Co dalej z COP-em

34
11.02.2020
Co dalej z COP-em
COP był m.in. zaangażowany w przygotowanie Forum Inicjatyw Pozarządowych, którego 20. edycja odbyła się w ubiegłym roku (fot. COP)
Centrum Organizacji Pozarządowych, które istniało w Elblągu od ponad 17 lat, zawiesiło swoją działalność. 1 stycznia wygasła umowa z miastem na jego prowadzenie przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. A nowego konkursu ratusz jeszcze nie ogłosił...

Zadaniem Centrum Organizacji Pozarządowych w Elblągu było świadczenie bezpłatnych usług na rzecz organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z Elbląga i powiatu elbląskiego. Do końca 2019 roku centrum prowadziło Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, którego misją jest m. in. dbanie o rozwój, integrację i promocję lokalnych organizacji non-profit.

- W ramach COP-u organizowaliśmy szkolenia, wspieraliśmy doradczo organizacje non-profit, udostępnialiśmy organizacjom pozarządowym salę na spotkania i organizowaliśmy działania integrujące trzeci sektor – wymienia Arkadiusz Jachimowicz, prezes Stowarzyszenia ESWIP. - Bez współfinansowania ze strony miasta nie jesteśmy w stanie zapewnić organizacjom takiego wsparcia – dodaje. Jednocześnie wskazuje, że od wygaśnięcia dotychczasowej umowy na prowadzenie COP-u nie ogłoszono konkursu, który miałby wyłonić kontynuatora projektu.

Warto zaznaczyć, że uchwała Rady Miejskiej z 28 listopada 2019 r. dotycząca współpracy między Gminą Miasto Elbląg a organizacjami pozarządowymi w roku 2020 zakłada dalsze funkcjonowanie COP-u. Dokument wskazuje, że na działania wspomagające technicznie, szkoleniowo, informacyjnie lub finansowo organizacje pozarządowe, a także na prowadzenie i obsługę Centrum Organizacji Pozarządowych przewidziano 40 tys. zł. Według ustawy do zadań realizowanych przez COP w tym roku miało należeć m. in. przeprowadzenie 8 szkoleń dla 60 organizacji pozarządowych, a także realizacja 120 godzin doradztwa indywidualnego, w tym specjalistycznego, dla elbląskich organizacji i grup nieformalnych.

Dotychczasowa działalność Centrum Organizacji Pozarządowych w Elblągu miała szeroki zakres. Tylko w minionym roku centrum prowadziło szkolenia o różnej tematyce, dotyczące np. komunikacji w oparciu o porozumienie bez przemocy, myślenia wizualnego czy aspektów księgowych działalności organizacji non-profit. Oprócz tego centrum prowadziło działalność informacyjną i koordynującą inicjatywy związane z trzecim sektorem. Organizacja była zaangażowana m. in. w przygotowanie Forum Inicjatyw Pozarządowych, którego 20. edycja odbyła się w zeszłym roku.

Co dalej z COP-em

- Trudno sobie wyobrazić, żeby Centrum Organizacji Pozarządowych w ogóle nie działało – mówi Teresa Bocheńska z Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych. - Wypełnia ono wiele zadań, które są niezbędne w działalności pozarządowej. COP był przewidziany w tegorocznym programie współpracy i nie wiemy, dlaczego do tej pory nie został ogłoszony konkurs na jego prowadzenie. Pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych powiadomił nas, że pieniądze na ten cel nie zostały zabrane z budżetu. Stwierdził też, że w związku z tą sprawą ma się odbyć spotkanie kierownictwa urzędu, na którym mają zapaść jakieś decyzje. Codziennie oczekujemy na informacje i mamy nadzieję, że w tej sprawie mamy do czynienia tylko z opóźnieniem. To byłby wielki wstyd, gdyby Centrum Organizacji Pozarządowych nie funkcjonowało w takim dużym mieście jak nasze – dodaje.

W sprawie Centrum Organizacji Pozarządowych skontaktowaliśmy się z Urzędem Miasta, jednak odpowiedzi na nasze pytania poznamy prawdopodobnie dopiero w przyszłym tygodniu - po spotkaniu, które ma się odbyć w ratuszu na temat dalszego funkcjonowania COP-u.

Do sprawy powrócimy.

Tomasz Bil

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Chyba dla UM ważniejsze jest stworzenie i utrzymywanie CUW na. ul Saperów, niźli wspieranie Organizacji Pozarządowych?
(2020.02.11)
No właśnie - czekamy niecierpliwie na decyzje miasta. COP jest bardzo potrzebny.
Gosza (2020.02.11)

info

13  
  12
"CUW to jednostki organizacyjne powołane na mocy nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym i niektórych innych ustaw, która weszła w życie w dniu 1 stycznia 2016 roku. To przykład narzędzia z obszaru zarządzania, które do 2016 roku funkcjonowało w sektorze prywatnym. "CUW jest rozwiązaniem, którego celem jest nie tylko zmniejszenie kosztów dzięki wyeliminowaniu marnotrawstwa wynikających z nieproduktywnego powtarzania tych samych działań w różnych jednostkach, również ma na celu stworzenie jednolitych standardów oraz poprawę jakości obsługi w ramach procesów wspomagających.
(2020.02.11)
Warto najpierw poznac istotę, a potem zabierac glos. - "Centra usług wspólnych to koncepcja organizacyjna od lat sprawdzająca się na całym świecie, zarówno w biznesie, jak i administracji. Współpraca pozwala łatwiej i taniej osiągać to, co w pojedynkę osiąga się trudno lub drogo. Przykładem są wspólne zakupy towarów i usług, planowanie i realizacja inwestycji, centralizacja funkcji administracyjnych, jak księgowość czy płace, wspólna obsługa informatyczna. Wspólnie realizowane są także zadania podstawowe, jak obsługa interesantów, zarządzanie oświatą czy transportem zbiorowym. "
(2020.02.11)
Jakoś nigdzie nie ma informacji o takiej organizacji w innych miastach Polski, to jak tam organizacje radzą sobie?
(2020.02.11)
Widzicie, nic w Elblągu nie działa, Wróblewski nad niczym nie panuje w mieście. Czas go odwołać.
Pora na REFERENDUM (2020.02.11)

info

19  
  6
To kolejny przykład niszczenia wszystkiego, co nie jest bezpośrednio kontrolowane z ratusza. A przede wszystkim niszczenia społecznych inicjatyw. Przykro to czytać. COP powstał za czasów prezydenta Słoniny, który z prezesem EWSIP stał na dwóch biegunach. Ale rozumiał potrzebę funkcjonowania i wspierania działań organizacji pozarządowych. To, co jest dzisiaj, przekracza ostatnie granice przyzwoitości.
ocena (2020.02.11)

info

16  
  8
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nie nakłada obowiązku powołania COP. Powołanie instytucji wspierającej lokalne organizacje pozarządowe powinno być uzależnione od tego, czy w danej gminie lub powiecie jest taka potrzeba. Jeśli lokalne organizacje pozarządowe zgłaszają, że jest im potrzebne wsparcie w postaci lokalu do spotkań, szkoleń czy porad specjalistów – wówczas samorząd powinien się zastanowić nad zapewnieniem im takich usług.
biuletyn (2020.02.11)

info

10  
  1
Bardzo, bardzo się mylisz. Są we wszystkich większych miastach. Ale nasze karleje, więc i COP znika.
dociekliwy (2020.02.11)
Bicie piany, czym oni w ogóle się zajmowali, jakieś slogany i słowa nic nie znaczące.
(2020.02.11)

info

12  
  11