Wymiana zamiast odszkodowania

35
25.04.2023
Wymiana zamiast odszkodowania
Miasto planuje na działce po prawej stronie ul. Fromborskiej zbudować drogę (Fot. Anna Dembińska
Zamiana nieruchomości między prywatną firmą a samorządem – tego dotyczy projekt uchwały Rady Miejskiej, która będzie procedowana na najbliższej sesji w czwartek, 27 kwietnia. O co dokładnie chodzi?

Sprawa przedstawia się następująco: Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego „EKOBUD" z Ostródy jest właścicielem nieruchomości gruntowej położonej w Elblągu przy ul. Fromborskiej, w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Ogólną, która ma powierzchnię 3,3 tys. m kw. Miasto chce budować tam drogę, przedsiębiorstwo wnioskowało więc o stosowne odszkodowanie.

- Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Królewieckiej, między ulicami Marymoncką, Fromborską a osiedlem Dąbrowa w Elblągu, nieruchomość stanowiąca działkę nr 454, przeznaczona jest na realizację celu publicznego - tereny komunikacji. W związku z przeznaczeniem ww. gruntu pod drogę publiczną, właściciel wystąpił do prezydenta Elbląga o jej wykup przez Gminę Miasto Elbląg – podaje uzasadnienie planowanej uchwały. - W zamian za przeniesienie na Gminę Miasto Elbląg prawa własności ww. nieruchomości, przeznaczonej na cel publiczny, właściciel zaproponował przeniesienie na jego rzecz prawa własności, niezabudowanej nieruchomości gruntowej, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków w obrębie 5, jako działka nr 456/2 o pow. 0,6648 ha - czytamy w dokumencie.

Według urzędników, wskazany przez wnioskodawcę grunt "polepszy warunki zagospodarowania i wykorzystanie posiadanego przez Spółkę terenu przyległego, tj. działki nr 455, na którym planuje inwestycję budynku mieszkalnego wielorodzinnego". Rejon skrzyżowania Ogólnej i Fromborskiej to według planu zagospodarowania przestrzennego właśnie teren pod zabudowę jedno- i wielorodzinną.

- Oczywiście po jednej i po drugiej stronie będzie ustalona wartość (nieruchomości – red.) i będzie tu dopłata na rzecz Gminy Miasta Elbląg, czyli Gmina Miasto Elbląg nie straci, a zyska - stwierdził podczas dzisiejszych obrad Sławomir Skorupa, dyrektor Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Czyli droga poleci po działkach
(2023.04.25)
hahaha miasto sprzedało działkę, którą teraz odkupi... no da 26 % większą za to. Czysty biznes wg Wróblewskiego. Tu kupisz tam sprzedasz nie weźmie Cię bieda. Sprawa dla NIK. Ile jeszcze dowodów niegospodarności trzeba.
(2023.04.25)
Czyli spełni się marzenie władzy - i pójdzie tędy tramwaj !
KierowcaBombowca (2023.04.25)

info

14  
  1
Ten sam urząd chce prowadzić IV port RP Chyba na rzeź ?!
(2023.04.25)

info

42  
  16
Duzo tych dyrektorow macie a potem kasy brak. Dla czemu w artykule jest wymiana w m2 a potem w hektarach ? Czemu nie napiszecie ze miasto wymienia sie 3300 na 6648 m2 znowu bialy pan zakazal pisac ze dzialka jest 2 x mniejsza? Rzetelne dziennikarstwo w sluzbie praworzadnosci.
Ekoloszka (2023.04.25)
Aż strach z takimi robić biznesy dziš sprzeda jutro zabierze ci pół działki, a tej na Placu Konstytucji nie ma odwagi nawet dotknąć ! Dlaczego?, bo by wiele niewygodnych rzeczy wyszło, niby jeszcze płyną, ale kra pod nimi pęka
Baz kagańca (2023.04.25)
Od kiedy to 6648 tysiecy metrow kwadratowych to jest 26% z 3300 metrow kwadratowych? To jakis wzor ze szkoky zapamietales? Albo pisza o PiS w komentarzach albo zapis fonetyczny albo matematyka. Buk Hodor Ojcowizna!
Kokolon (2023.04.25)
Ale jaką drogę chce tam budować miasto? Poszerzyć Fromborską czy jakiś łącznik od Dąbrowy do Fromborskiej?
Ploterek (2023.04.25)
@Baz kagańca - A w žółtym szaliku było " jeszcze płynę, ale kra nademną zamarza", to bardzo pasująca fraza dla tych ratuszowych pływaków, dać im jeszcze port I na dno nas wszystkich pociągną.
Możliw ,możliw (2023.04.25)
mieszkanie+
(2023.04.25)

info

3  
  0