20
04.07.2020

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Kiedy te reparacje? Rząd swego czasu zapowiedział działania w tym temacie. Powstała specjalna komisja, która niby cały czas pracuje. Ale kiedy w końcu efekty? Za co w tej komisji biorą kasę? Chyba trzęsą jednak galotami przed Niemcami. Mocni w buzi. Niemcom nie można tej kwestii odpuścić.
HansSolo (2020.07.04)
Trzeba pamiętać, że artykuły w tej gazecie opierające się na wspomnieniach byłych elblążan są wyrazem pełnej tęsknoty za utraconym miastem, gdzie większość z nich spędziła młodość i najlepsze lata swego życia. Stąd nie ma w nich obiektywnych ocen o tamtym czasie, a przeważa pamięć o bogactwie i przepychu. Nie ma, więc tam miejsca na to, że po I wojnie rola i piękno miasta malało, starówka podupadała, bankrutowaly zakłady ze stocznią Schichaua na czele, a bezrobocie wynosiło od 20% do 15% na przełomie lat 20-tych i 30-tych ub. wieku. Po powstaniu III Rzeszy rzeczywiście nastąpił rozwój miasta, m. in. znacjonalizowano stocznię i odrestaurowano starówkę, ale niestety w koszarowo-wojskowym stylu. Ówczesnym mieszkańcom to się spodobało, szczególnie sposób przygotowań i przebiegu obchodów 700 - lecia miasta. A niestety były one podporządkowane ideologii faszystowskiej i w całej krasie gloryfikowały wodza Adolfa Hitlera.
Ale co tam... (2020.07.04)

info

16  
  2
Nie Niemców tylko Mennonitów z Holandii, poza tym w Elblągu oprócz Niemców mieszkało wielu Polaków, Anglików, Włochów czy Szwajcarów i Żydów i oni też mają duży wkład w rozwój miasta.
(2020.07.04)
nie masz pojęcia o historii
(2020.07.04)
Kiedy będą odbudowane kamieniczki i spichlerze nad rzeką.
(2020.07.04)

info

7  
  0
to wcale niepodobne,
(2020.07.04)
@HansSolo - PiS daje choc nadzieje, natomiast PO sama chce DAC odszkodowania Niemcom za II wojne swiatowa Garbusiarz cyklista
Zbyszek1 (2020.07.04)
@Zbyszek1 - Zbyniu, a tak poza tym, to wszyscy w domu zdrowi?
patriot (2020.07.04)
Polska chciała wprowadzić konstytucję to zniknęła na II wieki z mapy świata. Niemcy chcieli być 1000-letnią rzeszą to powinni zniknąć z mapy świata na 1000-lat za to co zrobili światu
Anty (2020.07.04)

info

6  
  2
Niemcy to hańba tego świata !!! Ale ich koniec jest bliski. Zemsty za krzywdy II WŚ. dokonają przybysze :)
Ende (2020.07.05)

info

2  
  3