Ulica Rybacka otwarta po remoncie

58
15.06.2020
Ulica Rybacka otwarta po remoncie
W poniedziałek (15 czerwca) oddano do użytku wyremontowany odcinek ulicy Rybackiej. Powstało tam również dziewiętnaście nowych miejsc parkingowych. Wzdłuż ulicy wbudowano przedwojenne pokrywy studzienne, które powstały między innymi w fabryce Ferdinanda Schichaua i Franza Komnicka. Zobacz zdjęcia.

- Zakończyliśmy inwestycję na ulicy Rybackiej: na długości 90 metrów jest nowa kostka brukowa, zostały ułożone chodniki, jest także oświetlenie oraz miejsca parkingowe, a te są na Starym Mieście na wagę złota. Całość inwestycji to koszt około 914 tysięcy złotych, dofinansowanie od wojewody warmińsko-mazurskiego wyniosło 614 tysięcy złotych - mówił podczas otwarcia ulicy Rybackiej prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Przypomnijmy, że w ramach tej inwestycji wykonano: jezdnię długości około 90 m z kostki kamiennej, 19 miejsc parkingowych prostopadłych do osi drogi, chodniki z kostki granitowej i płytek granitowych, oświetlenie oraz odwodnienie przebudowywanej jezdni, chodników i miejsc parkingowych. W opasce kamiennej, wzdłuż ulicy, wbudowano osiem przedwojennych pokryw studziennych w formie tzw. „ślepych studni”. Zgodę na taką formę ich wyeksponowania dał konserwator zabytków, a o ich montaż i odpowiednie zaprezentowanie w przestrzeni miasta zabiegał lokalny pasjonat historii Lech Słodownik.

- Nie jestem do końca zadowolony z efektu, z uwagi na to, że nie jest to pełna reprezentacja wszystkich rodzajów elbląskich pokryw. Brakuje między innymi pokryw z odlewni Eduarda Tiessena, które uważane są za najstarsze, zwracałem na to uwagę. Jest szansa, aby to niedopatrzenie naprawić. Na jednym ze spotkań w urzędzie była mowa o umieszczeniu czterech pokryw na drugiej części Ścieżki Kościelnej, która według planu zagospodarowania ma być rewitalizowana - mówi Lech Słodownik.

Lech Słodownik podkreśla także, że sprawa zaprezentowania przedwojennych pokryw na ulicach elbląskiej starówki ma ponad dziesięcioletnią historię.

- Temat rozpoczął już śp. prezydent Elbląga Henryk Słonina. Pokrywy miały zostać zamieszczone na ulicy Studziennej, ale podczas jej remontu zwyczajnie o tym zapomniano. W maju tego roku zainterweniowałem, by umieścić je właśnie w obrębie remontowanej ulicy Rybackiej – mówi Lech Słodownik.

Jak podkreśla wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak, ulice na starówce są budowane z materiału odzyskanego podczas tzw. weekendowych napraw dróg, między innymi ulicy remontu ulicy Warszawskiej oraz ulicy Królewieckiej.

- Tego surowca mamy zgromadzonego sporo, starczy go na pewno na całe Stare Miasto – podkreślił wiceprezydent

daw

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A lokalny pasjonat historii to co robił wcześniej? :)
Bryt (2020.06.15)
@Bryt - Zarobiony był. Walczył z PIS-em :)
hd (2020.06.15)
Super ! Naprawdę ładna robi się nasza Starówka.
dyzio (2020.06.15)

info

28  
  1
Przydało by się jeszcze wymienić brzydką kostkę polbrukową wokół katedry na ładne granitowe płyty.
(2020.06.15)

info

13  
  4
wolalbym zeby byly elementy nawiazujace do Polski, za 200 lat bedzie co wspominac a nie ciagle te prusy niemieckie sziszał to sziszał tamto niech go sobie zabieraja do siebie
(2020.06.15)
Wszystko ładnie i pięknie, gdyby nie ta szkaradna żółto-czarna kamienica. Odwołać konserwatora zabytków za to że pozwala szpecić starówkę takimi kiczowatymi kamienicami.
(2020.06.15)
Gdyby nie wykup mieszkań przez Wójcika to nei remontowaliby tego jeszcze ze 30 lat.
SjestawPArkuModrzewie (2020.06.15)

info

10  
  5
Tylko czemu znowu buraczane facjaty
(2020.06.15)
Bo normalnych elblążan nie ma, to jedyni właściciele miasta
(2020.06.15)
Ale ty jesteś pi. .. .lnięty. On tu był wtedy u siebie.
(2020.06.15)