Inżynierowie na rzecz Elbląga

27
22.12.2025
Inżynierowie na rzecz Elbląga
Inżynierowie z NOT zapraszają do współpracy (fot. Anna Dembińska)
Ponad 400 inżynierów i techników z różnych dziedzin zrzeszają stowarzyszenia działające pod znakiem Naczelnej Organizacji Technicznej w Elblągu. Niedawno wybrali nowe władz regionalne tej organizacji, podsumowali rok i zorganizowali świąteczne opłatkowe spotkanie. Zobacz zdjęcia.

Nowo wybranym prezesem Rady Regionalnej NOT został Artur Bakalarski, a do jej zarządu weszli ponadto: Zbigniew Lange, Nestor Kantor, Bogusław Marciniak i Marek Szmigiel. Organizacja swoją siedzibę ma w budynku przy ul. Królewieckiej 108, gdzie odbywają się m.in. zawodowe egzaminy

- Zależy nam na aktywniejszej współpracy inżynierów różnych dziedzin: elektryków, mechaników, inżynierów budownictwa, leśników, sanitarnych, komunalnych, drogowych w celu opracowania nowoczesnych rozwiązań technicznych na rzecz Elbląga – mówi Artur Bakalarski, prezes Rady Regionalnej NOT w Elblągu..

Ten rok dla inżynierów jest szczególny, bo mija 190 lat od powstania Polskiego Towarzystwa Politechnicznego, 80 lat Naczelnej Organizacji Inżynierów Rzeczypospolitej Polskiej (protoplasty NOT) i 30 lat od powstania Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, w której skład wchodzi obecnie 40 stowarzyszeń z całej Polski.

W Elblągu inżynierowie spod znaku NOT od 2023 roku organizują coroczne konferencje techniczne, które odbywają się we współpracy z Akademią Nauk Stosowanych.

– Są organizowane w marcu z okazji Światowego Dnia Inżyniera. W 2026 roku odbędzie się czwarta już konferencja, na której będziemy mówić m.in. o inteligentnych systemach technicznych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, działających na rzecz zrównoważonego rozwoju Elbląga. Hasłem przewodnim będzie tzw. Smart City Elbląg – dodaje Artur Bakalarski.

W 2025 roku elbląski NOT wydał książkę „Noty biograficzne inżynierów Elbląga 1945-2024”, w którym opisanych jest około 800 inżynierów, urodzonych w naszych mieście, tutaj studiujących lub/i pracujących.

W planach jest zorganizowanie w przyszłym roku obchodów 100. rocznicy powstania Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Inżynierowie będą też świętować 75. rocznicę powstania Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich. W skład NOT wchodzi także Stowarzyszenie Elektryków Polskich, które w Elblągu zrzesza około 200 osób, a także Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych Melioracji oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Dobrze że to nie Obajtki z Pcimia. Na szczęście mamy Tuska i G20.Kocham Polskę.
(2025.12.22)
Cieszę się, że widzę Pana Zbigniewa Lange - przyjaciela mojego szwagra śp. Jacka Truszkowskiego. Życzę wszelkiego DOBRA i pozdrawiam serdecznie i świątecznie.
Wiktor Mazurkiewicz (2025.12.22)
G20😅z tym Tuskiem to wyjdziesz jak Zabłocki na mydle
(2025.12.22)
jaka cenzuraaaaa Tylko Prawo i Sprawiedliwość i Prezydent Karol Nawrocki nas wyzwoli z niechcianego NIE!rządu.
(2025.12.22)

info

24  
  37
Fantastyczne osoby, brak tylko na zdjęciu trochę młodszych niestety inżynierów mechaników. Myśl techniczna była zawsze w cenie. Elbląg też miał w tych tematach duże sukcesy, tu był przecież przemysł wysoce rozwinięty.
(2025.12.22)

info

21  
  1
Na mydle to Ziobro wyjechał i zaraz wróci.
(2025.12.22)
Przecież to Batyr wyje z zachwytu nad G20 a Przydacz u Trumpa aż klamki poleruje z radości na szczyt na Florydzie. G20 to Fakt a Kaczyński twierdzi że mamy kraj w ruinie.
(2025.12.22)
a wy jak pieski ujadacie a oni się na górze cieszą że naród głupi i podzielony! Przecież wy nic nie mozecie i nic nie znaczycie w ich polityce, ktoś wygrał ich i ta połowa narodu się cieysz a druga płacze, ot co, tyle wasze, ale i tak nikt wam pensji przez to nie podniósł chyba żę podatki mówi wam to cos? Podniecacie się tymi partiami a wasze ulice a ich kamienice, mówi wam to cos? Pozyteczni idtoci ci wyborcy :D
(2025.12.22)

info

11  
  7
Bez tej polityki i obrażania nie można ???? Akurat zdolnym inżynierom to niepotrzebne, to nie ten temat.
(2025.12.22)

info

23  
  2
Tak był tu przemysł ale już nie ma tak samo byli kreatywni inżynierowie ale też już nie ma.
(2025.12.22)