Tu kształcą się wrażliwi twórcy

18
19.04.2012
Tu kształcą się wrażliwi twórcy
Szkoła muzyczna w Elblągu obchodzi jubileusz 60-lecia swojego istnienia (1952-2012) (fot. WS)
Państwowa Szkoła Muzyczna w Elblągu obchodzi jubileusz 60-lecia. Powstała z pasji Józefa Karpińskiego, który zaszczepił dzieciom zamiłowanie do muzyki, a którego dzieło kontynuuje Bogusław Stolarski. To tu od dziesięcioleci kształtuje się wrażliwość młodych, podsyca ich artystyczną pasję. Zobacz fotoreportaż. z gali jubileuszowej.
Uroczystość zgromadziła obecnych i dawnych pedagogów, uczniów i absolwentów, przedstawicieli świata kultury, parlamentarzystów, przedstawicieli lokalnych władz. Sala koncertowa wypełniła się życzliwymi duszami. Tymi, którzy z elbląską szkołą artystyczną byli bądź są związani, którzy jej dobrze życzą, doceniają wkład w rozwijanie twórczych pasji młodych.
   - To bardzo piękny, Diamentowy Jubileusz – mówił wzruszony dyrektor Bogusław Stolarski. – Wszyscy mamy w sercu minione lata. I przypomniał historię szkoły. Wspomniał pierwszego dyrektora Józefa Karpińskiego: - Był to kreatywny organizator, muzyk, który zaszczepił dzieciom zamiłowanie do muzyki. To on doprowadził do tego, że powstał ten budynek przy ul. Traugutta. Po latach miasto doceniło jego pracę - tramwaj będzie nosił jego imię.
   Bogusław Stolarski jest drugim (!)dyrektorem szkoły muzycznej. Swoją funkcję pełni od 1977 r. Przez dziesięciolecia placówka zmieniała się. Powstała średnia szkoła muzyczna – początkowo popołudniowa, a później Zespół Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia.
   - Szybko zrobiło się tu ciasno, bo napływała młodzież, która chciała się uczyć – przyznał Bogusław Stolarski. - Powstał więc projekt potężnej rozbudowy, ale rok 1989 zmienił te plany. Projekt został na papierze. Teraz do niego wracamy i być może uda się go zrealizować.
   O planowanej rozbudowie szkoły muzycznej wspominał wiceminister kultury Piotr Żuchowski, podczas niedawnej wizycie w Elblągu. Resort ma przekazać 5 do 8 mln złotych na remont placówki. Z kolei prezydent Grzegorz Nowaczyk zapewnił dziś, że służby urzędu pracują nad wnioskiem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
   [fotoc]
   - Kluczem do sukcesu jest ciężka praca, talent i łut szczęścia. Żadnego z tych elementów w tej szkole nie brakuje – podkreślał Grzegorz Nowaczyk. – Od dziesięcioleci kształci zdolnych ludzi – i wręczył dyrektorowi Bogusławowi Stolarskiemu klucz wiolinowy: - Niech sprawi, by w szkole wszystko grało jak z nut i otwiera wszystkie drzwi, by modernizacja doszła do skutku – życzył prezydent.
   Słów uznania nie szczędził Wiktor Jędrzejec, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej MKiDN.
   - Szkoła w Elblągu jest przykładem, jak należy rozwijać artystyczne pasje, jak pracować z dziećmi – mówił. – Tu uczą się najzdolniejsi wśród uczniów szkół muzycznych. Elblążanie, macie super szkołę!
   Uroczysta gala stała się okazją do wręczenia odznaczeń resortowych, nagród dyrektorskich, nagród dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.
   - Elbląska szkoła muzyczna wykształciła setki absolwentów, twórców obdarzonych niezwykłą wrażliwością. Dziękuję za rozwijanie zdolności artystycznych wychowanków - napisał Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
   Uroczystość zakończył koncert orkiestry szkolnej oraz solistów.
   
Agata Janik

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
a kiedy remont szkoły
(2012.04.20)

info

0  
  0
Na zdjęciu 17 - Grzesiowi wypadł język - hihi
(2012.04.20)

info

0  
  0
a kiedy zmiana dyrektora!!!!???? młodzi chcą też pracować
(2012.04.20)

info

0  
  0
poproszę troszkę danych - ile dzieci po podstawowej szkole pozostaje w niej i uczy się dalej przechodząc do gimnazujm? Nie wszystko złoto co się świeci, oj nie. No i słuszne pytanie poniżej - Panie Bogusławie daj pan pałeczkę młodym, ale nie tym, którzy stoją obok tylko nowym z zewnątrz. Jest Pan w tej szkole od 1977 roku czy to nie dość już?
pytanie dlaczego (2012.04.20)

info

0  
  0
.. .a dlaczego nie tym młodym z wewnątrz, którzy stoją, idą a nawet biegną obok często wyprzedzając. .. sporo takich !!!
oto jest pytanie (2012.04.20)

info

0  
  0
nie ważne czy z wewnątrz czy z zewnątrz dyrektor już powinien ABDYKOWAĆ
(2012.04.20)

info

0  
  0
Na układy nie ma rady. ja kwidać dyrektor nie chce odejsc, chce wciaz pracowac, blkokujac miejsce pracy. wiem od pracownikow zpsm ze ten kto chce sie wybic, zrobic cos wiecej jest stopowany i nie moze wychodzic przed szereg? Co to jest? MOBBING? za prl była hierarchia i dyskryminacja, nie wazne ze madrzejszy ale krotszy stazem wie cnie ma racji, co to za podejscie? Nie ma czym się chwalić. Szkoła jest w rekach dyktatora; )
(2012.04.20)

info

0  
  0
Tunio dopiero teraz podniósł wiek emerytalny do 67 r. a Stolarski ma 75!!!!! trochę samokrytyki dyrektorze i daj popracować innym
(2012.04.20)

info

0  
  0
poziom wpisów żenujący. ..
(2012.04.20)

info

0  
  0
wpisy prawde mówia i dlatego cie to boli?? prawda zawsze wyjdzie na jaw
(2012.04.20)

info

0  
  0