Zmarł Mirosław Dymczak

16
30.05.2019
Zmarł Mirosław Dymczak
Mirosław Dymczak na zdjęciu z 2013 roku (Fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)
W wieku 83 lat zmarł Mirosław Dymczak, współtwórca życia kulturalnego Elbląga, znany dziennikarz, wieloletni rzecznik prezydenta miasta. Jest m.in. autorem dramatu „Matnia” o Sprawie Elbląskiej, wystawianego na deskach Teatru im. Sewruka.
Mirosław Dymczak urodził się 11 sierpnia 1935 r. na Nowogrodczyźnie. Po repatriacji w 1946 r. zamieszkał w Elblągu. Tutaj w 1952 r. ukończył II Liceum Ogólnokształcące, a następnie rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej na kierunku spawalnictwo. Studia inżynierskie ukończył w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie – podaje Leksykon Kultury Warmii i Mazur.
   W 1957 r. podjął pracę w elbląskich Zakładach Mechanicznych „Zamech” – najpierw w dziale głównego spawalnika, po roku został kierownikiem spawalni w wytwórni turbin a w 1965 r. nowego działu reklamy zakładu. W tym czasie współpracował z gdańską rozgłośnią Polskiego Radia i z redakcją „Dziennika Bałtyckiego”. W 1971 r. został kierownikiem elbląskiego oddziału „Głosu Wybrzeża”, a po utworzeniu województwa także Polskiej Agencji Prasowej. Od 1994 r. do przejścia na emeryturę był rzecznikiem prasowym prezydenta Elbląga.
   W 1958 r. zainicjował utworzenie Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Czerwona Oberża”. W 1965 r. uczestniczył w organizacji Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, a w kolejnych latach przewodniczył ich komitetowi organizacyjnemu. Czynnie uczestniczył też w pracach Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, którego był przewodniczącym w latach 1978-1983.
   Jest autorem dramatu „Matnia”, poświęconego Sprawie Elbląskiej (czyli wydarzeniom związanym z pożarem hali Zamechu w 1949 r.), wydanego w 2007 r. w antologii literackiej Fundacji Elbląg „Rękopisy nie płoną….”. Sztuka została wystawiona na deskach Teatru im. Aleksandra Sewruka.
   Mirosław Dymczak zmarł w środę.
   - To bardzo smutna wiadomość. Mirek był człowiekiem pełnym pasji, życia, pomysłów i energii. Dużo pisał, nawet w ostatnim czasie nad czymś pracował – wspomina Witold Gintowt-Dziewałtowski, były parlamentarzysta i prezydent Elbląga w latach 1994-98, kiedy Mirosław Dymczak był jego rzecznikiem prasowym. - Był zawodowcem, bardzo dobrym rzecznikiem. Życzyłbym takiego rzecznika wszystkim swoim następcom na stanowisku prezydenta Elbląga.
   - Był człowiekiem bardzo otwartym, a przy tym skromnym. Nie oczekiwał chwały dla siebie, starał się trzymać w cieniu, mimo że miał wiele świetnych pomysłów, które zrealizował. Był współtwórcą Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, Dyskusyjnego Klubu Filmowego Czerwona Oberża, aktywnie włączał się w działalność Biennale Form Przestrzennych. Bardzo szkoda, że go z nami nie ma, bo tacy ludzie są nie do zastąpienia – mówi Teresa Wojcinowicz, obecna prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.
   Dziennikarze, którzy pracowali w zawodzie w latach 90., z pewnością do dzisiaj pamiętają, że Mirosław Dymczak nie uznawał pisania na maszynie czy komputerze. Informacje do redakcji pisał ręcznie i wysyłał faksem...
   Nie znamy jeszcze terminu uroczystości pogrzebowych Mirosława Dymczaka.
   
   Biogram Mirosława Dymczaka pochodzi z „Leksykonu Kultury Warmii i Mazur”
   
RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Niezwykle aktywny, pełen pomysłów i sił, a przy tym skromny. Mobilizowal młodszych do działania. Skarbnica wiedzy o mieście. Cześć Jego pamięci.
(2019.05.30)

info

33  
  1
Osobiscie kojarzę pana M. Dymczaka jako dziennikarza sportowego. W latach 70 i 80 nie było praktycznie meczu Olimpii bez jego udziału i komentarzy. Spoczywaj w Pokoju.
M.J.B (2019.05.30)

info

32  
  1
Wujku, odszedłeś tak nagle że ani uwierzyć ani się pogodzić. ..
Maciek-Siostrzeniec (2019.05.30)

info

23  
  2
To jest czy był autorem...?
Milejewiak Maliniewiak (2019.05.30)

info

3  
  11
Jego największą miłością był Elbląg. Życie przemija, pamięć pozostanie. .. PS. Wzruszający wpisz Siostrzeńca
nold (2019.05.30)

info

25  
  0
Widywalem się z Panem dość często mimo różnicy wieku prawie 40 lat zawsze znaleźliśmy wspólny język czy to o mieście czy o Olimpii czy o Eb Start Elblag, niewspomne ile razy o zagranicy i o dzieciach rozmawialiśmy. Był człowiekiem gdzie zawsze można było na Pana liczyć. Zawsze zazdroscilem zdrowia, energii do zycia i Tych gęstych włosów. Kurczę podaliśmy sobie rękę 3 tygodnie temu ...zapamiętam te słowa i uścisk dloni na dowidzenia. Spoczywaj w Spokoju
Berol (2019.05.30)

info

27  
  1
Znane elblaskie nazwisko. Wybitny człowiek. Razem z nim odchodzi pewna epoka. Niech spoczywa w pokoju.
BEZ ŚCIEM proszę (2019.05.30)

info

22  
  1
Autorem jest się zawsze ! Cześć jego pamięci.
smutnyelblązanin (2019.05.30)

info

20  
  0
Szanuję pomimo że nie znam. Ale codziennie w naszym mieście umierają dziesiątki ludzi i każdy przeżywa to w najbliższym gronie. Nie rozumiem takich artykułów czyżby człowiek miałby być ponad człowiekiem.
Wojtaseg (2019.05.30)

info

0  
  18
wspaniały człowiek, całe życie marzył o pięknym mieście Elblągu , a gdy przyszlo odchodzić miasto wygląda jak pipidówka, wieczne odpoczywanie
Stanisław . (2019.05.30)

info

6  
  5