12 mln złotych na poprawę bezpieczeństwa elblążan

43
01.10.2025
12 mln złotych na poprawę bezpieczeństwa elblążan
W tym miejscu powstanie hala magazynowa dla strażaków (fot.
Strażacy na zapleczu Komendy Miejskiej przy ul. Łęczyckiej wybudują halę magazynową. W planach są też poważne zakupy m.in. średniego samochodu gaśniczego, wyposażenia i sprzętu ratowniczego. Dziś (1 października) władze miasta przekazały, na co chcą wydać 12 mln zł, by zwiększyć bezpieczeństwo elblążan.

Na początku roku weszła w życie ustawa o ochronie ludności i ochronie cywilnej. Zgodnie z nią rząd ma wydawać nie mniej niż 0,3 proc. PKB na realizację nowych rozwiązań w zakresie obrony cywilnej i ochrony ludności.

„Konstrukcja systemu ochrony ludności została oparta głównie o już działające struktury tak, aby optymalnie wykorzystać istniejące zasoby, obejmujące w szczególności potencjał Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, struktur zarządzania kryzysowego, systemu powiadamiania ratunkowego, Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz organizacji pozarządowych.” czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- W tym roku skupiamy się głównie na zakupach. W kolejnych latach priorytetem będą m.in. schrony i miejsca schronienia. To niemal 500 zadań, które będą realizowane przez samorządy gminne i powiatowe w naszym województwie – mówił Mateusz Szauer, wicewojewoda warmińsko-mazurski na dzisiejszym (1 października) briefingu prasowym w Elblągu.

 

Hala dla straży pożarnej

12 mln złotych na poprawę bezpieczeństwa elblążan
mł brygadier Bogdan Grzymowicz (fot. Anna Dembińska)

Na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Łęczyckiej powstanie hala magazynowa za niemal 3 mln zł.

- Obecnie kończymy fazę przetargu, wyłaniania wykonawców i dostawców. Ala będzie miała powierzchnię ok. 800 metrów kwadratowych. Przewidujemy, że budowa rozpocznie się jeszcze w październiku – mówił młodszy brygadier Bogdan Grzymowicz, komendant miejski PSP w Elblągu.

- Poza budową hali magazynowej do gromadzenia sprzętów i zasobów ochrony ludności i obrony cywilnej dotacja w ramach tego wniosku przeznaczona będzie również na: zakup wyposażenia ratowników i uzupełnienie umundurowania specjalnego, zakup średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego, zakup pojazdu typu bus, łodzi ratowniczej z silnikiem zaburtowym, mobilnego agregatu prądotwórczego, doposażenie w sprzęt Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego, remont pomieszczeń – uzupełnia Joanna Urbaniak, kierownik zespołu prasowego biura prezydenta.

Razem dotacja dla Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu wyniosła 6,3 mln zł. Drugie 6 mln zł otrzymają Urząd Miejski, Szpital Miejski i Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W tym przypadku dotacja wyniosła 4,2 mln zł, wkład własny – 1,8 mln zł.

Z tych środków ma być sfinansowany m.in. zakup zbiorników elastycznych do magazynowania pitnej wody, kuchni polowych, osuszaczy i nagrzewnic, przewoźnych agregatów prądotwórczych, agregatów dużej mocy do zaopatrzenia obiektów (szpital i EPWiK), śpiworów, łóżek i koców, ładowarek do worków z piachem, regałów magazynowych, pomp brudnej wody wysokiej wydajności, zestawów oświetleniowych, pił do drewna, betonu i ratowniczych, mierników promieniowania i skażeń. koparko – ładowarki (EPWiK), rękawów przeciwpowodziowych, pakietów żywnościowych, urządzenia do paczkowania wody pitnej przyczepy do przewozu wody pitnej wydanie poradnika dla mieszkańców, kamizelek, hełmów i masek przeciwgazowych, przeprowadzenie modernizacji systemu ostrzegania i alarmowania, realizację szkoleń i kursów z zakresu ochrony ludności oraz prace na ujęciu wód podziemnych.

 

Zmiany i schrony

Informowaliśmy już o powołaniu Piotra Grieffinga na stanowisko dyrektora zarządzającego ds. bezpieczeństwa w Urzędzie Miejskim. Dziś (1 października) prezydent podpisał zarządzenia dotyczące zmian organizacyjnych w Departamencie Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz zwiększające zatrudnienie w tym departamencie. Od 1 listopada będzie tam pracować 18 osób.

W przyszłym roku mają ruszyć środki finansowe przeznaczone na schrony i miejsca schronienia. W Elblągu trwa obecnie przegląd miejsc, które można wykorzystać lub dostosować do schronów i miejsc schronienia.

- Do końca roku pracuje miejska komisja. Dopiero po zakończeniu jej prac będziemy mogli podać szczegóły i nasze potrzeby finansowe w tym względzie – mówił Michał Missan, prezydent Elbląga.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A co z nowym budynkiem dla Policji?
(2025.10.01)

info

15  
  17
Muszą zasłużyć bo jak na razie to przyłapują policjantki pod przykryciem...
(2025.10.01)
Schrony to bardzo pilna sprawa. Ważniejsza niż 13 emerytury. Już chyba czas przestać tkwić w tym absurdzie
Zmiana priorytetów (2025.10.01)

info

19  
  10
No pewnie: drożyzna w sklepach, ludzie brakuje pieniędzy na ubrania, dentystę, ludzie mają wysokie rachunki za prąd, a oni na Straż Pożarną dawają pieniądze
(2025.10.01)
A kryminaliści, którzy, ,przyczynili się " Do śmierci człowieka na hetmańskiej nadal chodzą wolni. Trzy lata od zdażenia. Żart. Kpina. I wściekłość normalnych ludzi.
(2025.10.01)
Bardzo dobra decyzja, ale by nadal jeszcze dbać o nasze bezpieczeństwo potrzebny jest komisariat Policji w północnym Elblągu, a idealnym miejscem do tego jest wolny plac naprzeciwko Ogrodów przy skrzyżowaniu Ogólnej i JP II obok sklepu Lidl. Kolejne 12 mln w zupełności wystarczy. Oczywiście jeżeli Olsztyn sie zgodzi, bo policja niestety nie podlega pod Prezydenta Miasta.
(2025.10.01)

info

12  
  10
Ja nie rozumiem jak można było z Funduszu Sprawiedliwości kupować wozy strażackie. Przecież pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości powinny być przeznaczane na pomoc ofiarom przestępstw
(2025.10.01)
Zadna kpina tylko "WOLNE SĄDY"
(2025.10.01)
Bezczelność Straży Pożarnej już przekracza wszelkie granice: Dostali tyle wozów strażackich, tyle sprzętu i wiecznie im mało. A po kij oni chcą tą halę budować, do czego ma to być niby potrzebne?
(2025.10.01)
Ty michas wez ta komunikacje pod miasto jak ma kazde miasto w polsce, uzyskaj konkretne pieniadze i inwestuj w nia sukcesywnie, by to hulalo i z przyjemnoscia sie jezdzilo, a nie prywatne jakies firemki i polepkach robione, teraz wysiadlem z tego zaza linia 13,jeden na drugim, goraco, tlucze podwozie jak stara nysa nie robiona i smierdzi
(2025.10.01)

info

4  
  1