Co już wiemy po pożarze w ZUO

52
28.10.2025
Co już wiemy po pożarze w ZUO
(fot. UM Elbląg)
Sprawa pożaru sortowni odpadów w ZUO nadal rodzi wiele pytań. Na ile był ubezpieczony zakład? Jak wysokie są straty? Jak był chroniony i monitorowany zakład w dniu pożaru? Zadaliśmy te i inne pytania władzom miasta i spółki. Jakie odpowiedzi uzyskaliśmy?

- Zakład jest ubezpieczony. Na chwilę obecną trwa szacowanie szkód oraz oględziny ubezpieczyciela – pisze w odpowiedzi na nasze pytania Joanna Urbaniak, kierownik referatu prasowego Biura Prezydenta Elbląga. Urzędnicy nie chcą jednak zdradzić, na jaką kwotę opiewała polisa.

Straty mogą być liczone w dziesiątkach milionów złotych, co publicznie przyznał w jednym z wywiadów prezydent Elbląga Michał Missan. Sortownia, wybudowana w 2012 roku, już wtedy kosztowała 60 mln złotych.

Przyczyny pożaru nie są znane, śledztwo w tej sprawie, o czym już informowaliśmy, wszczęła prokuratura. Jak informuje ratusz, zainstalowany na terenie ZUO „monitoring wizyjny został zabezpieczony i przekazany policji do analizy”. - Do zakończenia postępowania prowadzonego przez służby Zakład nie będzie się wypowiadać na temat przyczyny zdarzenia – przekazały nam władze miasta,

Jak był chroniony zakład, który w weekendy nie sortuje opadów? Jak się okazuje, w lutym 2025 roku ochrona została powierzona firmie zewnętrznej, która została wyłoniona w przetargu - Ochrona fizyczna obiektu ma charakter całodobowy i jest realizowana w sposób ciągły w dwuosobowym składzie pracowników ochrony – odpowiadają władze miasta.

Sortownia była wyposażona w system przeciwpożarowy, ale jak się okazuje - bez automatycznego systemu gaszenia.

 

Co dalej z odpadami?

Jak zapewniają władze Elbląga, odbiór odpadów od mieszkańców odbywa się bez zakłóceń. - Mamy zapewnione wysyłanie odpadów zmieszanych i plastiku na zewnątrz. Jesteśmy na etapie ustalania porozumień z czterema instalacjami zajmującymi się zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Już wczoraj 27 października po południu trafiły do nich pierwsze transporty odpadów z Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu. Transporty wysyłane są do zakładów w Olsztynie, Tczewie, Ostródzie i Gdańsku – informuje Joanna Urbaniak. - W ZUO wprowadzone jest sortowanie ręczne, przerabiana i dostosowywana jest dotychczasowa sortownia szkła na sortownię do plastiku. Szukają nadal do wypożyczenia mobilnych sortowni.

Władze miasta apelują do mieszkańców, by jak najdokładniej sortowali odpady przed wrzuceniem ich do pojemników. Im mniej odpadów zmieszanych, tym koszty obsługi całego systemu po pożarze będą niższe.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
niech zapłacą za śmieci bo to też pieniĄdz.
(2025.10.28)

info

14  
  5
tylko, że malkontentom tego nie wytłumaczysz bo po co mają segregować!!!!!
(2025.10.28)

info

21  
  23
Trochę nie logiczne jak śmieci wywożą do czterech miast to już widzę jak specjalnie każdy elblążanin sortuje śmieci co do nakrętki. W tym temacie bez zmian.
(2025.10.28)
i znów enigmatycznie Urząd Miasta na ile była ubezpieczona i od czego hala. Jaka firma ochraniała obiekt i w ile osób, czy pracownicy ochrony mieli licencje, czy byli to ludzie z orzeczeniem, bo taniej. Czy zniszczony ruchomy sprzęt powinien być w tej hali parkowany. Jakie było stężenie substancji trujących w feralną noc w Rubnie pomiar. Jeśli przekraczały normy, dlaczego nie zostali ewakuowani, dlaczego nie ma dokad? Afera CPK mnie nie interesuje, bo firma która to kupiła sponsorowała Campus Rafała T.
jestem z miasta (2025.10.28)
Całodobowa ochrona i dwie osoby. Po ile godzin oni pracują?
zbig2905 (2025.10.28)
@jestem z miasta - Dla miasta wydarzyła się wielka tragedia, a jedyne co ty potrafisz zrobić w tym temacie, to nadal polityczne jątrzenie, bo już oficjalnie przyznałeś, że większy problem masz z tym, że twoi pisowcy nie są u koryta. Tobie w ogóle nie zależy na dobru miasta i mieszkańców, a jedynie na sianiu politycznego fermentu z ramienia pisu. Brzydzę się takimi jak ty. TFU!!!
KapitanSzyderca (2025.10.28)
Jednak jesteś głupi !
(2025.10.28)
Gdyby spadł dron, winny by był a tak ?
(2025.10.28)

info

7  
  3
Pożary były, są i będą i żadne automatyczne gaszenie nie pomoże ! Po co te wypociny bolków co nie mają nic do gadania więc piszą anonimowo.
(2025.10.28)
@jestem z miasta - już poujadałes sobie?a teraz w poczuciu"dobrze spełnionego obowiązku"siusiu, paciorek i spać
frodo (2025.10.28)