Drugie podejście do budowy pogłębiarki na Zalew Wiślany

38
12.11.2021
Drugie podejście do budowy pogłębiarki na Zalew Wiślany
Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym (fot. NDI/Besix)
Urząd Morski w Gdyni rozpisał drugie postępowanie przetargowe na budowę statku pogłębiarki ssąco-refulującej, która ma pracować na Zalewie Wiślanym. W pierwszym przetargu ofertę złożyła jedna firma, fińska stocznia Uudenkaupungin Työvene Oy, i niemal trzykrotnie przewyższała ona kwotę, jaką w przetargu określił urząd. Został on unieważniony.

Teraz firmy zainteresowane przetargiem mogą składać swoje oferty do 6 grudnia, tego dnia nastąpi również ich otwarcie. Przypomnijmy. Po wybudowaniu kanału przez Mierzeję Wiślaną i toru wodnego przez Zalew Wiślany i rzekę Elbląg konieczne będzie systematyczne pogłębianie toru wodnego. Będzie się tym zajmował Urząd Morski w Gdyni, który w przetargu poszukiwał dostawcy nasiębiernej pogłębiarki ssąco-refulującej. Jako jedyna ofertę złożyła fińska firma Uudenkaupungin Työvene Oy. Cena brutto wówczas przez nią zaoferowana to ponad 117 mln zł, z okresem gwarancji i rękojmi 36 miesięcy. Natomiast kwota jaką UM w Gdyni przeznaczył wtedy na zakup pogłębiarki to 40 mln zł. Uudenkaupungin Työvene Oy to fińska stocznia, która specjalizuje się w małych i średnich jednostkach pływających do użytku profesjonalnego, począwszy od łodzi roboczych z aluminiowym kadłubem po stalowe statki wielozadaniowe i promy drogowe. Urząd Morski w Gdyni nie zwiększył kwoty przeznaczonej na zakup pogłębiarki, unieważnił postępowanie przetargowe. 3 listopada ogłosił drugi przetarg.

- Zgodnie z procedurami o kwocie jaką chce obecnie przeznaczyć Urząd Morski w Gdyni na budowę pogłębiarki nie możemy mówić do czasu otwarcia ofert. Zmodyfikowana została natomiast specyfikacja techniczna warunków zamówienia – mówi Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka UM w Gdyni.

- Pogłębiarka będzie użytkowana do utrzymania zadanych parametrów głębokości na torze wodnym łączącym Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską (w tym w obszarze rzeki Elbląg) o głębokości 5 m (wraz z odkładem urobku na wyspę za pomocą systemu rurociągów refulacyjnych) oraz do obsługi utrzymania parametrów głębokości torów podejściowych do portów morskich w zakresach głębokości pogłębiania do 18 m – czytamy w dokumentach przetargowych.

Statek-pogłębiarka ma być gotowy w ciągu 23 miesięcy od daty podpisania umowy z wykonawcą.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Dzięki budowie polskiego Kanału Sueskiego Elbląg będzie wielkim nowoczesnym portem wielkości Gdańska a miasto dozna niesamowitego rozwoju gospodarczego. Ta wspaniała inwestycja sprawi także że będziemy mieli naszą polską Chorwację a wszystkie miejscowości nadzalewowe będą z tego spijać śmietanę. Dziękujemy Panu premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu bo to przede wszystkim jego zasługa i myślę że powinniśmy przyznać mu honorowe obywatelstwo naszego miasta za całokształt jego trudu w to wspaniałe dzieło.
TeofilSkorupa (2021.11.12)
Mowa o Zalewie i Rzece Elblag, a na zdjeciu. .. Morze Bałtyckie. Czy tak redatkorom trudno załączyć zdjecie połudnowej strony przekopu?
Realista1 (2021.11.12)
@TeofilSkorupa - Albo to co piszesz jest satyrą, albo musisz zmienic leki
XyzBzdet (2021.11.12)
@TeofilSkorupa - Teofil, ja nie wierze ze ty kibicujesz rzadowi, nie wierze, bo robisz pisowi naprawde zły PR.
Prezydent (2021.11.12)
Zmieniono parametry? Fajnie trzy razy mniejsza i mniej wydajna pogłębiarka znajdująca swoje zastosowanie pewnie w stawach rybnych. ..
(2021.11.12)
@Prezydent - Gościu sobie szydzi bo co ma pisać o "Sukcesach Tuska"i jego inwestorach z Kataru lub jak zakosił kasę z OFE i "okroił "zasiłki pogrzebowe okradając zmarłych i ich rodziny.
(2021.11.12)
A co o tym sądzi Koliński?
(2021.11.12)

info

5  
  2
No szydzi sobie, w nastepnym komentarzu z Elblaga. Dla mnie jest peowski prowakator.
Prezydent (2021.11.12)
Okoń na zalewie wyginie. .i sandacz. .
bocznt trok (2021.11.12)

info

11  
  12
Dokładnie Już NIE pełnomorska tylko śródlądowa. .. ..
Olimpijczyk# (2021.11.12)