Oszukany dziadek oddał sprawcom 90 tysięcy złotych

19
02.04.2016
Oszukany dziadek oddał sprawcom 90 tysięcy złotych
Fot. KMP w Elblągu
Policjanci apelują do osób, które opiekują się lub maja w rodzinie starsze osoby o to by porozmawiać z nimi na temat działania sprawców oszustw. Ci ostatni wyłudzają od staruszków spore sumy pieniędzy podając się m.in. za „policjantów CBŚ”. Poniżej opisany zostanie mechanizm jednego z oszustw, które miało miejsce wczoraj w Elblągu. Podczas niego 88-letni mężczyzna stracił oszczędności rzędu 90 tysięcy złotych. Pieniądze sam przekazał oszustom.
Sytuacja rozpoczęła się od telefonu do 88-latka. Najpierw dzwoniła kobieta, podająca się za kogoś z rodziny, a chwilę później głos w słuchawce przedstawił się jako funkcjonariusz CBŚ. 88-latkowi powiedziano, że jego pieniądze w banku są zagrożone i musi je wypłacić. Sprawcy byli zorientowani w jakich bankach i ile 88-latek pieniędzy. Oszuści tak poprowadzili rozmowę, że staruszek uwierzył w prawdziwość tej historii i… ruszył do banków wypłacać pieniądze. Nie przeszkodziła mu w tym nawet dociekliwość kasjerki, która zapytała o celowość wypłacenia tak dużej kwoty. 88-latek skłamał mówiąc, że pieniądze potrzebne są do załatwiania spraw rodzinnych związanych z pogrzebem. Gdyby wtedy wspomniał coś o „tajnej akcji policji, w której bierze udział” być może zachowałby pieniądze. Niestety uległ emocjom i przekonaniu, że działa w dobrej wierze. Chwilę później przekazał nieznanemu mężczyźnie podającemu się za policjanta CBŚ kwotę 90 tysięcy złotych, które to wypłacił z rachunków w dwóch bankach. Jak nie trudno się domyśleć po pewnym czasie zorientował się, że został oszukany. Wtedy zgłosił się już na prawdziwą policję.
   Uczulajmy osoby starsze, aby nie przekazywały pieniędzy obcym, nieznanym sobie osobom. Opowiadajmy im o takich przypadkach. Pytajmy, jak zareagowali by w takiej sytuacji, gdyby odebrali taki telefon. Sugerujmy im bezpieczne zachowania. Sprawcy często żerują na dobroci tych ludzi, a jedna taka sytuacja może doprowadzić do utraty oszczędności całego życia.
podkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Mam nadzieję (słabiutką co prawda), że złapią gnoi, bez procesu urwą ręce złodziejskie, a później zutylizują, Szkoda tylko, że ludzie dają się jeszcze tak oszukiwać. I nie piszcie głupich komentarzy.
(2016.04.02)

info

15  
  3
tylko sie smiac z takich jełopów
hmns (2016.04.02)
życzę ci aby kogos z twojej rodziny to spotkalo, ciekawe jakie wtedy bedziesz mial zdanie
(2016.04.02)
Gów niarze grajcie w gry, a nie wylewacie tutaj swoje zlepki myśli. .
(2016.04.02)

info

10  
  2
Skąd dziadek miał tyle kasy ? Ano dostał 4 zł powyżki emerytury i cierpliwie odzczędzał;)
abco (2016.04.02)
ale smieszne, wzniosles sie na wyzyny intelektu? Bedziesz teraz tydzien odpoczywal, bo mozg ci sie zlasowal?
55 (2016.04.02)
Skuteczność policji w sprawie tej dwójki złodziei jest zerowa. Jeżeli są to ci sami ludzie o których mowa w tym arykule: http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Falszywi-wnuczkowie-znowu-aktywni-n84375.html To wspomniani złodzieje cieszą się ze swej parszywej metody wyłudzania pieniędzy już przeszło dwa lata. A kto wie ile osób jeszcze okradli ci sami ludzie. Jak to jest możliwe, że tyle czasu ci ludzie są zupełnie nieuchwytni dla policji?. Można odnieść wrażenie, że poza zatrzymywaniem pijanych na ulicy nie są oni w stanie uczynić więcej dla dobra społeczeństwa.
(2016.04.02)

info

8  
  2
nie antyStarzec tylko anty człowiek
(2016.04.02)

info

4  
  1
Co za prostaki. Pytają skąd dziadek miał taką kasę ano stąd że ma 88 lat i oszczędzał całe życie jełopy a nie siedział i pisał pierdoły na portel. Skarbówka? a co ma do tego skarbówka matole. Jak ja zamiast pić tanie wino jak wy mam inne priorytety i szanuję pieniądze i oszczędzam to skarbówka ma się mną zająć.
(2016.04.03)

info

7  
  0
tobie 55 sie nie zlasuje, bo go nie masz
antySTArzec (2016.04.03)