Powstanie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W) jest konsekwencją decyzji, które zapadły na Szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku. Wtedy to, przedstawiciele państw członkowskich podjęli decyzję o wzmocnieniu ściany wschodniej Sojuszu, poprzez rozmieszczenie w Państwach Bałtyckich i w Polsce, czterech wielonarodowych grup bojowych w ramach tzw. wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO. Do koordynacji ich działań powołane zostało dowództwo wielonarodowej dywizji z siedzibą w Elblągu.
3 lipca 2017 roku na Starym Rynku w Elblągu odbyła się uroczystość powitania żołnierzy dowództwa w mieście. Kończyła ona również proces osiągania przez nich Wstępnej Gotowości. Przez następne miesiące żołnierze przygotowywali się do czekającej ich certyfikacji, która znalazła swój finał podczas ćwiczenia pk. „Anakonda-18”. 6 grudnia 2018 roku DWDP-W osiągnęło Pełną Gotowość. Przez cały ten czas żołnierze dowództwa wykonywali zadania stacjonując w tymczasowym miejscu dyslokacji. 3 stycznia 2019 roku w [fotor] Elblągu odbyła się uroczystość, podczas której Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych oddał w użytkowanie 21. Wojskowemu Oddziałowi Gospodarczemu nową siedzibę dowództwa dywizji. Kolejnym krokiem było przeniesienie żołnierzy i sprzętu do nowej lokalizacji.
Dziś (1 lutego) na masztach znajdujących się na terenie koszar, podniesione zostały flagi państw członkowskich Traktatu Północnoatlantyckiego. Oznacza to, iż DWDP-W oficjalnie rozpoczęło pracę w nowej siedzibie. Podczas przemówienia Dowódca Wielonarodowej Dywizji gen. dyw. Krzysztof Motacki podkreślił, iż uroczystość rozpoczyna kolejny etap funkcjonowania dowództwa, w którym w pełni przygotowany do działania skład osobowy może pracować w dostosowanym do jego potrzeb środowisku.
mjr Dariusz Guzenda, rzecznik prasowy dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter