Elblążanie upamiętnili rocznicę wybuchu II wojny światowej
Dokładnie o godz. 12 w Elblągu zawyły syreny alarmowe. To w ramach upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku III Rzesza dokonała agresji na Polskę.
- Dziś wspominamy smutną rocznicę nie tylko naszej narodowej, ale i światowej tragedii. Rocznicę zwycięstwa nienawiści, agresji i pogardy nad pokojowym współistnieniem i dialogiem. Stajemy w powadze i zadumie przed naszymi wojennymi pomnikami ku przestrodze i z nadzieją, że to dramatyczne doświadczenie stanie się codzienną refleksją dla kolejnych pokoleń - powiedział podczas uroczystości Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.
Podczas II wojny światowej życie straciło prawie 6 milionów polskich obywateli, a kraj będący w tym czasie areną zmagań wojennych, został zniszczony.
- Dzisiaj jest ważny moment, żeby wspólnie uczcić pamięć ofiar wojny, a także wspólnie wyrazić przestrogÄ™ dla współczesnego Å›wiata. Nie wolno nam zapominać o polegÅ‚ych podczas II wojny Å›wiatowej. Nie możemy zapomnieć o kombatantach – uczestnikach tamtych strasznych wydarzeÅ„. To oni swojÄ… postawÄ… uczÄ… nas prawdziwego patriotyzmu. Oni udowodnili że w obronie ukochanej ojczyzny sÄ… gotowi poÅ›wiecić wszystko co najważniejsze – wÅ‚asne życie. DziÄ™ki ich heroicznej postawie dziÅ› żyjemy w wolnym kraju - podkreÅ›laÅ‚ Antoni Czyżyk, przewodniczÄ…cy Rady Miejskiej w ElblÄ…gu.
- Cena wolności jest ogromna, a rozmiary tragedii ludzkich czasu wojny są niewyobrażalne. Musimy o tym pamiętać, musimy o tym mówić kolejnym pokoleniom. Bo naszym celem ponad wszystko powinno być budowanie społeczeństwa pokoju i dialogu, tak, aby ofiara złożona przez poprzednie pokolenia nie była nadaremna, a Polska była domem spokojnym i bezpiecznym. Domem życzliwości, wzajemnego szacunku, zrozumienia i współpracy. - mówił Edward Pietrulewicz, dyrektor biura regionalnego w Elblągu, Urzędu Marszałkowskiego.
Podczas uroczystości odegrano hymn państwowy, odczytano apel pamięci. Była również salwa honorowa. Na koniec delegacje złożyły kwiaty przy Krzyżu Katyńskim.