"Stereotypowy mieszkaniec osiedla" przykucnÄ…Å‚ w galerii

22
04.09.2020
Stereotypowy mieszkaniec osiedla przykucnÄ…Å‚ w galerii
Fot. Michał Skroboszewski
Dresy, bibeloty, osiedle – te hasÅ‚a przewijaÅ‚y siÄ™ wczoraj w Centrum Sztuki Galeria EL. W starych murach galerii pojawiÅ‚ siÄ™ bowiem charakterystyczny... dresiarz. Zobacz zdjÄ™cia z wernisażu.

Zacznijmy jednak od początku. W 2018 r. w Gdańsku odbył się wernisaż wystawy "Kunszt. Rzeźba z Orońska". W czasie tego wydarzenia przeprowadzona została Akcja "DRES", która polegała na cichym wprowadzeniu styropianowej rzeźby dresiarza na wystawę i miała być komentarzem dla miejsca młodych rzeźbiarzy na rynku sztuki. Teraz dresiarz kuca sobie grzecznie w Galerii EL w ramach wystawy "Bibeloty". Wczoraj (3 września) odbył się wernisaż prac Natalii Magalskiej, autorki rzeźby i mniejszych figurek przedstawiających stereotypowych mieszkańców osiedla.

- Przyznam szczerze, że od czasu, kiedy Natalia skoÅ„czyÅ‚a Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym, obserwowaÅ‚am jej rozwój i oczekiwaÅ‚am tej wystawy – mówiÅ‚a podczas wernisażu Adriana Ronżewska-KotyÅ„ska, dyrektor Centrum Sztuki Galerii EL.

Kurator wystawy, Joanna Mierzejewska, zaznaczyła, że to pierwsza od długiego czasu wystawa w ramach cyklu "Elbląg Plastyczny". Przedstawiła też autorkę prac: Natalia Magalska jest absolwentką Rzeźby na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i laureatką nagród i wyróżnień artystycznych. Jej prace można było już oglądać w wielu miejscach w Polsce, jednak wczorajszy wernisaż był dla niej wyjątkowy.

- To pierwsza wystawa indywidualna Natalii i pierwsza indywidualna wystawa któregokolwiek absolwenta liceum plastycznego – zaznaczyÅ‚a Joanna Mierzejewska.

Co o wernisażu i wystawie mówiła sama autorka prac?

- Nie spodziewaÅ‚am siÄ™ takiej iloÅ›ci osób – mówiÅ‚a Natalia Magalska – Nie spodziewaÅ‚am siÄ™, że moja pierwsza, indywidualna wystawa bÄ™dzie w Galerii EL, co jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem – zaznaczyÅ‚a. PodziÄ™kowaÅ‚a też wszystkim zaangażowanym w projekt.

- Potwornie siÄ™ stresujÄ™, to chyba najlepsze okreÅ›lenie dla tej sytuacji – przyznaÅ‚a autorka prac, gdy goÅ›cie Galerii EL ruszyli oglÄ…dać „Bibeloty”. - Na wystawach zbiorowych zawsze wyglÄ…da to trochÄ™ inaczej – powiedziaÅ‚a. Artystka nie ukrywa, że dla przygotowania „Bibelotów” nie zabrakÅ‚o inspiracji z ElblÄ…ga, w którym siÄ™ urodziÅ‚a. - Tu mieszkaÅ‚am przez pierwsze lata swojego życia i na pewno obserwacje miasta graÅ‚y tutaj rolÄ™, potem trochÄ™ nosiÅ‚o mnie po Å›wiecie i przyznam, że w GdaÅ„sku trochÄ™ takiego dresiarstwa również jest, a ostatnio bywam w Radomiu i tam też jest sporo – mówiÅ‚a. - Ta praca nawiÄ…zuje do koncepcji memów i stereotypów, które wszyscy znamy – dodaje.

Co majÄ… wyrażać „Bibeloty”? Jak je interpretować? To chyba należy pozostawić odbiorcom.

- Co chcÄ™ przedstawić? To chyba nie w ten sposób dziaÅ‚a – mówiÅ‚a spytana o przesÅ‚anie. - ChciaÅ‚am zaprojektować zestaw współczesnych, porcelanowych figurek przedstawiajÄ…cych stereotypowych mieszkaÅ„ców osiedla. To nie jest praca, która ma jakieÅ› wielkie przesÅ‚anie i ma coÅ› zmieniać w Å›wiecie, ona ma być formÄ… pewnego żartu, zabawy – podkreÅ›liÅ‚a. ZachÄ™ciÅ‚a też do wizyty w Galerii EL. - ZachÄ™cam serdecznie do tego, Å¼eby przyjść i zobaczyć te maÅ‚e prace, one na żywo wyglÄ…dajÄ… zupeÅ‚nie inaczej niż na zdjÄ™ciach. Zapraszam też do obejrzenia dużego Dresa i filmu, od którego to wszystko siÄ™ zaczęło. Można tu też zrobić sobie zdjÄ™cie z dresiarzem – mówi z uÅ›miechem.

Wystawę będzie można oglądać w Centrum Sztuki Galeria EL do 2 października.

TB

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Zapytujemy. W tym kraju obowiązuje prawo takie samo dla wszystkich to dlaczego część osób jest bez masek. Nie może maski przylbica. Co szminka się zetrze. tym sposobem zakażenie wzrasta każdego dnia bo barany nie rozumieja.
Raz tylko, przed laty, była w tej Galerii porządna wystawa prac Zdzisława Beksińskiego !!!
były bywaled (2020.09.04)
Czy w Elblągu znajdą się ludzie znający swoje prawa którzy bez kagańców (maseczek )chcieliby grupą pójść na drobne zakupy np. do Castoramy albo Ogrodów jednocześnie uświadamiając innych że to wszystko to koronosciema ? Może i ten wirus jest ale na pewno nie jest tak groźny żeby nasz rząd wprowadzał takie nakazy i obostrzenia łamiąc nasze prawa człowieka zapisane w konstytucji.
Lubię Pomagać :) (2020.09.04)
Dobrze mówisz. .prawo jest dla WSZYSTKICH takie samo, dla mafii z wiejskiej również !
Lubię Pomagać :) (2020.09.04)
Gratulacje Natalia!
Kat_Na_Idiotów (2020.09.04)

info

7  
  1
@były bywaled - Świetny dowcip!
Amator (2020.09.04)
Sam jesteś baran nie ma żadnego wirusa cały czas wkręcają nas
Wystawa była KOZAK :)Sama Natalia jest spoko ziom i żondzi na osiedlu :)ELO MORDY #fajnamordeczka #bibeloty #ziom #żondzi
Dresiara100% (2020.09.04)

info

3  
  1
Pomysł jest naprawdę super, od razu chciałoby się taką figurkę mieć. Ale. .. czy autorka sprawdziła kwestię praw autorskich? Praca w sposób oczywisty nawiązuje do znanej marki.
(2020.09.04)

info

2  
  0
Niezmiennie mnie dziwi, po co ludzie ciągają w takie miejsca małe dzieci w stanie epidemii. Sami się chronią maskami, a dzieci takie niezabezpieczone wdychają to, co inni wydychają (widać na zdjęciach kilka osób nieprzejmujących się innymi - choć może akurat wszystkie są upośledzone, to wtedy proszę wybaczyć oskarżenie). To, że bobasy nie mają nakazu zasłaniania twarzy, to nie oznacza, że są nieśmiertelne i można z nimi paradować pośród tłumów. Można się tak zorganizować, by nie zabierać dzieci na wernisaże, koncerty czy do spożywczaków.
Mi (2020.09.04)

info

4  
  2