Jak dojadę w Elblągu?

25
23.08.2024
Jak dojadę w Elblągu?
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)
„Jakdojade” to popularna aplikacja, służąca do planowania podróży komunikacją miejską i międzymiastową. Od lat funkcjonuje w wielu większych i mniejszych ośrodkach, jednak nie w Elblągu. Czy to się zmieni?

Na brak „Jakdojade” najczęściej skarżą się turyści oraz osoby nowe w Elblągu, które go nie znają i mają problem z poruszaniem się komunikacją miejską. Biorąc pod uwagę, że aplikacja obsługuje obecnie 54 miasta, w tym Bytom, Grudziądz, Inowrocław, Olsztyn, Radom, Rudę Śląską, Sosnowiec, Wejherowo, Zabrze czy Zgierz, łatwo zrozumieć zdziwienie przyjezdnych, spowodowane tym, że nie ma wśród nich Elbląga, w którym mieszka około 113 tys. osób, miasta z autobusami i tramwajami, a tymi drugimi może pochwalić się tylko 15 ośrodków w Polsce.

W „Jakdojade” pasażerowie mają aktualne rozkłady jazdy, a aplikacja automatycznie podaje minuty do odjazdu najbliższego autobusu lub tramwaju, wylicza czas planowanej podróży, pokazuje ewentualne przesiadki oraz czas ich trwania, wszystkie przystanki na trasie, a także satelitarną mapę, na której zaznaczone są nie tylko te przystanki, ale też piesza trasa do docelowego punktu, jak szkoła, uczelnia, szpital, sklep, park czy budynek mieszkalny. Użytkownicy mają również możliwość kupna biletu, nie muszą więc korzystać z żadnej osobnej aplikacji lub nabywać go w automacie czy u kierowcy. Dodatkową opcją jest śledzenie połączeń PKP na terenie całej Polski oraz zakup biletów, co odbywa się na takiej samej zasadzie, jak w przypadku komunikacji miejskiej.

Jak dowiedzieliśmy się od twórców aplikacji, dodanie do niej miasta najczęściej ma miejsce, gdy władze danej miejscowości lub przewoźnik się do niej zgłasza.

- Prosimy wtedy o próbkę danych rozkładowych i po zapoznaniu się z danymi, przygotowujemy ofertę, czyli koszt wdrożenia i miesięczny koszt utrzymania - mówi Rafał Górski, specjalista do spraw danych w Jakdojade. - W przypadku akceptacji warunków, przystępujemy do współpracy.

Jak dodaje Rafał Górski, warunki sprzedaży biletów również są ustalane z miastem/przewoźnikiem.

Czy Elbląg ma w planach dołączenie do serwisu?

- Komunikacja miejska w Elblągu jest oczywiście otwarta na współpracę, która ułatwia mieszkańcom i pasażerom korzystanie z publicznego transportu zbiorowego - zapewnia Michał Górecki, kierownik działu zarządzania komunikacją z Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu. - W najbliższym czasie ZKM zwróci się do serwisu o przedstawienie propozycji współpracy. Jeśli przedstawione warunki będą przystępne i znajdą się w granicach dostępnych możliwości i środków, jakimi dysponuje komunikacja miejska, nie będzie przeszkód w nawiązaniu współpracy.

 

Obecnie w elbląskiej komunikacji miejskiej można korzystać z aplikacji moBilet, SkyCash, mPay, zBiletem, to są jednak głównie systemy do opłacania biletów. Zachęcamy też do korzystania z rozkładów jazdy na portElu.

Anna Malik

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Pod względęm wstydu, wiochy i zacofania nawet Radom dla Elbląga to METROPOLIA.
(2024.08.23)
Biedrąg jak zawsze goni peleton. Ale to nieduży dystans, zaledwie kilka lat. Tak około 10.
BoTAK! (2024.08.23)

info

25  
  6
Przecież tu kilka lat temu towarzysz ćwierk i dr Nakrętka zaorali komunikację miejską która do dziś nie działa ta aplikacja i tak by tu nie działała. Sugerowałaby pewnie szybki marsz.
Kuglarze z PO (2024.08.23)
Jacy mieszkańcy taki wstyd.
(2024.08.23)
Po co to potrzebne ? Mam 76 lat i nigdy nie biegałem nie miałem takich durnych pomysłów…
(2024.08.23)

info

7  
  12
Taksówką w cztery osoby taniej niż Autobusem czy Tramwajem. Boltem jeszcze taniej.
(2024.08.23)
To prawda boltem 10 zł nawet się udaje nawet 9 nie raz i tego bolta masz za 8 minut A głupi nikt kosztuje 4 zł i czekać 20 minut nie raz
(2024.08.23)
Gdy taki przyjezdny zechce skorzystać z Jak dojadę i zapyta o najbliższy autobus lub tramwaj a tam mu wyskoczy że będzie miał za 70 minut to będzie obciach. Z tego względu zmyślna władza woli takiego programu nie mieć u siebie w Elblągu.
(2024.08.23)
ale za rok jak zapowiadają może coś się zmieni, na rok rządów Pan Michał obiecał, to naprawdę bardzo szybko jak nie powiedzieć piorunem...
(2024.08.23)
W Elblągu nie mieszka 113 tysięcy tylko realnie ok.90 tys osób, na co wskazują dane kościelne i ze zużycia wody
Opasły nissan (2024.08.23)