Ku chwale Ojczyzny!

16
12.08.2010
Ku chwale Ojczyzny!
"Rycerskie" pasowanie na pierwszy stopień oficerski (fot. Witold Sadowski)
Odznaczenia resortowe, „Gwiazdy Iraku”, akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz życzenia i okolicznościowe rozkazy – tak wyglądała uroczysta zbiórka na placu apelowym 16 Batalionu Dowodzenia. Okazją do spotkania o tak podniosłym charakterze było przypadające na 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego. Zobacz fotoreportaż.
Żołnierze Garnizonu Elbląg świętowali dziś. O godzinie 12 wzięli udział w uroczystej mszy świętej, którą koncelebrował kapelan 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej ppłk Bogdan Zalewski. Następnie na placu apelowym 16 Batalionu Dowodzenia rozpoczęła się zbiórka pododdziałów, w czasie której odczytane zostały okolicznościowe rozkazy i życzenia, przesłane przez przełożonych.
   - 15 sierpnia to rocznica Bitwy Warszawskiej – przypomniał gen. dyw. Bogusław Samol, dowódca 16 PDZ. – Nasi dziadowie zapewnili nam niepodległy byt.. Dziś społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego. Także tu, na ziemi elbląskiej, gdy gościmy na wsiach i w miastach i podkreślamy mundurem pamięć o bohaterskich rodakach – dodał generał.
   Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia państwowe i resortowe.
   „Za nienaganną służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym poza granicami kraju” Gwiazdą Iraku odznaczeni zostali m.in.:
   1. Z Dowództwa 16 PDZ: mjr Tomasz Palkowski, mł. chor. Tomasz Pawelec
   2. Z 13 Pułku Przeciwlotniczego w Elblągu: kpt. Jacek Gromadzki, st. sierż. Krzysztof Kruszyński
   3. Z 16 Batalionu Dowodzenia w Elblągu: por. Jarosław Romanowski, st. szer. Andrzej Borowski
   4. Z 16 Batalionu Remontowego w Elblągu: chor. Robert Wiącek, st. kpr. Tomasz Makowski
   5. Z 16 Batalionu Zaopatrzenia w Elblągu: kpt. Ireneusz Nadolny, por. Jan Zorena.
   Były też medale „Za długoletnią służbę”. Przy przyznawaniu tego odznaczenia pod uwagę brane jest wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa. Złoty krążek zalśnił na piersi ppłk Józefa Sorbiana i st. chor. Szt. Zygmunta Wardy. Srebrnym odznaczony zostali kp. Janusz Okulus i chor. Sztab. Andrzej Michalak, brązowym zaś ppłk Jacek Byś i st. chor. Sławomir Tessar.
   Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich, za długoletnią, wzorową służbę lub pracę w Wojsku Polskim nadał medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”. Takie odznaczenie otrzymali m.in.: ppłk Bogdan Wolny, ppłk Jurek Neumann, Bogdan Łepek (złoty), mjr Jan Kopiec, mjr Krzysztof Siemaszko, kpt. Roman Bieliński (srebrny), kpt. Rafał Daniłowicz, kpt. Monika Gołębiewska, mł. chor. Kamila Sonewend (brązowy).
   - Ku chwale Ojczyzny! – odpowiadali dumnie wypinają pierś do odznaczenia żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
   Natomiast zgodnie z rycerskim obyczajem nastąpiło mianowanie na pierwszy stopień oficerski. Prowadzący ceremonię przypomniał, że pasowanie na rycerza zapoczątkował król Bolesław Krzywousty. Współczesne Wojsko Polskie czerpie z tej tradycji.
   Życzenia „żołnierskiego szczęścia” składali m.in. wiceprezydent Elbląga Artur Zieliński (wręczył także dowódcy 16 PDZ statuetkę z okazji jubileuszu XX – lecia samorządu lokalnego), starosta Sławomir Jezierski, dyrektorzy biur poselskich i senatorskich, a także przedstawiciele środowisk kombatanckich.
   
Agata Janik

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
śmiechu warte niedawno w wojsku panowała komuna a teraz wielkie katoliki OBŁUDA w syfie i w KLERYKOWIE !!!!
(2010.08.12)

info

0  
  0
Tam są zmarnowane pieniądze wojsko do likwidacji i tak wojny żadnej nie wygramy
lkop (2010.08.12)

info

0  
  0
W twoim domu ciągle panuje komuna i nikt nic nie mówi ! A do drugiej osoby, z takimi ludźmi jak ty na pewno nie wygramy, ale na szczęście są też prawdziwi patrioci.
(2010.08.12)

info

0  
  0
Patrioto, odznaczenia "Gwiazda Iraku" co nie którzy żołnierze otrzymali po 5 latach od powrotu do kraju za co jeszcze zapłacą, podatek od tych nagród, w swych jednostkach wojskowych. Wielu nie doczekało się odznak, gdyż już POdziękowali ojczyźnie za służbę. Tak to się kręci.
(2010.08.12)

info

0  
  0
A cóż to się stało, że uroczystości nie obyły się na Placu Jagielończyka !!?? Pan Prezydent nie wyraził zgody ?
(2010.08.12)

info

0  
  0
Ku chwale Ojczyzny niektórzy potrafią wspaniałe rzeczy robić. Gorąco polecam fil. http://www.youtube.com/watch?v=qr6Q0BpmyG0 Hit Światowej Wystawy EXPO 2010 w Szanghaju. Aanimowana „Historię Polski". Ludzie godzinami stoja żeby go obejrzeć w trójwymiarze. Jest piękny. Czerwony
(2010.08.12)

info

0  
  0
trzeba powołać więcej kapelanów wojskowych!!!! jest ich stanowczo za mało moim zdaniem. ..
bob kandydat na kapelana (2010.08.12)

info

0  
  0
tan dywan to chyba z pomocy dla powodzian. ..
piki (2010.08.12)

info

0  
  0
wojsko to zabawa starych h. .i w indian śmiechu warte dzisiaj istnieją bardziej wyrafinowane środki prowadzenia wojny więc dlaczego wy podatnicy w takiej ilości musimy utrzymywać wojsko ?! pozabierać prawo do wcześniejszych emerytur i inne przywilej skończył się czasy państwa w państwie
(2010.08.13)

info

0  
  0
wywalanie pieniedzy w bloto!!! wycofac wojska polskie z Afganistanu!!! o co oni tam walcza?? o niepodleglosc polski??
(2010.08.13)

info

0  
  0