Miasto chce walczyć z próchnicą u dzieci

39
27.03.2025
Miasto chce walczyć z próchnicą u dzieci
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu (fot. pixels)
Dzieci w wieku 5 i 6 lat, które uczęszczają do miejskich przedszkoli, będą objęte programem profilaktyki próchnicy zębów. Rada Miejska w Elblągu uchwaliła dzisiaj zasady programu, który ma kosztować do końca 2026 roku ok. 500 tys. złotych.

- Statystyki biją na alarm. Bardzo dużo i głośno mówi się o tym, że próchnica zębów jest dużym problemem wśród dzieci i młodzieży. Zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Edukacji Narodowej jak i wojewódzkim planem transformacji postanowiliśmy stworzyć profilaktyczny program, by edukować dzieci i młodzież oraz ich rodziców – mówi Monika Kurpanik, dyrektor Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Program, który przygotowali urzędnicy, dzisiaj na sesji jednogłośnie przegłosowali radni. Zakłada, że od września 2025 roku do końca 2026 roku zostanie nim objętych 75 procent dzieci w wieku 5-6 lat, uczęszczających do miejskich publicznych przedszkoli.

– Przewidujemy udział ok. 75 procent populacji w tym wieku, bo nigdy nie ma 100-procentowej frekwencji. Zachęcamy wszystkich rodziców i opiekunów do tego, by zgłaszali swoje dzieci, jak już program ruszy, bo to tak naprawdę od nich będzie zależało, jak będzie frekwencja, jak program będzie realizowany. Rodzice i opiekunowie też będą objęci działaniami edukacyjnymi na ten temat – mówi Monika Kurpanik. - Niebawem będziemy ogłaszać konkurs na realizatora programu. Szczegółowo określimy warunki, jakie musi on spełniać w zakresie kadry, pomieszczeń, całej specyfikacji. Po wyłonieniu realizatora, od września tego roku do końca 2026 roku dzieci objęte programem będą miały przeprowadzone przeglądy stomatologiczne, a te które się zakwalifikują, czeka lakierowanie zębów.

Dodajmy, że województwo warmińsko-mazurskie prowadzi w kraju w statystykach dotyczących największego wskaźnika hospitacji wśród dzieci z powodu chorób jamy ustnej. Danych dotyczących samego Elbląga nie ma, ale ten program pomoże również ten problem szczegółowo zbadać.

Profilaktyką w tym zakresie ma być objętych w Elblągu ponad 1300 dzieci w wieku 5-6 lat. Program ma kosztować do końca 2026 roku 501 tys. złotych i będzie sfinansowany z budżetu miasta. Uchwała Rady Miejskiej zakłada również jego kontynuację w razie potrzeb w kolejnych latach.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A co z pogotowiem stomatologicznym, kiedy ruszy ?
(2025.03.27)
Wreszcie młode pokolenie elblążan będzie miała możliwość zadbania o uzębienie.
kij (2025.03.27)
Nie bądź taki ciekawski, będzie to będzie.
Zaufany (2025.03.27)
TA pozamykali gabinety Stomatologiczne, rozwiązali umowy na NFZ to jak chcą "walczyć" ? Maczetami, karabinem maszynowym ? Społeczeństwo ubożeje z dnia na dzień i nie stać na opiekę dentystyczną która jest wyjątkowo droga- tylko dla wybranych.
(2025.03.27)
Czy ty się z czegokolwiek cieszysz, czy już jesteś ciągle na nie?
wiem (2025.03.27)
Uśmiechajcie się, na pewno uśmiechnięta partia to zrobi
(2025.03.27)
Zawsze ta sama płyta ! Moja córka dziś po 30 stxe ale było podobnie za nią jak i za mnie. Dużo pieniędzy poświęciłem na nie dopuszczenie do próchnicy a i tak co w genach, co kościach to i tak efekt podobny....
(2025.03.27)

info

3  
  4
Zaraz, spokojnie
(2025.03.27)
1500 zł za leczenie kanałowe to jest wyłudzanie pieniędzy
(2025.03.27)
Niewierny, dziwne
(2025.03.27)