Sukces Elbląskiego Święta Chleba

43
05.09.2011
Sukces Elbląskiego Święta Chleba
fot. Witold Sadowski
Koncert grupy Carrantuohill, warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę, kulinarny pokaz Roberta Sowy z udziałem elbląskich vipów – to najciekawsze wydarzenia drugiego dnia Elbląskiego Święta Chleba. Zobacz zdjęcia.
Ile osób pojawiło się w ostatni weekend na Starym Mieście nikt nie jest w stanie zliczyć. Jedno jest pewne, takich tłumów dawno tam nie widziano. Dwudniowy jarmark, prezentacje, konkursy i koncerty przyciągnęły tysiące elblążan i turystów.
   - Moglibyśmy być solidną konkurencją dla Jarmarku Dominikańskiego – mówi pani Agata, uczestniczka imprezy i mieszkanka Starego Miasta. – Nareszcie elbląska starówka żyje, tak powinno być co weekend.
   Głównym punktem programu dwudniowej imprezy był jarmark, na której można było kupić pachnący i chrupiący chleb, wyroby mięsne, sery – również oryginalne oscypki, a także pamiątki, biżuterię i zabawki. Na Starym Rynku ustawiło się ponad sto straganów firmujących marki z całej Polski i Litwy. A wraz z nimi masa turystów.
   Z prawdziwego oblężenia jarmarku cieszyli się nie tylko wystawcy, ale także właściciele pobliskich pubów, restauracji i kawiarni.
   - Gdzie ci ludzie byli przez całe lato? – zastanawia się szef jednego z lokali. – Chciałbym mieć taki utarg co weekend.
   Jedną z atrakcji drugiego dnia Elbląskiego Święta Chleba były warsztaty garncarskie prowadzone przez Piotra Skibę z Jadwisina pod Lublinem. Najpierw rzemieślnik pokazał jak zrobić wazon, następnie zaprosił na scenę ochotnika, który miał powtórzyć jego dzieło. Wyszła... miska.
   - Za pierwszym razem zawsze wychodzi na to, co wychodzi, a nie to co chcielibyśmy zrobić – pocieszał śmiałka Piotr Skiba.
   Z kolei przy kuchennym stole można było zobaczyć Elżbietę Gelert i Grzegorza Nowaczyka, którzy pod okiem Roberta Sowy, w dwóch cyklach, przygotowywali pyszne dania. W rolę degustatorów potrawy, które przyrządzili, wcielili się uczestnicy imprezy. Smakowało.
   Drugiego dnia imprezy polała się także wojskowa grochówka.
   Mimo drobnych problemów technicznych, związanych głównie z organizacją koncertów, Urząd Miasta – organizując VI Elbląskie Święto Chleba – stanął na wysokości zadania. O Elblągu usłyszała i przyjechał tu rzesza ludzi, nie tylko z najbliższych miejscowości. Oby sukces imprezy powtórzył się za rok.
   
   Zobacz fotorelację z pierwszego dnia imprezy i z koncertu Zakopower.
   
Olga Kaszubska

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
było super, szczególnie koncert w sobotę, naprawdę udana impreza
(2011.09.05)

info

0  
  0
Szajs, dno razy sto i psy dóópami szczekaja :|
(2011.09.05)

info

0  
  0
Impreza taka, jakich tysiące w Polsce. Powtórka z rozrywki. O czym tu więcej gadać. Letnia popijawa - z elementami ludycznymi.
(2011.09.05)

info

0  
  0
Fajnie bylo, z roku na rok robi sie coraz wieksza impreza. Moze za piec lat bedzie trwala juz tydzien?:>
(2011.09.05)

info

0  
  0
Kiełbasa wyborcza
(2011.09.05)

info

0  
  0
Tak. Imprza będzie trwała miesiąc. Projekt sfinansują Nasi nowi przyjaciele : z DU B A J U.
(2011.09.05)

info

0  
  0
Sam dupą szczekasz idioto. Najlepiej tylko narzekać. Nie dzieje się nic - źle, coś się dzieje też źle. Niektórzy ludzie móżdżki mają wielkości orzeszka. .. Według mnie fajna i sympatyczna impreza, na którą przychodziły całe rodziny. Zresztą kolejna w krótkim odstepie czasu. W końcu pomału nasz Elbląg zaczyna żyć. Jeszcze tylko więcej pracy i możliwości rozwoju dla młodych elblążan i bedzie dobrze. Do roboty więc politycy!!
zawsze wierny (2011.09.05)

info

0  
  0
kawał dobrej roboty w wykonaniu WKS - szkoda z tą bramą, ale człowiek uczy sie na błędach :)
(2011.09.05)

info

0  
  0
Było fajnie. Dlatego tak mało komentarzy.
(2011.09.05)

info

0  
  0
Impreza bardzo udano. Może w przyszłym tygodniu warto przesunąć imprezę o jeden tydzień wcześniej aby zachaczyć o okres wakacyjny? Warto również inaczej rozlokować kramiki aby większa część Starego Miasta była zagospodarowana. Super, że w sobotę pojawili się elbląscy Wikingowie! Urząd Miejski stanął na wysokości zadanie i za rok będzie na pewno lepiej. Pani Gelert to nie tylko gotowała na scenie ale też rozdawała chleb ze smalcem.
(2011.09.05)

info

0  
  0