Bezrobocie maleje w Elblągu

9
30.07.2007
Jeszcze w ubiegłym roku pisaliśmy o niebezpieczeństwie bezrobocia w naszym mieście. Dziś możemy stwierdzić, że niebezpieczeństwo to z każdym miesiącem maleje. W tej chwili więcej jest wolnych miejsc jak zarejestrowanych ludzi poszukujących pracy, informował Głos Elbląga z 30 lipca 1957 r.
Według otrzymanych informacji od kierownika Oddziału Zatrudnienia, tow. J. Brzozy na dzień 26 lipca br. zakłady pracy w mieście i powiecie oraz miejscowe PGR złożyły zapotrzebowanie na 375 robotnic wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych, przy czym przeważa liczba wolnych miejsc dla kobiet bez zawodu – bo aż 364. Między innymi zapotrzebowanie na pracownice bez zawodu złożyła Dyrekcja MHD, PSS, :Odzieżówka”, Zarząd Zieleni Miejskiej, tramwaje i wiele innych zakładów pracy i instytucji. Sama „Odzieżówka” zatrudnić może w produkcji 50 kobiet. O skierowanie do pracy większej ilości kobiet prosi dyrekcja Zakładów Przetworów Owocowych w Tolkmicku oraz miejscowe dyrekcje zespołów PGR. Oddział zatrudnienia nie będzie jednak w stanie zrealizować wszystkich zgłoszeń, ponieważ na 375 zgłoszonych wolnych miejsc, zarejestrowanych jest tylko 220 kobiet. Podkreślić tu należy, że wiele kobiet poszukujących pracy, mimo codziennego niemal przesiadywania w poczekalni Oddziału Zatrudnienia, nie bardzo chętnie chce podjąć pracę proponowaną przez Oddział Zatrudnienia. Szczególnie niezrozumiałe są opory pracownic niewykwalifikowanych, zwłaszcza gdy Oddział Zatrudnienia proponuje skierowanie do pracy sezonowej w państwowych gospodarstwach rolnych. Występuje to szczególnie wśród kobiet, które w ostatnim okresie przybyły do miasta ze wsi. A przecież warunki bytowe i płacy w PGR uległy poważnej poprawie w stosunku do lat ubiegłych. Notuje się również zapotrzebowanie do pracy mężczyzn. Miejscowe zakłady przemysłowe oraz przedsiębiorstwa budowlane zgłosiły zapotrzebowania na 251 robotników niewykwalifikowanych. Tymczasem w Oddziale Zatrudnienia zarejestrowanych jedynie 87 mężczyzn poszukujących pracy, w tym tylko 14 robotników niewykwalifikowanych. Przytoczone cyfry i przykłady świadczą dobitnie, że bezrobocie w Elblągu z dnia na dzień przestaje grozić, a wręcz przeciwnie – zarysowuje się nawet brak rąk do pracy.
oprac. Olaf B.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Ktoś wie, jaka jest aktualna stopa bezrobocia w naszym mieście ?
Sven (2007.07.30)

info

0  
  0
a jak teraz wygląda ???
Elblaag (2007.07.30)

info

0  
  0
dlaczego spada bezrobocie??? bo wszyscy uciekaja z tego Elbląga za granice do pracy gdzie zarobia dużo więcej niż w Elbląskich obozach pracy ryrac na prywaciarzy którzy kosztem biednych ludzi dorabiaja sie następnego domku nad jeziorem albo autka a pracownikom placa po 700 zł
elblązanka (2007.07.30)

info

0  
  0
Tu jest podane procentowo jak wygląda w tym roku http://www.elblag.up.gov.pl/2007
robik (2007.07.30)

info

0  
  0
Sprawdziłem, dzięki. Widzę, że sprawa w mieście wygląda trochę lepiej, ale w całym powiecie już nie. Jest nawet fatalnie. :/
Sven (2007.07.30)

info

0  
  0
Czym sie różni grodzki od ziemskiego, straszna różnica jest
olo_23 (2007.07.30)

info

0  
  0
W '57 malało w sposób naturalny. W 2007 maleje, bo kto może - wyjeżdża. Szoda miasta, bo to właśnie miasto traci. Nie żałuję, że wyjechałem. I nie przyjmuję do wiadomości tekstów typu: "jak ci szkoda miasta, to trzeba było zostać". Na takie teksty stać tylko tych, którzy albo nie mają ambicji, albo potrafią tylko komentować, albo nie mają pomysłu na siebie i swoje życie, albo nie wierzą w swoje siły poza miastem. A to dlatego, że .. szkoda mi miasta, bo to nie miasto zmusza do wyjazdu. Sytuacja w Polsce jest taka, a nie inna. Ludzie wyjeżdżają nie z takich miast, jak Elbląg. Z nieco większych też.
jużnieelblążanin (2007.07.30)

info

0  
  0
jużnieelblążanin: jak ci szkoda miasta to trzeba było zostać
(2007.07.31)

info

0  
  0
...a moim zdaniem... szkda miejsca na taki artykul, bo wystarczy jest juz tak jak jest ,ale nie trzeba sie osmieszac ! I tak wszyscy wiedza dlaczego bezrobocie spada, sama zostawie jedno wolne miejsce pracy i nie dlatego ze zajme inne, tyle ze wyjezdzam by zarobic na mieszkanie. Niestety tu sie nie da!!!!! pozdrowienia dla mydlacych nam oczy optymistow
bezdomna:) (2007.08.02)

info

0  
  0