Trzej Królowie przejechali przez miasto

49
06.01.2020
Trzej Królowie przejechali przez miasto
fot. Anna Dembińska
JadÄ…cy w bryczce trzej mÄ™drcy ze Wschodu, towarzyszÄ…cy im werbliÅ›ci, dzieci przebrane za pasterzy czy rycerzy, kilka tysiÄ™cy papierowych koron na gÅ‚owach uczestników – tak wyglÄ…daÅ‚a szósta edycja Orszaku Trzech Króli w ElblÄ…gu. Pochód ten tradycyjnie rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ na placu JagielloÅ„czyka, przeszedÅ‚ ulicami miasta i dotarÅ‚ do katedry Å›w. MikoÅ‚aja. Zobacz wiÄ™cej zdjęć.

Na swojej trasie Orszak napotkał na dwie przeszkody. Na ul. 12 Lutego trzej królowie kuszeni byli ofertą przydrożnej gospody, a na al. Armii Krajowej musieli oni odwiedzić pałac Heroda, który starał się zawrócić pochód. Na koniec uczestnicy mogli spotkać świętą rodzinę w katedrze św. Mikołaja, która pełniła rolę ubogiej stajenki. Jasełka zakończyło wspólne śpiewanie kolęd oraz msza święta.

HasÅ‚em przewodnim Orszaku byÅ‚ fragment refrenu kolÄ™dy "Dzisiaj w Betlejem", czyli "Cuda, cuda ogÅ‚aszajÄ…". W tym roku organizatorzy poprosili, aby uczestniczy należący do dekanatu ElblÄ…g ÅšródmieÅ›cie (czyli do parafii: Å›w. MikoÅ‚aja, Matki Bożej Królowej Polski, Wszystkich ÅšwiÄ™tych, Trójcy ÅšwiÄ™tej, Å›w. Brunona) przynieÅ›li ze sobÄ… elementy odzieży lub materiałów w kolorze czerwonym. SymbolizowaÅ‚ on EuropÄ™. MieszkaÅ„cy dekanatu ElblÄ…g Północ (parafie: Å›w. Brata Alberta, Å›w. Wojciecha, Å›w. PawÅ‚a, ÅšwiÄ™tej Rodziny, Å›w. RafaÅ‚a, Å›w. Józefa) mieli zabrać ze sobÄ… coÅ› w kolorze niebieskim – barwa ta symbolizowaÅ‚a AfrykÄ™. Z kolei ci, którzy należą do dekanatu ElblÄ…g PoÅ‚udnie (parafie bÅ‚. F. Siedliskiej, Å›w. Jerzego, bÅ‚. Doroty, Å›w. Floriana) poproszeni zostali o przyniesienie rzeczy w kolorze zielonym, symbolizujÄ…cym AzjÄ™.

Elbląg był jednym z 872 miejscowości w Polsce i 21 poza jej granicami, które wzięły udział w tym wydarzeniu.

mw

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
I kogo to obchodzi?
(2020.01.06)
Przez chwilę było mi cię żal, przedmówco, ale po chwili mi przeszło. Dowiedz się że wielu ludzi to obchodzi i interesuje. Że jeszcze lewactwo nie zalało totalnie miasta naszego.
KMB2020 (2020.01.06)
Uczeni w bryczce !? Was już zupełnie po @$^*(. .ało! Za chwilę w Tesli? Ciemnogród 2.0
zajÄ…cpoziomka (2020.01.06)

info

18  
  53
Jedno z nielicznych wesołych wydarzeń w tym smutnym meście
ggg (2020.01.06)

info

60  
  13
I po świętach !!!
jank (2020.01.06)
Król Herod jak zwykle świetna gra aktorska :)
jjj (2020.01.06)

info

32  
  1
W Elblągu nie wszyscy są lewakami. Są wyznawcy KK i wszystkich tych wymyślonych charakterystycznych dla tej wiary rzeczy, coraz więcej (ku zadowoleniu) wyznawców innych wyznań, w tym tej która powinna być najbliższa Polakom - wyznanie Polsko-Katolickie oraz wprost ludzi nienawidzących. Nie wszyscy obchodzą to wydumane święto i nie wszystkich to obchodzi. Kościół Katolicki jest skompromitowany w ostatnich latach i chyli się ku upadkowi. Na szczęście.
Bageri (2020.01.06)
Jestem katolikiem,wspieram WOŚP,popieram szeroką opozycje i szanuje prawaków chociaż zupełnie ich nie rozumiem.Dla mnie ten w sumie orszak jest mało poważny ale jak ktoś lubi teatr uliczny to proszę bardzo.
(2020.01.06)
ostrzegam przedoglądaniem zdjęć, co się zobaczy to się już nie odzobaczy, będziecie musieli z tym już żyć,
Futuro (2020.01.06)

info

9  
  19
Jak mnie coś nie obchodzi to po prostu nie czytam i nie komentuję. Proste. Dlatego dziwią mnie tu niektóre wpisy. Dlatego poczytajcie sobie o różnych biedroniach, śmiszkach, grodzkich, sędziach, timmermansach itd i tam się udzielajcie i dowartościowójcie. Pozdrowienia i podziękowania dla organizatorów i uczestników orszaku.
KMB2020 (2020.01.06)