Pożegnanie przeciwlotników

43
01.12.2011
Pożegnanie przeciwlotników
Sztandar pożegnał ostatni dowódca 13 pplot, ppłk. Edward Żurawski (fot. WS)
13. Pułk Przeciwlotniczy stacjonował w Elblągu od 60 lat. Jego żołnierze dzielnie wykonywali swoje obowiązki w kraju i poza jego granicami uczestnicząc w misjach m.in. w Syrii, Kosowie czy w Iraku. Jednak decyzją Ministra Obrony Narodowej pułk został zlikwidowany. W Elblągu pozostanie jego część, czyli dywizjon rakietowy. Dziś (1 grudnia) na placu apelowym przy ul. Mazurskiej padła komenda „Sztandar wyprowadzić”… Zobacz fotoreportaż.
Gdy w 2010 r. pojawiły się informacje o wyprowadzeniu wojska z Elbląga władze miasta, parlamentarzyści, a także wiele innych, zaangażowanych osób podjęło starania, by zatrzymać jednostkę w koszarach przy ul. Mazurskiej. Na nic się jednak zdały rozmowy, pisma z argumentacją przemawiającą za pozostawieniem pułku w naszym mieście kierowane do premiera Donalda Tuska, ówczesnych marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego i prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, a także do ministra finansów. Odpowiedź zawsze była taka sama – Ministerstwo Obrony Narodowej jest zdecydowane wyprowadzić tę jednostkę z Elbląga.
   Jednak nowy minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zmienił (poniekąd) decyzję swego poprzednika w sprawie 13. Pułku Przeciwlotniczego. Stacjonujący w Elblągu dywizjon rakietowy, który miał zostać przeniesiony do Gołdapi, pozostanie w Elblągu przy ul. Mazurskiej, ale... w ramach 15. Pułku Przeciwlotniczego. 13. Pułk Przeciwlotniczy został zlikwidowany.
   - W Elblągu zostanie 200 osób, które teraz tworzą 2. Dywizjon Rakietowy, czyli część pułku z Gołdapi – mówi mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. – To 20 procent stanu osobowego całego 15. Pułku. Zostaje też sprzęt.
   Dziś na placu apelowym odbyła się uroczystość pożegnania sztandaru elbląskich przeciwlotników. Wzruszony był ostatni dowódca, ppłk. Edward Żurawski, ale także i zaproszeni goście.[fotoc]
   - To smutna uroczystość – przyznał prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk. – Elbląg jest nierozerwalnie związany z wojskiem. Mieszkańcy cenią jego tradycje i poczucie bezpieczeństwa, jakie armia im dawała przez lata. Dziś żegnamy sztandar, ale nie tradycje. A o żołnierzach 13 pplot. będziemy zawsze pamiętać. Chciałbym – także w imieniu mieszkańców – podziękować im za służbę – dodał.
   Padła komenda „Sztandar wyprowadzić!”, zagrała orkiestra wojskowa, odsłonięta została tablica pamiątkowa. Wszystko to jednak smutne…
   
A

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
czy ja przypadkiem przed wyborami nie czytałem o sukcesie pewnego kandydata w utrzymaniu pułku w Elblągu? :)))))
(2011.12.01)

info

1  
  0
no i dopieli swego!!! 13n pulk mial zostac i cvo? wybory sie skonczyly i jednostki tez nie ma!!! slowa rzucane w bloto!!!!
(2011.12.01)

info

2  
  0
I wszystko jasne pułk został zlikwidowany, i dywizjon też przeniosą do Gołdapi to tylko kwestia czasu.
(2011.12.01)

info

0  
  1
Dla mnie tego wojska powinno być jak najmniej. Nie mam ochotę łożyć swej kasy na ten cel!
(2011.12.01)

info

0  
  8
Obecny rząd doprowadzi, że pozostałe sztandary zostaną wyprowadzone, a ostatni zgasi światło
mtwb (2011.12.01)

info

1  
  0
Gdzie jest płk. Cezary najwiekszy kłamca w historii tej jednostki. Bał się spojrzec w oczy ludziom, którzy chcieli się wcześniej przenieśc do innych jednostek, a on wyzywał ich od " szczurów uciekających z tonącego statku" a sam sp. .. .. jako pierwszy.
(2011.12.01)

info

6  
  0
szkoda tylko że byli żołnierze dowiedzieli sie o tym wydarzeniu tzw pocztą pantoflową1!!!!!
były (2011.12.01)

info

2  
  2
Śmieszne!!Dwóch przeciwników w wyborach prezydenckich ramię w ramię obok siebie na trybunie. Jednak polityka i ludzie w niej tkwiący to szambo. Dbałość o własne tyłki-to ich nadrzędny cel. Szkoda jednostki!!!!
ja-ek (2011.12.01)

info

1  
  0
przepraszam czy mogłby mi ktos ustalic ilu chlopa się od nas wynioslo ? z gory dziekuje pozdrawiam
(2011.12.01)

info

0  
  2
nareszcie skończy się ten cyrk, lizanie tyłków, obłuda i kłamstwa. Szkoda tylko tych, którzy byli emocjonalnie związani z 13 pułkiem i rzeczywiście robili wszystko co w ich mocy by pozostawić jednostkę. Reszta. .. ach cóż to było za widowisko, włażenie bez wazeliny, i rozpływająca się Czerwona z. ..
(2011.12.01)

info

0  
  2