ™dzie w Galerii EL, co jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem – zaznaczyÅ‚a. PodziÄ™kowaÅ‚a też wszystkim zaangażowanym w projekt.
- Potwornie siÄ™ stresujÄ™, to chyba najlepsze okreÅ›lenie dla tej sytuacji – przyznaÅ‚a autorka prac, gdy goÅ›cie Galerii EL ruszyli oglÄ…dać „Bibeloty”. - Na wystawach zbiorowych zawsze wyglÄ…da to trochÄ™ inaczej – powiedziaÅ‚a. Artystka nie ukrywa, że dla przygotowania „Bibelotów” nie zabrakÅ‚o inspiracji z ElblÄ…ga, w którym siÄ™ urodziÅ‚a. - Tu mieszkaÅ‚am przez pierwsze lata swojego życia i na pewno obserwacje miasta graÅ‚y tutaj rolÄ™, potem trochÄ™ nosiÅ‚o mnie po Å›wiecie i przyznam, że w GdaÅ„sku trochÄ™ takiego dresiarstwa również jest, a ostatnio bywam w Radomiu i tam też jest sporo – mówiÅ‚a. - Ta praca nawiÄ…zuje do koncepcji memów i stereotypów, które wszyscy znamy – dodaje.
Co majÄ… wyrażać „Bibeloty”? Jak je interpretować? To chyba należy pozostawić odbiorcom.
- Co chcÄ™ przedstawić? To chyba nie w ten sposób dziaÅ‚a – mówiÅ‚a spytana o przesÅ‚anie. - ChciaÅ‚am zaprojektować zestaw współczesnych, porcelanowych figurek przedstawiajÄ…cych stereotypowych mieszkaÅ„ców osiedla. To nie jest praca, która ma jakieÅ› wielkie przesÅ‚anie i ma coÅ› zmieniać w Å›wiecie, ona ma być formÄ… pewnego żartu, zabawy – podkreÅ›liÅ‚a. ZachÄ™ciÅ‚a też do wizyty w Galerii EL. - ZachÄ™cam serdecznie do tego, żeby przyjść i zobaczyć te maÅ‚e prace, one na żywo wyglÄ…dajÄ… zupeÅ‚nie inaczej niż na zdjÄ™ciach. Zapraszam też do obejrzenia dużego Dresa i filmu, od którego to wszystko siÄ™ zaczęło. Można tu też zrobić sobie zdjÄ™cie z dresiarzem – mówi z uÅ›miechem.
Wystawę będzie można oglądać w Centrum Sztuki Galeria EL do 2 października.