Jest takie miejsce, gdzie talent rozwija skrzydła

25
15.11.2019
Jest takie miejsce, gdzie talent rozwija skrzydła
Dziś otwarto nowy budynek, w którym kształcić się będą młodzi artyści (fot. Anna Dembińska)
Młodzi artyści, którzy uczą się w Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym mają teraz nową przestrzeń do rozwijania swoich talentów. Dzięki wartej 4,5 miliona złotych inwestycji będą mogli korzystać z nowoczesnych pracowni: fotografii artystycznej i realizacji intermedialnych, mają też nową pracownię malarstwa i rysunku, a tuż obok mogą przygotować sobie posiłek lub napić się herbaty. Zobacz fotorelację.

Podczas dzisiejszej (15 listopada) uroczystości dyrektor Liceum Sztuk Plastycznych Krystyna Brinkiewicz wskazała na możliwości, jakie da uczniom rozbudowana infrastruktura szkoły.

- W nowej części powstała przestrzeń do fotografii artystycznej i realizacji intermedialnych - mówiła. - To jedne ze specjalności, które prowadzimy w szkole. Bliskie położenie z salą wystawienniczą powoduje, że mamy dużo większe możliwości w zakresie montażu filmu, postprodukcji, eventów. To jest dla nas naprawdę bardzo duże poszerzenie możliwości działań twórczych i rozwojowych dla młodzieży. Cieszymy się także, że mamy drugą pracownię rysunku i malarstwa, bo w ciągu tygodnia realizujemy 50 godzin tych przedmiotów. Przy posiadaniu tylko jednej pracowni plan zajęć dla uczniów był bardzo niekomfortowy - zauważyła. - Zwiększenie wygody uczniów przyniesie z pewnością również rozbudowa zaplecza socjalnego szkoły. Uczniowie mogą zjeść, wypić herbatę, przygotować sobie posiłek, odpocząć i zrelaksować się przed następnymi zajęciami - cieszyła się dyrektor szkoły. - Liceum zwiększyło także swoją powierzchnię magazynową, co zwolniło przestrzeń w klasach, w których odbywają się zajęcia.

Według kierującej placówką Krystyny Brinkiewicz na korzyść szkół plastycznych, także gronowskiego liceum, przemawia pewna autonomia, którą cieszą się ich nauczyciele realizujący autorskie programy nauczania. Pozwala to również samym uczniom wybierać i proponować tematy, które chcieliby prezentować w ramach pracy dyplomowej.

- Młodzież jest zaangażowana. Uczniowie wybierają tematy, które ich interesują, co zwiększa motywację i czyni prace artystyczne bardzo ciekawymi - dodała.

Te możliwości przyciągają początkujących artystów, bo w położonej w małej miejscowości placówce uczy się obecnie ponad 120 uczniów. Pytani o swoje liceum przedstawiają same plusy.

Jest takie miejsce, gdzie talent rozwija skrzydła
Dyrektor Liceum Plastycznego Krystyna Brinkiewicz (fot. Anna Dembińska)
- Chcę rozwijać swoją pasję, która, jak sądzę, będzie mi towarzyszyć do końca życia - mówiła Aleksandra Mikulska, która chce studiować w Akademii Sztuk Pięknych. - Czuję się tu spełniona, dlatego wybór tej szkoły uważam za najlepszy.

- Tę szkołę od innych wyróżnia bardzo dużo: od samego przebiegu zajęć, po atmosferę, którą tutaj mamy - zapewniała przewodnicząca samorządu uczniowskiego, Natalia Cieślewicz. - Jest bardzo domowo, nie czuć presji, która wiąże się z byciem w szkole.

Według Jakuba Świercza na klimat placówki znaczny wpływ ma jej kadra: - Uczniowie są rzeczywiście ważni dla nauczycieli.

Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym istnieje od 2008 r. Oprócz zajęć lekcyjnych placówka organizuje różnego rodzaju wydarzenia artystyczne i kulturalne. Wczoraj (14 listopada) w nowym budynku szkoły odbył się wernisaż prac zaprezentowanych w konkursie II Ogólnopolskiego Biennale Inspiracji Centrum.

Inwestycję rozbudowy szkolnej infrastruktury zrealizował powiat elbląski. 800 tys. złotych z sumy 4,5 miliona stanowi dofinansowanie z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tomasz Bil

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Gronowo Górne wraz z Przezmarkiem powinny być wlaczone do Elbląga. . A Elbląg powinien przylaczyć się do aglomeracji Trojmiejskiej. co proponowal prezydent Adamowicz. .Od 20 lat jesteśmy juz w XXI wieku, a Elbląg tkwi ciagle w latach 60- tych ub. wieku. Proszę się nie bać nowych wyzwań i spotkać się w końcu z Prezydent Gdańska, a nie tylko spoglądać na szuwarowy Olsztyn, bo on nam nie pomoże.
(2019.11.15)
Dokładnie 100% prawdy.
(2019.11.15)
Szkoła dla bogaczy i z koneksjami, od młodego uczą że tylko kasa i układy się liczą - demoralizują młodzież
(2019.11.15)
a kto chciałby być z ciemnotą elbląską? wcielajcie głupszych od siebie,a rakuch już nie ma w okolicy, win stare komuchy od Gronowa
Tester (2019.11.15)
A Witek gdzi?może nie wie co sie urodziło
(2019.11.15)

info

3  
  1
Najprościej nie chcemy żyć z normikami
(2019.11.15)
Pani Dyrektor, szczerze gratuluję kreatywności, pracowitości i wytrwałości w realizacji ambitnych planów. Myślę, że Pani "artystyczna dusza", wiara we własne możliwości oraz zapewne ogromna pomoc i wsparcie współpracowników i hojność sponsorów dają takie wymierne efekty.
B.J. z 13 (2019.11.15)

info

17  
  0
Faktycznie układy jak w większości klas są miejsca, a regularne wydatki to zaopatrzenie się w cierpliwość kilka tub farb i zestaw ołówkow. Reszta nie odbiega od normy. No chyba, że fakt podwójnej ceny za komunikację czyni nas milionerami. To tu prznam rację
Członek klubu anime (2019.11.15)
Pamiętajcie tylko,że każda złotówka na to została wam odebrana w podatkach. Ktoś nie kupił sobie płyty,inny nie poszedł do teatru czy nie kupił książki,by jacyś obcy bogaci ludzie mogli sobie malować w komfortowych warunkach
Goral (2019.11.15)
@Goral - e tam, 80 procent ludzi ma warunki w domu zeby zaja sie sztuka, tylko im sie nei chce, a tym co sie chce trzeba slono zaplacic
(2019.11.15)