Puste kościoły w wielkanocną niedzielę

152
12.04.2020
Puste kościoły w wielkanocną niedzielę
Msza św. w kościele pw. św. Jerzego w Elblągu (fot. Anna Dembińska)
Kilka osób na mszy, drzwi od elbląskiej katedry zamknięte podczas nabożeństwa, do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Robotniczej wierni są wpuszczani od zakrystii. Powiedzieć, że tegoroczna Wielkanoc różni się od „normalnej” to nic nie powiedzieć. Zobacz zdjęcia

- W czasie epidemii zwracałem się do parafian, by nasze domy stawały się w pełni Kościołem domowym. Apelowałem, by w inny sposób przeżyć te święta – podkreśla kapłan – mówił ks. Andrzej Klukowski, proboszcz parafii pw. św. Floriana w Elblągu w wypowiedzi dla portElu.

Wielkanocna niedziela to dla osoby wierzącej dzień szczególny, którego obowiązkowym elementem powinna być msza św. W tym roku jest inaczej: biskup Jacek Jezierski udzielił katolikom z diecezji elbląskiej oraz przebywającym na jej terenie dyspensy z obowiązku uczestniczenia w mszy św. w niedzielę Zmartwychwstania. „Polecam, aby dla dobra własnego i bliskich przez czas epidemii pozostawać w domu i nie organizować spotkań gromadzących rodzinę, przyjaciół itp.” - czytamy na stronie internetowej diecezji elbląskiej.

Msze św. w kościołach się odbywają, chociaż trzeba zauważyć, że zarówno wierni jak i kapłani ze zrozumieniem podeszli do konieczności przymusowej samoizolacji z powodu pandemii. Proboszcz parafii pw. św. Jerzego Andrzej Kilanowski mszę św. o godzinie 11.30 odprawiał dla jednej osoby. Jak mówi, na wcześniejszych mszach było po kilka osób.

- Albo mi się wydaje, albo jest łatwiejszy dostęp do księży. Jest mało osób, można sobie z księdzem porozmawiać, nie tylko o Wielkanocy, ale też ogólnie o życiu – mówi pani Katarzyna, którą spotkaliśmy pod kościołem.

Na mszę św do katedry pw. św. Mikołaja nie można się spóźnić. „Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość, że w związku ze stanem epidemii na nabożeństwach może przebywać tylko 5 osób. Rozumiejąc powody tej decyzji – będziemy się do niej stosować. Dlatego na każdej mszy św. mogą przebywać jedynie osoby zamawiające intencję. Drzwi kościoła (od ul. Mostowej) zostaną dla ich otwarte chwilę przed rozpoczęciem Eucharystii i zostaną zamknięte wraz z rozpoczęciem Liturgii” - taką wiadomość mogą przeczytać wierni na drzwiach elbląskiej katedry.

Faktycznie, byliśmy przed świątynią przed południem: drzwi były zamknięte, ale ze środka dobiegały odgłosy trwającego nabożeństwa.

Podobne obostrzenia dotyczą kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Robotniczej. Tam zakonnicy kontrolują liczbę wiernych wpuszczając ich do świątyni od strony zakrystii.

- Przyszłam, co to za Wielkanoc bez mszy św., bez wizyty w kościele. W telewizji to można sobie film obejrzeć, msza musi być w kościele – mówiła jedna z wiernych, którą spotkaliśmy pod kościołem.

SM

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Jeszcze będzie dobrze! Zdrowych Wesołych Świat dla Wszystkich.
Heh (2020.04.12)

info

73  
  3
Co to się stanęło z tym światem. Smutne tj.
Tomasz85 (2020.04.12)

info

36  
  5
To jest naprawdę smutny widok
drogomiszcz (2020.04.12)

info

43  
  4
Skoro Kaczyński, Premier Polski, Marszałkowie i cała świta olewa wirusa, bo rocznica jest ważniejsza niż masowe zarażanie wszystkich to się pytam o co chodzi ?
Max63 (2020.04.12)
Aż dziwne, że ilość wiernych w kościele nie jest obliczona relatywnie do ..... ilości konfesjonałów. Mogłoby być tak jak w markecie tj. ilość klientów na kasę. Wesołych świąt.
Phihihi (2020.04.12)

info

29  
  19
Niech ktoś mi wskaże fragment w Biblii gdzie Bóg czy Jezus mówi coś o kościołach, aby je budować czy cokolwiek. Kościoły to ludzki wymysł. Nie szukajcie Boga w kościele.
Gośćc (2020.04.12)
Ludzie nie modla sie na codzien tylko na pokaz to jest proba wiary .
(2020.04.12)
Corka grzeszy bo nie odzywa sie do rodzicow.a do kosciolka boegala jak oparzona.to kara.kto lamie przykazanie czcij rodzicow ten grzeszy.
(2020.04.12)
wielka mi tragedia bo kościoły puste banda pasibrzuchów i darmozjadów za uczciwą robotę nich się wezmą a nie co łaska 200 i to najmniej
500+ (2020.04.12)
Pozdrawiam serdecznie Świątecznie . Dziwnie spędza się ten Czas przed i czas świąteczny.I Nasi Proboszczowie niech też przemyślą ,bez ludzi niema Nic
jank (2020.04.12)

info

21  
  4