Młodzieżowe inicjatywy społeczne w I LO

8
11.02.2026
Młodzieżowe inicjatywy społeczne w I LO
Grupa uczniów z I LO w Elblągu postanowiła wykorzystać swoją energię i kreatywność, by zająć się problemami, które dostrzegają w swoich najbliższym otoczeniu. Zainspirowały ich hasła ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Jej organizatorzy zachęcają, żeby młodzi ludzie realizowali inicjatywy społeczne, które wprowadzą realne zmiany w ich lokalne środowisko lub też wpłyną na zmianę myślenia o niełatwych i spornych zagadnieniach na globalną skalę.

Młodzieżowe inicjatywy społeczne w I LO
Ten rok przyniósł kolejne wartościowe pomysły, które licealiści będą realizowali w naszym mieście. W zeszłym roku głównymi beneficjentami działań projektowych, podjętych przez uczniów I LO, byli elbląscy seniorzy oraz dzieci ze szkół podstawowych. Tym razem tematem przewodnim jest przede wszystkim poprawa kondycji psychicznej i fizycznej dzieci i nastolatków, ale też promocja wiedzy historycznej.

 

Krótkie opisy przedstawiają główne założenia tych przedsięwzięć, ale wierzymy, że niedługo będzie o nich naprawdę głośno:

- „Biegniemy na pomoc” - autorzy projektu będą promować aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży, zachęcając ich do ruchu, zdrowego stylu życia oraz budowania świadomości na temat znaczenia sportu w codziennym funkcjonowaniu; inicjatywa ma nie tylko wymiar edukacyjny i prozdrowotny, ale także społeczny – zwieńczeniem działań będzie bowiem miejski bieg na rzecz Fundacji ,,Dajemy dzieciom siłę”,

 

- „Mruczące Wsparcie” – to pomysł, który łączy młodzież potrzebującą rozmowy i zrozumienia, z kotami ze schronisk; ideą projektu jest chęć stworzenia bezpiecznej przestrzeni, gdzie - w towarzystwie psychologów i mruczących czworonogów – młodzi ludzie będą mogli porozmawiać o emocjach i trudnościach; w czasie spotkań, warsztatów i rozmów zapewnione zostanie kojące kocie towarzystwo; cele są dwa – pomóc nastolatkom w ich trudnych emocjach, ale też zwiększyć szanse zwierząt na adopcję,

 

- „Przystępna Historia 2” - to kontynuacja zeszłorocznej „misji” nauczania historii w ciekawy i atrakcyjny sposób; kilku licealistów chce przeprowadzić w elbląskich szkołach niecodzienne lekcje o Generale Stanisławie Maczku z wykorzystaniem makiet zbudowanych z klocków Cobi; w planach mają również zorganizowanie w naszym mieście Pikniku Militarno – Historycznego, który byłby skierowany do młodzieży, ale też wszystkich innych osób zainteresowanych tematem wydarzenia.

 

Energia młodości, która zmienia świat na lepsze, to cenna opozycja do wszystkich malkontenckich haseł o nieporadnych i leniwych nastolatkach, którym „nic się nie chce”.

Z góry dziękujemy każdej instytucji i osobom prywatnym, które przyjaźnie podejdą do inicjatyw naszych uczniów.

Małgorzata Krasowska, I LO

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

O nasza Monika :) Gratulacje !!!
(2026.02.11)

info

2  
  1
O gen. Maczku jak pięknie. Pewnie chodzi o pokazanie jak to wspaniały dowódca i dobry człowiek podawał po karierze wojskowej wódkę i piwo pijanym brytolom bo do ojczyzny nie mógł wrócić... Bo tu czarzaści rządzili i niestety patrioci i bohaterowie byli po prostu mordowani.
(2026.02.11)

info

3  
  2
takie wsparcie psychologiczne dla młodzieży jak najbardziej sie przyda, szczególnie w czasach rządów Donalda "20% bezrobocia" Tuska
jojoba (2026.02.11)

info

4  
  4
Fajne "dzieciaki", fajne że im się chce, będę mocno trzymał za Nich kciuki !!! Widok tej sceny z portretem patrona Szkoły Juliusza Słowackiego w tle, zawsze mnie wzrusza - na tej scenie miałem zaszczyt grać w ping ponga z Profesorem Janem Ratkowskim, a także występować na niej z różnych okazji! Bardzo ważne dla mnie miejsce! A niektórzy komentatorzy niech się pukną w pałę, bo głowy raczej nie mają!!! Nie jest to okazja na wasze polityczne bagno !
stefek absolwent (2026.02.11)

info

6  
  3
Omijajcie te szkole moj dzieciak chcial zmienic profil praktycznie niemozliwe... (czyt dyrektorka) ma wywalone z jej swita lacznie. Konkluzja jest nastepujaca: masz 14-15 lat musisz wiedziec co chcesz w swoim zyciu robic... na 100%:)))
usmiechniety wojtek (2026.02.11)
@usmiechniety wojtek - Oczywiście dyrektor powinien był wyrzucić inne dziecko z klasy, aby zrobić miejsce dla Pańskiego bombelka.
mm. (2026.02.12)
Brawo za chęci rozwoju zainteresowań i Pani Krasowskiej za zaangażowanie. Brawo Wy!!!
Mama... (2026.02.12)

info

1  
  0
Jako rodzic mam prośbę do bibliotekarki, aby z biblioteki można było spokojnie korzystać. Jest tam wśród regałów tłum uczniów, hałas, jedzenie, wylegiwanie się między regałami. Córka mowi, że nie da się korzystać z biblioteki. Ponadto bibliotekarki często nie ma, a biblioteka często jest zamknięta. Zwolnieni z teorii okupują ciasne pomieszczenie. Czy można zrobić porządek?
Niezadowolona Anna DK (2026.02.18)

info

0  
  0