Miasto portowe

4
23.06.2006
Elbląg leży dziś na uboczu jest w tej chwili średniej wielkości miastem przemysłowym i dawno już zrezygnował z ambitnych marzeń o pierszeństwo na bałtyku, informował Elbląski Głos Wybrzeża z 23 czerwca 1956 r.
Ciekawie i atrakcyjne imprezy czekają w "Dniach Morza" Elbląg który szczyci się pięknymi tradycjami portowego miasta słynącego ongiś z budowy statków. Elbląg leży dziś na uboczu jest w tej chwili średniej wielkości miastem przemysłowym i dawno już zrezygnował z ambitnych marzeń o pierszeństwo na bałtyku. Z tym - koniec, ale... W planach perspektywicznych jest jednak mowa o Elblągu - porcie. O ewentualnym przekopie Mierzeji Wiślanej, pogłębieniu toru wodnego i połączeniu go bezpośrednim kanałem z Gdańska, a nawet renowacji starych, zabytkowych dzielnic z zachowaniem ich histerycznej linii zabudowy "wystrojem plastycznym", rzeźbą i barwą, oddawającymi wiernie z niczym nieporównaną, jedyną w swoim rodzaju atmosferę średniowiecznych, nadmorskich ośrodków portowych. Polska Ludowa nie przekreśla więc sławnych tradycji Elbląga. Przeciwnie. Odnosząc się do nich z pełnym zrozumieniem, w zmienionych, oczywiście warunkach gospodarczych i politycznych wyznacza należne im miejsce, które pragnie na nowo otoczyć tak charakterystycznym dla niego klimatem przeszłości.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Rozczulający jest ten artykuł. Nie jesteśmy jedyni, nie jesteśmy sami, nie tylko nasza generacja ma genialne pomysły. Ktoś już tu przed nami mieszkał - 50 lat temu, ale i 100, i 1000 lat temu. Jesteśmy - jeśli tylko zechcemy - kontynuatorami myśli i tradycji tego pięknego miejsca. I trudnego, z wielką historią. Więcej pokory,więcej wsłuchiwania się w to co już było. Co nie znaczy, że trzeba wiernie naśladować i kopiować, raczej inspirować się. - - - Myślę o kierunkach rozwoju tego miejsca, szczególnie tych związanych z wielką wodą, rozwoju jego turystyki i architektury, szczególnie staromiejskiej. Wiele tu jeszcze do zrobienia. A wszystko można zrobić na dwa sposoby: dobrze lub byle jak. Wybór należy do nas, ale jest jedno życie, szkoda go na bylejakość... Wszystkiego dobrego Elblągu na Twoje Dni., obojętnie czy to festyn wyborczy i inna koniunkturalna gra. Wszystkiego dobrego, moje miasto...
aneks (2006.06.23)

info

0  
  0
I ta "histeryczna" linia zabudowy - a to się Redaktorowi udało ! Żeby wiedział, ile było emocji przy jej ustalaniu !
b (2006.06.23)

info

0  
  0
Oczywiscie wszysscy uwazaja ze byle jak zalatwiono odbudowe starego miasta, tu pije do klasyka DB. ALe np. w takim Malborku, ,czy Pasleku mamy za muramu staromiejskimi budynki - "pudelka od zapalek" i co malkontencie??
AntyDB (2006.06.23)

info

0  
  0
Co do przekopu - dalej radzie i chyba jescze z 50 lat beda radzic.
(2006.07.18)

info

0  
  0