Cieszmy się życiem, pamiętajmy o badaniach

14
19.10.2019
Cieszmy się życiem, pamiętajmy o badaniach
fot. Anna Dembińska
Raz do roku, w październiku, przez Elbląg przechodzi wyjątkowy marsz. Ci, którzy nim idą mają różowe baloniki, chorągiewki, wstążki, gdyż kolor ten symbolizuje nadzieję oraz walkę z rakiem piersi. Ulicami miasta już po raz osiemnasty przeszedł Marsz Zdrowia "Kocham Cię Życie". Zobacz zdjęcia.

- Jesteśmy tutaj, aby cieszyć się życiem, nie zapominając o zdrowym stylu życia, dbaniu o własne zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Każdy z nas składa się z ducha oraz z ciała, naukowcy to udowadniają i podkreślają, należy więc zadbać i o jedną stronę, i o drugą  - mówiła Danuta Tchorowska, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek, pod Urzędem Miejskim, gdzie rozpoczął się sobotni (19 października) marsz.  - Dzisiaj chcemy szczególnie zwrócić uwagę na chorobę, z którą nam, Amazonkom, przyszło się zmierzyć. Najczęściej występującym nowotworem u kobiet jest rak piersi. Będąc na spotkaniu w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym usłyszałam, że ponad 22 proc. kobiet choruje na raka piersi i że ta zachorowalność wzrasta. 

Jak wyliczała Danuta Tchorowska w 2000 r. dotknął on 10 tys. kobiet, w 2010 - 18 tys. 

- Przewiduje się, że w 2025 r. ten wzrost będzie o 50 proc. większy. To daje dużo do myślenia i do zastanowienia się - dodała. - Cieszmy się zdrowiem, manifestujmy naszą radość, pamiętajmy o badaniach i profilaktyce. 

Uczestnicy przeszli ulicami miasta, marsz zakończył się w Ratuszu Staromiejskim. W marszu udział wzięli przedstawiciele samorządu, służba zdrowia, organizacje społeczne, młodzież i społeczeństwo Elbląga oraz przedstawiciele Olszyna, Ostródy, Iławy i inne zaprzyjaźnione organizacje. 

Warto dodać, że na całym świecie październik jest miesiącem świadomości raka piersi. 

mw

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Zdrowo pij, lepiej żyj...już lecę po browara, zdrowo piję dzisiaj
Wydawca (2019.10.19)

info

9  
  10
Wszystkim ludziom życzę dużo zdrowia. Wielki szacunek dla uczestników marszu.
B.L. (2019.10.19)

info

17  
  1
kiefy w szpitalu Pani posel Gelert pojawi się hematolog, ja rozumirm, ze byla kampania wyborcza i Psni dyrektor miala inne sprawy na głowie, ale jest tylu chorych z podrjrzeniami białaczki i taki marszami balonowymi nikogo nie uleczycie, trzeba lekarzy nie baloników, idzue lepiej pod szpital protestować
Chory (2019.10.19)
@Chory - Najpierf idz do lykarza.
(2019.10.19)
Jystm po welewie i nie widse dolrze
Chory (2019.10.19)
@Chory - Masz rację. Ja od 13 lat - Gdańsk. To jakiś obłęd.
tralala58 (2019.10.19)
z samochodami co roku jezdzimy na przegląd techniczny, ze sobą też powinnismy robić taki przegląd badań
szimurina (2019.10.20)

info

4  
  0
Brak lekarzy specjalistów to problem ogólnopolski. To Ministerstwo Zdrowia decyduje o naborze lekarzy na określone specjalności.
(2019.10.20)

info

3  
  1
Dlaczego w Elblągu w szpitalach nie ma wszystkich oddziałów tylko musimy jeździć do olsztyna by sie leczyć. To jest zlosliwe i chore tego politycy i dyrektorzy szpitali nie widzicie. Zajmujcie sie szpitalami nie polityka . Należy wybierać a nie lawirowac.
(2019.10.20)

info

7  
  1
Nikogo / z dyrekcji Biura Marszałkowskiego / nie było? Trochę żal, a przecież taki niespotykanie "wysoki" awans się zadział.
(2019.10.20)

info

2  
  0