Ludzki głos to najpiękniejszy instrument

21
14.06.2019
Ludzki głos to najpiękniejszy instrument
Marta Drózda - Kuklkowska już od 10 lat dyryguje Cantatą (fot.Anna Dembińska)
10 lat temu przecięły się artystyczne drogi elbląskiego chóru Cantata i jego dyrygentki Marty Drózdy – Kulkowskiej. Ta rocznica stała się pretekstem do koncertu, który odbył się w Galerii EL. Nie zabrakło największych hitów elbląskiego chóru: „Requiem d-moll” Mozarta i Dies Irae.Zobacz zdjęcia.
Marta Drózda - Kulkowska jest absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na kierunku muzykologia. W 2006 r. ukończyła Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
   - Podczas studiów w Lublinie była możliwość zrobienia specjalizacji z dyrygentury chóralnej. Spróbowałam... i zakochałam się w muzyce chóralnej – mówiła Marta Drózda – Kulkowska dyrygent Cantaty. - Głos ludzi jest najpiękniejszym instrumentem świata.
   Potem były kolejne studia, kolejne projekty artystyczne. W 2008 r. elbląskich chór Cantata połączył się z młodzieżowym chórem „Bel Canto”, którego Marta Drózda – Kulkowska była dyrygentką. I tak zaczął się trwający już dekadę związek, którego efektem są liczne nagrody na festiwalach i konkursach.
   - To wynik bardzo ciężkiej pracy, ogromnym zaangażowaniem zarówno moim jak i chórzystów. To jest wiele godzin spędzonych na warsztatach, własnej pracy np. nad emisją głosu – mówiła Marta Drózda – Kulkowska.
   Efekty wspólnej pracy przyszły już po kilku latach: choćby Złoty Dyplom na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej Music Everywhere w Gdańsku w 2017 r., czy Srebrny Dyplom na 29 Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi. A mówimy tu tylko o ostatnich latach.
   Ostatni rok Cantata spędziła na przygotowaniu chyba największego hitu: Requiem d- moll” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Tego utworu nie mogło zabraknąć na dzisiejszym koncercie. Publiczność mogła wysłuchać także m.in. „Dies irae”, „O Jesu Christe” Jacqueta de Berchem czy „Modlitwę o pokój” Norberta Blachy.
   - Przyszły rok przeznaczymy na pokazanie się na konkursach i festiwalach – dyrygentka Cantaty zdradziła plany chóru.
   
SM

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Moim zdaniem wiele zwierząt wydaje lepsze dźwięki niż człowiek jest w stanie.
jan z drzewa (2019.06.14)
Sam wymyślił, sam napisał i sam polubił...
(2019.06.14)
Wspaniały koncert! Przyjemnie się słuchało i oglądało. Gratulacje dla Pani Dyrygent. Pozdrowienia dla chóru.
Majk (2019.06.14)

info

14  
  1
Szanowny Redaktorze, "Requiem" zabrzmiało w obszernej części, nie w całości, jak sugeruje artykuł, a "Dies irae" to część wspomnianego Requiem (czytając artykuł odnoszę wrażenie, że ten utwór wymieniono jako osobne dzieło). Pozdrowiena!
widz (2019.06.14)

info

9  
  0
Jak zawsze super! Bardzo ciekawy recital
archidiables (2019.06.14)

info

12  
  1
Sam koncert był fantastyczny! Pozdrowienia dla artystów i Dyrygent.
widz (2019.06.14)

info

17  
  1
Brawo! Jak zwykle było pięknie. Bardzo przyjemnie się was słucha. Czekam na więcej.
Wierna słuchaczka (2019.06.14)

info

13  
  1
Cudowny koncert i niesamowite emocje. Czekamy niecierpliwie na następny.
BB (2019.06.14)

info

9  
  1
koncert był przepiękny. .. .niesamowite emocje. .. .była to uczta dla ducha :)
(2019.06.14)

info

10  
  1
To była dobra decyzja by być w tamtym miejscu! Wspaniały koncert, czekam na kolejne. Pozdrawiam Chór i Panią Dyrygent. PS: powodzenia z konkursami! :D
Jaśko Meloman (2019.06.14)

info

11  
  1