Kosmiczne statki w elbląskiej jednostce (Gwiezdne wojny w Elblągu, część 17)
„Znaczenia wielkość nie ma”
Na najbliższej wystawie będziemy mogli zobaczyć konkretnie gwiezdnowojenne prace Marka Kuleszy z grupy Yavin.
- Nie pokłóciliśmy się z innymi członkami grupy, to wynika z przyczyn organizacyjnych, zaraz mamy wystawy w Warszawie, Budapeszcie, Sofii, a dopiero byliśmy w Łodzi – śmieje się Marek Kulesza, podkreślając, że każdy z członków zespołu musi pogodzić uczestnictwo w wystawach z pracą etc., a pomysł na pokazanie modeli ze świata Star Wars na Nocy Muzeów w Elblągu pojawił się bardzo spontanicznie.
Jakie modele będzie można zobaczyć na wystawie w Elblągu?
- M. in. statki Nebulon, Sokoła Millenium, X-Winga, Y-Winga, farmę wujka Owena, mistrza Yodę, handlarza Watto... - wymienia pasjonat.
Niedawno, 4 maja, był nieformalny, obchodzony przez fanów "Dzień Gwiezdnych Wojen". Wystawa przy Królewieckiej będzie dobrą okazją dla miłośników Star Wars, by ze swoim ukochanym uniwersum spotkać się i poświętować w Elblągu.
Uchylmy rąbka tajemnicy i powiedzmy, że Marek Kulesza w najbliższych tygodniach skończy pracę nad nowym modelem statku, lekkim myśliwcem T-47.
- Będzie wykonany w skali 1:8 z wieloma szczegółami, myślę, że fajnie będzie się go oglądało. To praca nad bardzo ciekawą bryłą – podkreśla nasz rozmówca.
Przypomina, że T-47 można było zobaczyć na początku filmu Imperium Kontratakuje, podczas bitwy na lodowej planecie Hoth. Gdy nadejdzie właściwy moment, pokażemy również tę pracę modelarza na łamach portElu.
„Przyłącz się do mnie i razem będziemy rządzić galaktyką”
- Będzie to bardziej kameralna wystawa Star Wars niż nasze poprzednie w Elbląga, ale wierzę, że nadal warto ją zobaczyć. Zapraszam w imieniu grupy Yavin i swoim wszystkich zainteresowanych, będzie bardzo miło was zobaczyć. I niech Moc będzie z Wami – mówi na koniec pasjonat.
O programie całej Nocy Muzeów w Kaponierze, której częścią jest gwiezdnowojenna wystawa, wkrótce więcej na naszych łamach. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 17 maja przy ul. Królewieckiej 167 na terenie Klubu Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. Organizatorem jest Stowarzyszenie Historyczno–Poszukiwawcze „Denar”.
W skład grupy Yavin wchodzą elblążanie Adam Kulesza, jego brat Marek Kulesza z żoną Katarzyną Anuszewisz-Kuleszą oraz ostrołęczanin Bernard Szukiel. Poprzedni odcinek "Gwiezdnych wojen w Elblągu" jest tutaj, pierwszy: tutaj.