Susza coraz groźniejsza. Czy zabraknie nam wody w kranach?

18
07.05.2025
Susza coraz groźniejsza. Czy zabraknie nam wody w kranach?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu (fot. pixabay.com)
Państwowa służba geologiczna ogłosiła stan zagrożenia hydrogeologicznego m.in. na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Powodem jest susza, która powoduje także niski poziom wód gruntowych, jakimi zasilane sieci wodociągowe. Czy elblążanom może grozić brak wody w kranach?

Stan zagrożenia hydrogeologicznego obowiązuje przez cały maj dla województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego, małopolskiego oraz zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i śląskiego.

„Według danych GUS wody podziemne stanowią ponad 70 procent wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i dystrybuowanej sieciami wodociągowymi na obszarze kraju (...). Przy założeniu wystąpienia w najbliższych tygodniach niekorzystnych warunków meteorologicznych (deficyt opadów atmosferycznych), niżówka hydrogeologiczna w prognozowanym okresie może występować na znacznych obszarach kraju, podobnie jak w poprzednich miesiącach, przede wszystkim we wschodniej jego części – czytamy w raporcie Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie.

To, w których konkretnie rejonach Polski, może być problem z dostępem do wody pitnej, pokazuje grafika PIG

Susza coraz groźniejsza. Czy zabraknie nam wody w kranach?
, którą prezentujemy obok. Elbląg należy do miast, w którym zagrożenie jest oceniane jako niskie..

- Od wielu lat monitorujemy stan lustra wody na naszych ujęciach wody podziemnej, co pozwala nam na bieżąco oceniać potencjalne zagrożenia dla zaopatrzenia mieszkańców w wodę. Informujemy, że nie odnotowaliśmy dotychczas żadnych niepokojących sygnałów związanych z bezpieczeństwem dostaw – uspokaja Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w odpowiedzi na nasze pytania. - Dzięki doskonałemu usytuowaniu ujęć wód podziemnych wokół miasta, zagrożenie brakiem wody w kranie jest obecnie minimalne.

Woda dla mieszkańców Elbląga jest pozyskiwana z ujęć znajdujących się w regionie Żuław Elbląskich, czyli pradawnej delcie Wisły.

- Teren ten jest mocno nasączony wodą, stale zasilany w świeże zasoby, co zapewnia stabilność i wysoką jakość wody przeznaczonej do spożycia. Ponadto, na północ od miasta znajduje się Wysoczyzna Elbląska, charakteryzująca się sztucznie utworzonymi jęzorami wodnymi: Martwym, Starym i Goplanicą, które wraz z rzeką Kumielą gwarantują stały dopływ wody do warstwy wodonośnej ujęć wyżynnych. Ta rozbudowana infrastruktura naturalna i sztuczna zapewnia bezpieczeństwo i ciągłość dostaw wody dla mieszkańców – dodaje EPWiK. - W związku z powyższym, zagrożenie wystąpienia braku wody w mieście Elbląg jest obecnie bardzo mało prawdopodobne. Kontynuujemy stały monitoring i działania mające na celu utrzymanie wysokich standardów zaopatrzenia w wodę, aby zapewnić mieszkańcom dostęp do tego podstawowego dobra przez cały rok.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
nie ma co się martwić: Usmiechnięta "inaczej koalicja" POlska nam pomoże, wszak kandydat na prezia kraju nawet do nas jeszcze nie przyjechał, tak o nas zadba... elblążanie dla niego sa niczym widocznie.... Tylko nie na wafla prynce pollo korniszona!
(2025.05.07)
Straszą i ciągle straszą. Za 20 lat czy tam 50siąt Gdańsk i Elbląg mają być zalane a i tak budują tam na potęge jak i w Elblągu. Tylko po co skoro to tereny zalewowe??? Woda jest była i będzie a na całym świecie palą węglem i jeżdzą na benzynie i ropie. U nas brakuje wody ??? Serio???
(2025.05.07)

info

11  
  10
biorę szmal paszport i wyjeżdzam, nie ma problemu
(2025.05.07)

info

6  
  3
Ja tam się nie znam. Ale co z zasiewaniem chmur przy wykorzystaniu jodku srebra?
(2025.05.07)

info

2  
  8
Nic to że susza, ważne że 31 mld Polacy marnują na 13 i14ki zamiast inwestować
Opiłować emerytów (2025.05.07)

info

13  
  3
spadaj już marudo
(2025.05.07)
Nareszcie!!! Proszę natychmiast zamknąć wszystkie stacje do mycia blachowozów i wprowadzić limity na zużycie wody. Właścicielom myjni proszę wypłacić odszkodowania, a zlikwidować 13 tki, 14 tki, 800 plisy itp.
(2025.05.07)

info

2  
  4
Tu nie chodzi o żadną suszę, tylko o to kto będzie zarabiał jako właściciel ujęć wody. A kto to taki? Wszyscy wiemy.
Aparatczyk1 (2025.05.08)
Do pępka nie dorastssz naszemu kandydatowi malutki z partii malutkiego.
(2025.05.08)
Niestety twardość wody w Elblągu to masakra. Odkamieni się czajnik czy inne urządzenie, minie kilka dni i kamień na nowo się osadza nawet filtry wody nie pomagają...
kek (2025.05.08)

info

5  
  3