Luty kolejnym miesiącem wzrostu bezrobocia

91
10.03.2026
Luty kolejnym miesiącem wzrostu bezrobocia
fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)
Prawie 3300 mieszkańców Elbląga było zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w lutym roku. Liczba bezrobotnych w naszym mieście przebiła kolejny próg.

1648 Elblążanek i 1646 Elblążan. Razem 3294 mieszkanek i mieszkańców naszego miasta było zarejestrowanych w elbląskim Urzędzie Pracy w lutym tego roku. W porównaniu do stycznia odnotowaliśmy kolejny wzrost liczby mieszkańców bez pracy – o 127 osób. W porównaniu z lutym 2025 r. liczba bezrobotnych wzrosła o 520 osób. Prawo do zasiłku ma 446 osób.

Więcej bezrobotnych Elblążan w statystykach Powiatowego Urzędu Pracy było... w marcu 2021 r. - 3366 osób.

Sam fakt wzrostu liczby bezrobotnych w lutym w stosunku do stycznia nie jest niczym niespodziewanym. Z takim zjawiskiem spotykamy się w ostatnich latach regularnie. Warto jednak zwrócić uwagę na skalę zjawiska. W poniższej tabelce przedstawiliśmy jak zmieniała się liczba bezrobotnych w stosunku styczeń/luty od 2020 r.

 

Rok

Liczba bezrobotnych w styczniu

Liczba bezrobotnych w lutym

Różnica

2020

2583

2717

134

2021

3393

3473

80

2022

2760

2841

81

2023

2766

2813

47

2024

2646

2665

19

2025

2645

2774

129

2026

3167

3294

127

 

Wśród osób zarejestrowanych w elbląskim Powiatowym Urzędzie pracy największą grupą są osoby długotrwale bezrobotne – 1452 osoby (44 proc.) oraz bez kwalifikacji zawodowych – 1204 (37 proc.); bez doświadczenia zawodowego jest 435 (13 proc.) osób.

Co czwarty bezrobotny (27 proc.) ma powyżej 50 lat; co dziesiąty (11 proc.) nie ukończył 25 lat. Pomiędzy 25, a 30 rokiem życia jest kolejnych 11 proc. bezrobotnych.

932 osoby (28 proc.), w tym 743 kobiety (45 proc. bezrobotnych kobiet) ma na wychowanie minimum jedno dziecko w wieku do 18 lat (lub 24 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami). 362 kobiety nie podjęły pracy po urodzeniu dziecka.

To tylko niektóre liczby przedstawiające statystyki elbląskiego bezrobocia.

Opublikowano także stopy bezrobocia w styczniu. W Elblągu stopa wynosiła 8,3 proc., najwięcej od lutego 2021 r. Dla porównania stopa w powiecie wynosi 14,2 proc., w województwie warmińsko – mazurskim niebezpiecznie zbliża się do dwucyfrówki: w styczniu odnotowywano 9,9 proc. W Polsce – 6,0 proc.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Napiszcie rzetelnie dlaczego jest wzrost bezrobocia i jakie przepisy się zmieniły że osoby które do tej pory nie mogły się zarejestrować jako bezrobotni to teraz mogą. Z 2 strony być bezrobotnym, mieć gdzieś pracę i żyć z zasiłków to jedno, a być bezrobotnym który naprawdę szuka pracy to drugie. W Polsce jest niż demograficzny więc ciągle słyszy się o tym że nie ma ludzi do pracy i firmy nie mogą znaleźć pracowników...
(2026.03.10)
normalne zjawisko przy każdych rządach liberałów, główne hasło - radzcie sobie sami
(2026.03.10)
Praca jest tylko, pracować się nie chce.
okoniowaty (2026.03.10)
A nissan wraz z wladzami miasta cichosza. Jego działania i jego poprzednika w sprawie ściągnięcia inwenstorów i nowych miejsc pracy do miasta od teraz do 10 lat wstecz ??? OKRĄGŁE ZERO.
wyborca778 (2026.03.10)
no tak - liczy się, że tych trzech nie miało żadnych konkurentów w KO.
kahatella (2026.03.10)

info

12  
  14
a co na to wcisła ? sluchamy mądralo.
kukuś (2026.03.10)
w elblagu nawet do zamiatania ulic nie potrzebują
(2026.03.10)

info

18  
  8
Praca jest ale miejsca pracy są zajęte przez emerytów. Niestety ale tak to wygląda w szkołach czy urzędach i nikomu to nie przeszkadza.
(2026.03.10)
Cóż trzeba wyjechać z Elbląga
(2026.03.10)
Dzidzie piernik przyklejone do stanowisk mimo, ze krzywa statystyczna juz dawno przekroczona
(2026.03.10)