Kradzieże na cmentarzach

6
22.10.2025
Kradzieże na cmentarzach
fot. arch. KMP w Elblągu
Zbliża się dzień Wszystkich Świętych - czas, w którym wielu z nas odwiedza groby bliskich, porządkuje je i przygotowuje do zbliżających się świąt. To także okres wzmożonej aktywności złodziei, którzy wykorzystują chwilę naszej nieuwagi. Elbląscy policjanci apelują o ostrożność i przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa.

W ostatnich dniach funkcjonariusze odnotowali kradzieże kilku torebek pozostawionych bez opieki przy grobach na cmentarzu Dębica. Złodzieje wykorzystali moment nieuwagi osób sprzątających i oddalili się z łupem. W tego typu przypadkach tracimy nie tylko pieniądze, ale także dokumenty, klucze do mieszkań czy karty płatnicze. Łupem przestępców padają również znicze i kwiaty pozostawione na grobach. Policjanci przypominają, że nawet krótkotrwałe pozostawienie torebki, plecaka czy saszetki bez nadzoru może skończyć się utratą cennych przedmiotów.
   Funkcjonariusze patrolują rejony elbląskich nekropolii. Komendant Miejski Policji w Elblągu polecił zwiększyć patrole, które przeprowadzają zarówno policjanci umundurowani, jak i nieumundurowani funkcjonariusze kryminalni. Ich obecność ma zwiększyć bezpieczeństwo odwiedzających, a przede wszystkim zatrzymać potencjalnych złodziei.
   
   Aby nie stać się ofiarą kradzieży, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:

  • nie zostawiajmy wartościowych rzeczy przy grobach bliskich czy w samochodzie,
  • zabierajmy na cmentarz tylko to, co niezbędne,
  • trzymajmy pieniądze i dokumenty w wewnętrznych, zamykanych kieszeniach,
  • unikajmy tłumów i osób wzbudzających podejrzenia,
  • płatności przy stoiskach róbmy dyskretnie,
  • w miarę możliwości odwiedzajmy groby w towarzystwie rodziny lub znajomych,
  • w środkach komunikacji publicznej zachowujmy szczególną ostrożność – kieszonkowcy wykorzystują tłok i pośpiech pasażerów.

Zbliżające się święta to czas zadumy, refleksji i pamięci o bliskich. Nie zapominajmy jednak o własnym bezpieczeństwie. Kilka prostych zasad pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek i spokojnie przeżyć ten szczególny okres.

Jakub Sawicki, KMP w Elblągu

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Trzy lata nie potrafią osądzić i zamknąć tych za śmierć na hetmańskiej, a dziwią się, że złodzieje mają się dobrze w tym mieście...
(2025.10.22)
Czy wy sobie wyobrażacie mieszkać z dzieckiem koło takich? Bluzgi całą dobę, wrzaski, awantury, szarpaniny i wóda i chyba nie tylko i jeszcze to ich przekonanie, że skoro za śmierć nie odpowiedzieli to co im można zrobić....
(2025.10.22)

info

5  
  2
Najbardziej idiotyczne święto, biegają z wieńcami, kwiatami przenoszą z jednego grobu na drugi żeby się pokazać. I gdzie w tym wszystkim prawdziwa zaduma ? co to ma wspólnego ze wspominaniem zmarłych ? gdzie jesteście katolicy na co dzień ? stać was tylko na jednodniowy zryw w roku ? nazywacie to dniem wszystkich świętych, ja zaś widzę jarmarczny tłum w którym próżność wygrywa z prawdziwym przesłaniem tego dnia.
wierzącyniepraktykujący (2025.10.22)

info

7  
  1
Weź pójdź na policję załóż im sprawę zainteresuj się, a nie pisz tu w koło o tym bo mam już tego dość (pewnie nie tylko ja)
Netkot (2025.10.22)
@Netkot - Jak tyko dzielnicowy, kuator, pomoc społeczna i pedagog szkolny tego upośledzonego dziecka oddadzą mi swoją pensję. A na razie to pilnuję żeby nie okradli mi mieszkania i nie zrobili krzywdy mi lub mojej córce. Chyba nie wiesz ile czasu zabiera normalnemu człowiekowi walka z patologią. Zauważ, że w prostej sprawie, jest monitoring, jest trup, jest recydywa i patologia, sprawa trwa już 3 lata, ....
(2025.10.22)
Wszędzie Hetmańska, się lecz -autor/autorko, artykuł jest o kradzieżach cmentarnych. A nie o schizach hetmańskich.
tusk (2025.10.22)

info

7  
  4