Rozśpiewana 25-latka

12
19.04.2012
Rozśpiewana 25-latka
Elbląski amatorski chór Cantata ma 25 lat (fot. AD)
Jest wśród nich lekarz, nauczyciel, przedsiębiorca, są studenci. Różnią ich obowiązki, płeć i wiek, łączy pasja – śpiew. Cantata, czyli najstarszy elbląski, amatorski chór mieszany świętował wczoraj (18 kwietnia) ćwierćwiecze. Zobacz zdjęcia.
Srebrny jubileusz to okazja do podsumowań, wyróżnień i wspomnień. Bohaterami tego wieczoru byli zarówno obecni, jak i dawni członkowie chóru. Każdy z nich otrzymał pamiątkowe podziękowanie.
   Szczególnymi odznaczeniami obdarowano Aleksandrę Misiewicz i Wacława Staronia, którzy z rąk prezesów Warmińsko-Mazurskiego Związku Chórów i Orkiestr otrzymali srebrne odznaki honorowe. Brązowe odznaczenia trafiły do Małgorzaty Koszek i Anny Chrol.
   Podczas wczorajszej uroczystości przypominano dawnych dyrygentów, m.in. Urszulę Jędrzejewską – założycielkę chóru, Janusza Jędrzejewskiego i Waldemara Górskiego.
   Taki jubileusz to także znakomity czas na podziękowania dla przyjaciół, partnerów i sponsorów. Szczególnie ciepłe słowa popłynęły w kierunku Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, która jest patronem chóru od ponad 10 lat. Dziękowano osobom, firmom i instytucjom wspierającym finansowo działalność zespołu.
   Podziękowania wędrowały także w drugą stronę. Władze województwa, miasta, melomani i elblążanie dziękowali Cantacie za wieloletnią obecność na scenie i ciągłe dostarczanie niezwykłych wrażeń.
   Uroczystość 25-lecia chóru uświetnił koncert. Członkowie Cantaty udowodnili, że muzyka chóralna to nie tylko poważne i pompatyczne utwory. Mury Galerii EL wypełniły dźwięki „Super trouper” Abby , „My way” Sinatry, „Over the rainbow” z Czarnoksiężnika z Kariny Oz i „Tolerancji” Stanisława Soyki. Szczególny aplauz wzbudziło niezwykle żywiołowe wykonanie piosenki „The lions sleep tonight”.
   Jednak kulminacyjnym punktem wieczoru był wspólny występ Cantaty i Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Przemysława Stanisławskiego. Muzycy wykonali „Mszę G-Dur” Franciszka Schuberta.
   [fotoc]
   Trudno określić liczbowo stały skład Cantaty. Zespół tworzy przeważnie ok. 20 osób.
   - Chóry amatorskie mają to do siebie, ze jest bardzo duża rotacja, ludzie przychodzą i odchodzą, kierowani różnymi powodami - mówi dyrygent i kierownik artystyczny chóru Marta Drózda-Kulkowska. - Chór amatorskim to nie praca, to pasja. Na próby i występy poświęcamy swój wolny czas.
   Choć w Elblągu Cantata występuje dość rzadko - chór można usłyszeć podczas miejskich uroczystości - zespół reprezentuje miasto i kraj na wielu festiwalach, polskich i zagranicznych. Zdobywa nagrody.
   Czego życzyć Cantacie na urodziny?
   - Dużej rzeszy wielbicieli, miłośników muzyki i chętnych przyszłych muzyków, wsparcia duchowego, emocjonalnego i finansowego - podpowiada Urszula Zajko-Olejniczak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej „Cantata”. - Chcielibyśmy bardziej zaistnieć wśród publiczności, promować tę muzykę i pokazać, że śpiew chóralny jest czymś bardzo różnorodnym. Bo nasz repertuar jest i rozrywkowy, i poważny, śpiewamy standardy muzyki światowej, filmowej.
   - Rozkwitu, sukcesów, nagród i jak największej liczby chórzystów - dodaje Marta Drózda-Kulkowska.
   
OK

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Gratulacje! Przepiękny koncert. Chórzystom życzę wielu sukcesów.
sto lat dla Cantaty (2012.04.19)

info

0  
  0
przynajmniej chór potrafi odpowiednio reprezentować miast, mam na myśli jednakowy ubiór - bo co innego można powiedzieć o Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej, która (nie chodzi mi o muzykę, jaką wykonuje) swoim strojem przynosi wstyd!!! Zdarzyło im się nawet podczas koncertu np. otwarcie 2 ogólopolskich spotkań gitarowych jedni byli ubrani elegancko a inni. .np. w legginsach, skarpetki i koszulki albo t-shirty - ŻENADA!!!! tym bardziej ktoś powinien za to odpowiedzieć, jeśli na koncercie był Prezydent Elbląga. A dla "Cantaty" wielkie Gratulacje i życzę dalszych 25 lat sukcesów na arenie kraju jak i międzynarodowej
wwel (2012.04.19)

info

0  
  0
No tak. Trafił się wreszcie PRAWDZIWY KONESER SZTUKI wi-zu-al-nej. Koncert to ważniejsze uszy chyba. .. .. muzyka-dzwięki-wyobraźnia. Nie wiedziałem jednak, że dobry ubiór może tak wpłynąć na wyczulony słuch ludzki. Gratuluję Chórzystom nie tylko stroju, bo bardziej zauważalna była ich PASJA i WIELKIE ZAANGAŻOWANIE. Pozdrawiam Wszystkich melomanów.
fatalnie odziany muzyk (2012.04.19)

info

0  
  0
Pamiętajmy że jeszcze są chory kościelne i tam renciści też pokazują swoje talenta.
(2012.04.20)

info

0  
  0
ŚWIETNY koncert!
funfel (2012.04.20)

info

0  
  0
świetne zdjęcia, dobra robota fotoreportera!
(2012.04.20)

info

0  
  0
Było super! Fajnie by było gdyby Cantata częściej występowała z orkiestrą w mieście, np. raz w roku, dałoby sie? Z okazji np. Dni Elbląga? Skoro to chór miejski, posłuchałabym go chętnie częściej na jakimś dużym koncercie. Nie wiem, jak możliwości głosowe, ale sądząc po tym występie jest naprawdę dobrze :) Czekam na Carmine Burana. .. :) A może jeszcze ktoś się zachęci do wstąpienia
ajur (2012.04.20)

info

0  
  0
Jestem zaskoczona (pozytywnie!) że amatorski w końcu chór "urodził" tak świetnych solistów! Brawo!
baobaba (2012.04.20)

info

0  
  0
Cantata NIE JEST chórem miejskim - to chyba dobry moment by to zmienić. Ten koncert udowodnił że warto podnieść Cantatę do rangi Chóru miejskiego. Póki co ciśnie się na usta hasło: Elbląg chórem stoi - chórem kiboli przy agrykoli. CZAS TO ZMIENIĆ
archi (2012.04.20)

info

0  
  0
Gratulacje TOMEK!!!!
(2012.04.20)

info

0  
  0