Deweloper chce budować mieszkania przy Tysiąclecia

30
27.07.2020
Deweloper chce budować mieszkania przy Tysiąclecia
Tak miałby wyglądać nowy budynek przy al. Tysiąclecia (fot. wizualizacja Atelier Hoffmann)
Czy na działce, niedaleko skrzyżowania ulicy Hetmańskiej i al. Tysiąclecia, powstanie kolejny budynek mieszkalny? Zabiega o to jeden z inwestorów.

Działkę przy ul. Hetmańskiej miasto sprzedało już w 2007 roku za 817 tysięcy złotych. Miał tu powstać hotel (teren w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczony pod zabudowę usługową), ale ówczesny inwestor z planów się wycofał. Kilkanaście dni temu do ratusza zgłosił się inny inwestor – TJM Development z Mławy, który na bazie przepisów tzw. ustawy lex deweloper chce tutaj zbudować mieszkania.

„W ramach inwestycji projektuje się budynek mieszkalny wielorodzinny. Projektuje się łącznie 9 kondygnacji. W budynku projektuje się 2 kondygnacje hal garażowych, w tym jedną zagłębioną w terenie od stron południowej i wschodniej oraz częściowo od północnej. Zagospodarowanie obejmuje wykonanie wjazdu, ciągu pieszo-jezdnego wraz z miejscami postojowymi, pochylni do garaży dla samochodów, dojść pieszych z drogi publicznej oraz z drogi wewnętrznej, budowę śmietnika, zagospodarowanie zieleni niskiej i średniej oraz wykonanie przyłączy niezbędnych mediów do budynków mieszkalnych. Planowana inwestycja będzie wymagała wycinki 10 drzew” - czytamy we wniosku skierowanym do prezydenta i Rady Miejskiej.

Koncepcję architektoniczno-urbanistyczną inwestycji przygotowała elbląska firma Atelier Hoffmann. W budynku ma powstać od 40 do 60 mieszkań o powierzchni od 26 do 158 m kw., 55 miejsc postojowych, w tym 51 w podziemnym parkingu (naziemne mają być dla osób niepełnosprawnych).

Deweloper chce budować mieszkania przy Tysiąclecia
Czy na tej działce powstanie nowy budynek mieszkalny? (fot. Anna Dembińska)

„Swoją atrakcyjną formą (budynek – red.) podniesie walory estetyczne miejsca i uzupełni lukę w zabudowie śródmiejskiej wzdłuż jednej z głównych alei, przy której stanie. Dodatkowym atutem jest bliskość komunikacji miejskiej, w tym szczególnie bliskie sąsiedztwo przystanku tramwajowego” - czytamy w koncepcji architekoniczno-urbanistycznej.

Co dalej stanie się z wnioskiem inwestora? Zgodnie z zapisami ustawy lex deweloper, najpierw uwagi do wniosku mogą kierować wszyscy zainteresowani w formie pisemnej do Departamentu Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego. Mają na to czas do 7 sierpnia. Swoje uwagi może też wnieść szereg instytucji. Rada Miejska ma 60 dni od daty złożenia wniosku przez inwestora na podjęcie uchwały o lokalizacji inwestycji lub odmowie. Jeśli radni wyrażą zgodę, inwestor ma trzy lata na uzyskanie pozwolenia na budowę.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Budowa jak najbardziej tak ale nie 9 kondygnacji ! Gdzie jest architekt miejski? Czy ktoś nad tym panuje?! Chaos architektoniczny. Żadnej spójności, raz wyższe raz niższe zabudowania.
(2020.07.27)
My miejscowe żule protestujemy przeciw zabieraniu nam okolicznych zakrzaczeń!
(2020.07.27)
W nowym budownictwie 9 kondygnacji nie będzie aż taki "wysokie", jak powiedzmy bloki 10-piętrowe z wielkiej płyty.
(2020.07.27)
Podziwiam ludzi, którzy mieszkają przy tak ruchliwych ulicach i się wysypiają :)
(2020.07.27)

info

28  
  4
Kondygnacji czyli nie pięter mieszkalnych. Wchodzi w to również garazowiec. Proszę spojrzeć na budynek przy "apolitycznym rogu"na 1 Maja. 7 pięter mieszkalnych, garazowiec i 2 poziomy lokale usługowe i nie wygląda na kolosa.
januszekinformuje (2020.07.27)
Hahaha gdzie jest prezydent ???? Zniszczył Bażantarnię. A centrum Elbląga okolice teatru to wygląda jak czwarty swiat
wredny_typ (2020.07.27)

info

18  
  19
Jeśli mam jakąś uwagę do tego budynku, to tylko taką, że nie stoi on w tym miejscu od co najmniej kilkunastu lat. Ktoś tu pisze, że 9 kondygnacji to zbyt wiele? Ale tzw wieżowców na ul 1000 lecia, które tam są już ponad 50 lat ten ktoś nie widzi!? Albo trzech 10-piętrowych bloków tuż obok na Grunwaldzkiej lub narożnika Hetmanskiej i Janowskiej? Albo chcemy mieszkać w mieście o wyglądzie miasta, albo przekształcić Elbląg w miasteczko. ..
(2020.07.27)
niech parkingi buduja, kolejne wiezowce a miejsc na auta jak na lekarstwo, w koncu to misto zamieni sie w jeden wielki beton fizycznie, mentalnie juz jest
(2020.07.27)
Najładniejsze wieżowce to te na Zawadzie, wyglądają jak slamsy!!
(2020.07.27)

info

22  
  7
Hej zule miejscowe. macie wystarczajaca duza dzialke do obsikiwania sobie nogawek pod samym Um, to najlepsza dzialka w Elblagu i wszyscy maja beke, lacznie z trojmiastem, ,ktore tez chcialo tu inwestowac, ,ale bezradnosc wladcow tego miasta jast tak ogromna, ze az nie chce sie juz o tym pisac. To jak w tym dowcipie. .. .panie btotnik sie panu telepoce. .. .co?. .blotnik sie panu telepoce, cooo, ?. .blotnik. .. .Panie. .Panie nie slysze bo mi sie blotnik telepoce!! Ci tam w urzedzie tez nie slysza bo im sie blotnik. .. .. co? No jak maja uslyszec?
Siekierowy (2020.07.27)